24 hodin Le Mans: Pódiové umístění pro Toyotu po nervy drásajícím souboji

24 hodin Le Mans: Pódiové umístění pro Toyotu po nervy drásajícím souboji

Týmu TOYOTA GAZOO Racing po impozantním souboji nezapomenutelného závodu 24 hodin Le Mans jen těsně uteklo vítězství. Přesto v 92. ročníku tohoto legendárního podniku, který je současně čtvrtým kolem světového šampionátu vytrvalostních soutěží 2024 FIA (WEC), vybojoval zasloužené pódiové umístění.

Úřadující mistři světa překonali nepřízeň osudu s cílem utkat se o nejvyšší poctu i přes negativní výsledek kvalifikací. Mimořádně tvrdé konkurenci 23 vozů kategorie Hypercar v kombinaci s extrémním počasím jezdci čelili svým umem, efektivním zvládnutím zastávek v boxech, chytrou strategií a silným týmovým duchem.

José María López, Kamui Kobajaši a Nyck de Vries s vozem GR010 HYBRID č. 7 hrdinně bojovali o vítězství až do posledních kol závodu, ale comeback v podobě prvního místa jim nakonec těsně unikl. I přes obtížný start ze 23. místa po 311 kolech plných napětí dojeli druzí s odstupem pouhých 14,221 sekundy.

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa velkou část závodu jeli na čele, ale šance na vítězství se vypařila dvě hodiny před koncem závodu ve chvíli, kdy se jejich vůz GR010 HYBRID č. 8 po nárazu jiného vozu roztočil na trati. Úřadující mistři světa po udatném souboji nakonec skončili pátí.

Dvojice vozů GR010 HYBRID před více než 300 tisíci fanoušků vyrazila z nesprávného konce startovního roštu hypercarů, ale i přes neustálé změny počasí prokázala svého bojovného ducha svým postupem kupředu ve startovním poli.

Posádka vozu č. 8, nezastrašena sprškami ve druhé a šesté hodině závodu, si postupně prokousala cestu až do souboje o pódiová umístění, zatímco sedmička v prvních fázích závodu bojovala v šestici nejlepších. Charakter závodu se změnil přibližně v polovině sedmé hodiny od startu, který se po výjezdu safety caru všechny vedoucí vozy kategorie seskupily na čele.

S příchodem noci – a dalšího deště – na okruh La Sarthe byl závod více než na hodinu neutralizován. Po opětovném rozjetí vynaložili jezdci svůj veškerý um, aby se i přes nepříznivé podmínky prokousali s vozy GR010 HYBRID co nejvíce dopředu.

Osmička díky Ryovým výkonům za deštivého počasí jela od 9. do 18. hodiny závodu na čele (s občasnými propady v pořadí pouze vlivem odlišných strategií zastávek v boxech), zatímco sedmička se držela na třetí pozici. Uvedené období zahrnovalo i více než čtyři hodiny souvislé jízdy za safety carem kvůli hustému dešti přibližně v polovině závodu.

Během vyrovnaného souboje týmů Cadillac, Ferrari, Porsche a TOYOTA GAZOO Racing docházelo k přelévání výhod v závislosti na provozu, načasování pomalých zón a nehodách na trati. Po výjezdu safety caru v 19. hodině za houstnoucí atmosféry dělily sedm nejlepších posádek pouhé čtyři sekundy.

Souboj na čele se ještě zintenzivnil v posledních fázích závodu. Brendon s osmičkou se díky svému rychlému tempu dostal do vedení před Ferrari č. 50, načež se ale spustil další déšť. Souboj pokračoval na obutí do mokra, ale šance osmičky utrpěly velký zásah dvě hodiny před koncem v okamžiku, kdy Brendon roztočil vůz vlivem nárazu vozu Ferrari č. 51, čímž se osmička propadla na šesté místo v poli.

Naděje týmu na vítězství proto dále ležely na sedmičce a Josém, jehož bleskové tempo pomohlo dohnat většinu časové ztráty způsobené dřívějšími dvěma defekty. Nepolevoval v tlaku na pilu, sebral vozu Ferrari č. 51 druhou pozici na a během posledních dvou hodin se pohyboval na čele závodu.

Avšak sedmičku stále čekala zastávka v boxech kvůli natankování, a tak José do posledních 30 minut závodu vyjížděl se ztrátou 40 sekund. Zpočátku se mu dařilo tento odstup zkracovat, ale s přibývajícími koly se tento rozdíl již ukázal jako nepřekonatelný. José tak se sedmičkou dorazil na druhém místě za vítězným Ferrari č. 50; o chvíli později projel cílem i Sébastien na pátém místě.

Akio Toyoda (zakladatel týmu): „V letošním ročníku Le Mans se mnoho důležitého událo ještě dříve, než závod vůbec začal, a pak dlouho po startu. Avšak ani na chvíli mne nepřepadaly nepříjemné pocity, protože toto je Kamuiho tým. Upřímně jsem věřil v tento tým, který Kamui dokázal postavit. Každý jeden člen se zapojil do této těžké bitvy a vytrval 24 hodin až do úplného konce.

Byl to skvělý závod, ale výsledek je opravdu frustrující! Všem jsem před závodem říkal, že máme nejlepší mechaniky, nejlepší inženýry a nejlepší jezdce na světě, a také jsem doufal, že dokážeme jejich frustraci proměnit v sílu a opět se stát týmem, který si zaslouží označení toho nejlepšího na světě! Proměňme tedy tuto frustraci v sílu a postarejme se, aby si tento tým opět toto označení zasloužil!”

P.S.: „Jsem moc rád, že tam byl Jose! Děkuji! Držím palce s dalšími dobrými výkony u Lexusu. Miku, čekám na tvůj návrat. Víc se mi líbí, když jsi na čtyřech kolech. A Kamui, zkusme dotáhnout kvalifikační jízdy až do konce! A v neposlední řadě, mechanikům sedmičky, díky moc za tvrdou práci během celého soutěžního týdne. Chci vám všem poděkovat za velké úsilí během soutěžního týdne, který byl plný dlouhých dní. Mám moc rád sedmičku s jejími uličníky za volantem. Vím, že je to spousta práce, ale prosím vás, abyste se o sedmičku pečlivě starali i nadále. Teď si prosím dobře odpočiňte.“

P.P.S.: „Byl to opravdu skvělý sportovní závod na 24 hodin. Blahopřeji všem od Ferrari! Díky také lidem od Porsche a Cadillacu, kteří nepřestávali bojovat až do samotného konce.“

Kamui Kobajaši (šéf týmu a jezdec, vůz č. 7):
„Evidentně to pro nás byl velmi tvrdý závod. Mohli jsme zvítězit, ale potkalo nás několik problémů. Pro sedmičku to nebylo hladkých 24 hodin, ale celý tým odváděl po celý náročný týden opravdu skvělou práci. Je to úžasný závod na celých 24 hodin, kdy každý tovární tým bojuje opravdu non-stop. Tento závod chce každý vyhrát, a my jsme byli opravdu hodně blízko. Tak těsný výsledek nám dodal ještě více chuti se příští rok vrátit silnější, kdy uděláme maximum pro to, abychom tohoto cíle dosáhli. Díky všem za jejich podporu a nesmírné úsilí týmů TOYOTA GAZOO Racing v Japonsku a Německu. Ještě jednou také děkuji panu Morizovi. Hodně nás podpořil od chvíle, kdy jsme se dozvěděli o Mikeově zranění, stejně jako po celý tento týden. Bojujeme společně s panem Morizem jako TOYOTA GAZOO Racing a příští rok se vrátíme silní.“

José María López (jezdec, vůz č. 7): „Rád bych poděkoval všem členům týmu v Japonsku a Kolíně nad Rýnem za jejich usilovnou práci a důvěru, kterou ve mne vložili v podobě této příležitosti. Díky Kamuimu a Nyckovi, kteří odvedli úžasnou práci, stejně jako mechanici a inženýři. Byla to pro mne horská dráha plná emocí, která začala před 10 dny, kdy se Mike zranil, a já tak převzal jeho místo. Měl jsem radost, že tu mohu být, ale zároveň mi jej bylo líto. Samotný závod ale pak byl nejtěžší, jaký jsem kdy zažil, kvůli počasí, startu z poslední pozice a časovým ztrátám v pomalých zónách, kvůli defektům a dalším problémům. Vždy se nám ale podařilo zareagovat a dokázat našeho silného ducha. Na všechny jsem proto hrdý. Je to pro mne den plný emocí, protože nevím, jestli ještě někdy budu mít příležitost bojovat o celkové vítězství.“

Nyck de Vries (jezdec, vůz č. 7): „V první řadě bych chtěl poděkovat Sébovi, Brendonovi a celému týmu za jejich nekonečnou práci a ohromné úsilí po celou dobu tohoto extrémně náročného závodu 24 hodin Le Mans. Byl to neuvěřitelný závod s tak vyrovnanou konkurencí za tak těžkých podmínek. Zdá se, jako bychom byli těsně u cíle, ale současně hrozně daleko. Celý tým na každý pád podával velmi dobrý výkon. Při mém prvním Le Mans s TOYOTOU GAZOO Racing jsme vybojovali pódiové umístění, a tak to vnímám jako mimořádný okamžik.“

Sébastien Buemi (jezdec, vůz č. 8): „Když budu upřímný, z pátého místa jsem trochu zklamán. Dlouhou dobu jsme v závodu vedli, a nebýt té nehody v závěru, tak myslím, že jsme mohli zvítězit. Měli jsme dobré tempo a nedopustili se žádné chyby, takže je frustrující, jak se to nakonec vyvinulo. Tým odvedl skvělou práci, Brendon a Ryo jeli opravdu dobře a inženýři volili správné strategie, takže myslím, že jsme odvedli dobrý výkon. Nyní se musíme pečlivě připravit na příští závod v Brazílii.“

Brendon Hartley (jezdec, vůz č. 8): „Pro fanoušky to byl nádherný závod, ale se srdcervoucím závěrem pro nás. Velkou část závodu jsme byli v pozici na vítězství. Trochu jsme ztratili půdu pod nohama v jednom z úseků za safety carem, ale opět se probojovali na druhé místo a útočili na vedení až do chvíle, kdy do mne vrazil jiný vůz na trati. To v posledních dvou hodinách prakticky anulovalo naše šance bojovat o první místo. Je to pocit, jako by nám vítězství proteklo mezi prsty. Mám radost za tým, že po takovém úsilí všech členů o co nejlepší výsledek právě tady máme na stupních vítězů alespoň jeden vůz. Prostě nám to o kousek uteklo a pár dní bude trvat, abychom ty emoce vstřebali.“

Ryo Hirakawa (jezdec, vůz č. 8): „Nedostává se mi slov. Bojovali jsme jako jeden muž a za těch obtížných podmínek udělali vše, co bylo možné. Celý týden jsme tvrdě pracovali a moc jsme si přáli oplatit soupeřům naši loňskou porážku. Příležitost jsme měli, ale nestálo při nás štěstí. Je to zklamání, zejména proto, že jsme tak dlouho jeli na čele a opravdu hodně jsme tlačili na pilu. Musíme zůstat silní, zaměřit se teď na zbytek sezóny a pokusit se o úspěšný návrat. Vrátíme se silnější.“

Výsledek 24 hodin Le Mans:

1. místo Ferrari AF Corse, vůz č. 50 (Fuoco/Molina/Nielsen) 311 kol
2. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7 +14,221 s
3. místo Ferrari AF Corse, vůz č. 51 (Pier Guidi/Calado/Giovinazzi) +36,730 s
4. místo Porsche Penske, vůz č. 6 (Estre/Lotterer/Vanthoor) +37,897 s
5. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 +1 min 2,824 s
6. místo Porsche Penske, vůz č. 5 (Campbell/Christensen/Makowiecki) +1 min 45,654 s

Datum zveřejnění

17.6.2024

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2895 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál