Velká výročí Škoda na akci Sosnová Classic 2024

Velká výročí Škoda na akci Sosnová Classic 2024

50 let vozů 200 RS a 60 let modelu 1000 MB, tato dvě významná výročí si značka Škoda připomene výstavami i ostrou jízdou v rámci akce Sosnová Classic 2024. Na okruhu u České Lípy se objeví vozy ze sbírek Škoda Muzea, ze soukromých sbírek i současné závodní speciály Škoda.

Víkend 18. a 19. května bude na Autodromu Sosnová u České Lípy opět patřit fanouškům klasických automobilů. Mohou se těšit na závody a exhibice legend historie motoristického sportu. Kromě jízd závodních vozů, včetně zástupců předválečné éry Grand Prix, se návštěvníci mohou těšit na příležitost k osobnímu setkání s Petterem Solbergem, mistrem světa v rallye 2003 i jeho synem Oliverem Solbergem, který od loňského roku jezdí s vozem Škoda Fabia RS Rally2.

50 let RS

Závodní historie mladoboleslavské automobilky se datuje od samotného začátku 20. století. Za více jak 120 let se do povědomí fanoušků zapsala celá řada modelů a jmen. Jedno z nejzvučnějších, které do dnešního dne zdobí sportovně laděné modely, letos slaví 50 let. Řeč je samozřejmě o označení RS, tedy rally sport. Poprvé se představilo na závodních speciálech 200 RS, které v roce 1974 završily první etapu vývoje závodního vozu na základě kupé 110 R. Výsledkem spojení skeletu se sníženou střechou a sníženými boky s motorem Š 720 o objemu 1997 cm³ byly soutěžní vozy s hmotností jen nepatrně překračující 800 kg, schopné na rovinkách dosahovat rychlosti až 240 km/h.

Prvního ostrého nasazení se 200 RS dočkala v květnu 1974 na IDA Rallye, následovala Barum Rallye se dvěma vozy a společného startu se tři červenobíle lakované prototypy (dva vozy 200 RS a jeden 180 RS) dočkaly 1. června 1974 v rámci Rallye ŠKODA v Mladé Boleslavi. Vozy 200 RS se v Sosnové představí oba a nezůstane u závodní historie. Kromě zmíněné autogramiády otce a syna Solbergových si Škoda Motorsport připravil přehlídku soutěžních speciálů Škoda Fabia RS Rally2 a na neděli je připravena autogramiáda Martina Prokopa. Oba současní jezdci, Oliver Solberg i Martin Prokop, předvedou na Autodromu exhibiční jízdu se soutěžním vozem v barevném provedení, které proslavil model 200 RS.

Spanilá jízda 1000 MB

Významné výročí si letos připomíná i modelová řada 1000 MB. Ta před šedesáti lety přinesla do sériové produkce přelomovou koncepci „vše vzadu“, která dominovala produkci Škoda Auto následující dvě dekády. Na Autodromu v Sosnové se o víkendu sjedou desítky těchto vozů, včetně prototypu 988 z depozitu Škoda Muzea, speciálně upravených vozů i továrního speciálu B5.

Bohatý program pro celou rodinu

Vedle dvou významných výročí Škoda slibují pořadatelé bohatý program. Divákům se představí i historické motocykly světových značek a na závěr sobotního dne vystoupí skupina Čechomor. Další podrobnosti jsou na webu pořadatele https://www.sosnova-classic.cz/domu.

Datum zveřejnění

17.5.2024

Zdroj informací

Škoda Auto a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2316 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál