Šest filmů o Mustangu k 60. narozeninám nejikoničtějšího sportovního vozu na světě

Šest filmů o Mustangu k 60. narozeninám nejikoničtějšího sportovního vozu na světě

Ford Mustang slaví 60. narozeniny, neboť byl představen 17. dubna 1964 na Světové výstavě v New Yorku. U příležitosti tohoto milníku jsme pro vás připravili šest nejzajímavějších filmů s Mustangem.

Mustang se stal symbolem výkonu, který si vybírají hrdinové, aby porazili protivníky a obnovili spravedlnost. Řídí ho darebáci, perfekcionisté a členové elitní společnosti; řidiči, kteří vědí, jak z jeho nekompromisního výkonu vytěžit to nejlepší.

Zde je šest nejlepších filmů, ve kterých je Ford Mustang nejen ústřední postavou, ale v některých by mohl být dokonce považován za hrdinu.

James Bond: Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Diamanty jsou věčné (1971)

Ačkoli původní ikona britského špiona nemusí být s Fordem spojována nejčastěji, v několika hlavních rolích se objevily vozy Ford, především Mustang. Ačkoli se Mustang objevil v tisících filmů a televizních pořadů, svůj debut si odbyl ve filmu Goldfinger, kde Ford Mustang Tilly Mastersonové z roku 1964 potkal nešťastný konec.

Bond dopadne mnohem lépe, když ho na Bahamách ve filmu Thunderball vyzvedne Mustang z roku 1965. O několik let později Bond vyzkouší Mustang Mach 1 z roku 1971 jako únikový vůz v památné sekvenci honičky po Las Vegas, kdy uniká uličkou na dvou kolech. Kaskadérský kousek provedl legendární kaskadér Bill Hickman.

Bullitt (1968)

Bullitt se Stevem McQueenem v hlavní roli vytvořil pravděpodobně nejikoničtější filmové auto všech dob. Mustang GT Fastback v zelené barvě Highland z roku 1968 je hvězdou epické 11minutové honičky zvlněnými ulicemi San Francisca. Po mnoha letech mimo silnice (včetně neúspěšného pokusu Steva McQueena o jeho odkoupení) byl originální vůz na začátku roku 2020 prodán v aukci za neuvěřitelných 3,74 milionu dolarů.

Původně měla být slavná automobilová honička, která trvá srdcervoucích 10 minut a 53 sekund, ozvučena, ale hudební dirigent Lalo Schifrin navrhl, aby se do sekvence žádná hudba nepřidávala, s poukazem na to, že soundtrack je už tak dost silný. V průběhu let se film stal inspirací pro několik speciálních edic modelu Bullitt Mustang, včetně modelových roků 2001, 2008 a 2019.

Gone in 60 Seconds (1974 a 2000)

Původní film Gone in 60 Seconds se proslavil poněkud bezohlednou produkcí (tvrdí se, že během natáčení bylo zničeno nebo poškozeno více než 100 vozidel), v níž se objevil Ford Mustang Sportsroof z roku 1971 - v titulcích uváděný jako "Eleanor". Aniž bychom prozrazovali děj, při jednom z velkých skoků se Mustang vznesl do vzduchu z úctyhodných 30 metrů a překonal délku 128 metrů, přičemž režisér a hlavní hvězda H. B. Halicki utrpěl při přistání komprese páteře. Vůz dopadl lépe.

V remaku z roku 2000 s Nicholasem Cagem a Angelinou Jolie v hlavních rolích "hrál" roli Eleanor Shelby GT500 z roku 1967. Pro natáčení bylo vytvořeno sedm replik Eleanor, přičemž pět z nich bylo během kaskadérských scén zničeno. Dvě zbývající na konci natáčení dostala hlavní hvězda filmu a výkonný producent. Cage, který pro film dělal většinu kaskadérských kousků sám, se se svým vozem pravidelně projíždí, zatímco superproducent Jerry Bruckheimer se prý řízení svého vozu bojí.

Need For Speed (2014)

Aaron Paul, jenž se inspiroval svými typickými kriminálními vlastnostmi z dob čerstvě ukončeného seriálu Breaking Bad, hraje nedávno propuštěného pouličního závodníka, který se účastní závodu napříč zemí s cílem pomstít se. Film Need for Speed, natočený podle stejnojmenné videoherní série, zjevně potřeboval motoristickou megastar, která by hlavního hrdinu filmu posunula k jeho vykoupení, a tím strojem byl Mustang.

Mustang, který se v něm objevil, byl Shelby GT500 Super Snake Wide Body z roku 2013, který má 5,8litrový přeplňovaný osmiválec ve dvou různých naladěních; jedno dává výkon 493 kW / 662 koní a druhé fenomenálních 625 kW / 850 koní. Jen pro pořádek, a nikoli jako spoiler, se v závěrečné scéně před titulky objeví prototyp Mustangu GT z roku 2015. Zarytí fanoušci Mustangu možná poznají i film, který se hraje v autokině: Bullitt. Ještě konkrétněji kultovní scénu honičky, kde září McQueenův Mustang z roku 68 .

John Wick (2014), John Wick: Kapitola 2 (2017)

Pokud jde o výbušné filmy o drsných zabijácích, patří série John Wick k tomu nejlepšímu z moderní éry. A zatímco Wickův život se zdá být ideálně minimalistický, čistý a úhledný, jeho volba vozu je o něco expresivnější. Do hry vstupuje Mustang Mach 1 z roku 1969, vůz, který odpovídá Wickově výbušné pověsti rychlého a rozhodného muže činu.

Film John Wick, který režíroval kaskadér Keanu Reevese (Chad Stahelski) z Matrixu, i následující filmy jsou dějem zažehnuty krádeží cenného majetku stejnojmenného mistra zabijáka na odpočinku. Auto je natolik kultovní, že dílna, která Mustanga dostane, ho odmítá rozebrat a změnit VIN ze strachu z legendami opředeného Johna Wicka. Následující zhruba hodina filmového času, po níž následují úvodní minuty pokračování, je v podstatě hrůzným vyzvednutím ukradeného historického Mustangu.

Mimochodem, není to poprvé, co Keanu Reeves ve filmu řídí klasický Mustang. Ve filmu Bod zlomu z roku 1991 Reeves usedl za volant Mustangu Mach 1 z roku 1970 - podobného Mustangu, v jakém jezdí John Wick. Zajímavé je, že Keanu Reeves říká, že 90 % kaskadérských kousků ve filmu dělal sám, což pravděpodobně znamená, že mezi ně můžeme počítat i několik z těch neuvěřitelných řidičských kousků.

Ford vs. Ferrari/Le Mans '66 (2019)

Možná si říkáte, jak se příběh o Le Mans mohl proplížit na seznam Mustang ve filmu, ale ti, kteří dávali pozor, viděli, že Lee Iaccoca - který se stal známým jako "otec Mustangu" - hrál nedílnou roli při získávání Carrolla Shelbyho, aby postavil jedny z nejlepších strojů, které kdy vyšly ze stáje Ford. A nezapomeňme na skutečné odhalení Mustangu ve filmu, kde Shelbyho představitel Matt Damon, držitel Oscara, svým strhujícím projevem málem přišel o automobilového génia, kterým byl jeho drsný mechanik závodních vozů Ken Miles v podání dalšího držitele Oscara Christiana Balea.

Tento film, který byl natočen podle skutečného příběhu Shelbyho, Milese a jejich cesty do Le Mans s Fordem GT40, je ověnčen dvěma Oscary a nabízí skvělé herecké výkony a dramatické závodní sekvence, které vás udrží v napětí až do mávnutí šachovnicové vlajky.

Bonusy: Já, legenda (2007)

Kdybyste byli posledním člověkem na Zemi, čím byste jezdili po otevřených a opuštěných ulicích postapokalyptického New Yorku? Postava Willa Smithe Robert Neville si jako svého společníka (kromě svého psa) v boji o přežití vybral přeplňovaný červený Mustang Shelby GT500 z roku 2007.

Zprávy naznačují, že ze šesti vozů postavených pro film jich bylo pět po natáčení poškozeno nebo rozdrceno - a tak zbyl jeden, o který mohou sběratelé licitovat. Produkční společnost si vůz držela několik let, ale zdá se, že koncem roku 2019 byl prodán prodejci automobilů v Connecticutu, kde byl nabízen za 150 000 dolarů.

Datum zveřejnění

20.5.2024

Zdroj informací

Ford Czech Republic

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2387 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál