Finsko po 2. etapě: Lappi jen krůček od premiérové výhry v MS

Esapekka Lappi jede svůj čtvrtý závod za volantu vozu WRC a jen čtyři rychlostní testy ho dělí od premiérové výhry podniku MS. Finovi pomohlo odstoupení krajana a týmového kolegy Jari-Matti Latvaly, se který se přetahoval o vteřiny. Latvalovi dnes vypověděl službu motor.

Výsledek obrázku pro Rally Finland 2017

Finská rally včera nezačala dobře pro úřadujícího šampiona Sébastiena Ogiera, který po jednom z tvrdých dopadů na RZ4 načal zavěšení zadního kola a po rychlejším nájezdu do zatáčky se poroučel do lesa. Posádka byla převezena do nemocnice, ale zůstala bez zranění. Dalo se očekávat, že Ogier nemá důvod dnes závodit a nastoupí až do boje o body z PowerStage. Formálně tedy dvojice nastoupila dnes do Rally2, ale neodstartovala. Oficiálně kvůli lehkému otřesu spolujezdce po nehodě. Na stejné RZ skončila pouť porvní etapou i pro Haydena Paddona. Po první etapě vedl Esapekka Lappi o 4,4 vteřiny před Jari-Matti Latvalou. Finskou dominanci potvrzoval třetím místem Teemu Suninen s mankem 19 vteřin. Mezi severské piloty Juho Hänninena a Madse Ostberga se na čtvrté místo vklínil Craig Breen. Ostberg se držel na třetí pozici, ale zdržela ho stávkující technika. Až za sedmým Elfynem Evansem byl Thierry Neuville, Kris Meeek, Ott Tänak a Dani Sordo. Tänaka ale zdržel defekt.

Dnešní etapa byla v režii Latvaly, který vyhrál všechny čtyři RZ dopolední sekce a na Lappiho najel 7,8 vteřiny. Osudnou se mu ale stal druhý průjezd legendární RZ Ouninpohja, kde vypověděl službu motor. V tu chvíli byly Toyoty na prvních třech pozicích. Dnešní etapa totiž seděla i Hänninenovi, který se posunul do top 3. Lappiho dělí od první výhry 49,1 vteřiny a čtyři nedělní RZ. Suninene se stabilním výkonem posunul na druhé místo, ale Hänninen je jen 4,3 vteřiny za ním. Musí si ale hlídat záda, čtvrtý Evans ztrácí na top 3 jen 1,2 vteřiny. Zde se bude zítra bojovat. Páté místo drží Breen před Neuville. Tänak se dostal na sedmé místo před Meeka. Top 10 uzavírá Sordo a Ostberg.

WRC-2 je záležitostí domácího Jariho Huttunena, která jede teprve druhou soutěž za volantem vozu R5, konkrétně Fabie. Fin má luxusní náskok před třetím Quentinem Gilbertem taktéž na Fabii R5.