Rallye Japonsko: Tři první místa pro TOYOTU GAZOO Racing

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team si na domácí půdě v Japonsku dojel pro pohádkový výsledek v podobě prvních tří míst a zakončil tak letošní sezónu. První příčku v Japonsku obsadil Elfyn Evans před Sébastienem Ogierem a Kallem Rovanperou.

Vítězství Evanse s navigátorem Scottem Martinem je třetím v této sezóně a zároveň devátým pro TGR-WRT ze 13 letošních rallyových podniků. Toyota si mistrovský titul mezi značkami pojistila již v 11. kole v Chile, přičemž o kolo později v rámci Středoevropské rallye, která byla předposledním kolem sezóny, získali Rovanperä a Jonne Halttunen druhý mistrovský titul v kategorii soutěžních jezdců nebo navigátorů.

Na náročné cesty s asfaltovým povrchem v kopcích prefektur Aiči a Gifu kolem Toyota City zavítal šampionát WRC již podruhé. Podmínky během pátku, prvního celého dne rychlostních zkoušek, značně komplikoval hustý déšť, ale právě během něj Evans vybudoval základy svého vítězství.

Díky dvěma vítězným erzetám za extrémního deště v pátek dopoledne si před stájovými kolegy vytvořil náskok bezmála jedné minuty a 50 sekund, zatímco soupeři se potýkali s problémy. Proměnlivé podmínky a kluzké povrchy doprovázely i sobotu a neděli, ale Evans se s nimi v obou dnech úspěšně vypořádal, a pojistil si tak vítězství. Společně s Martinem tak obsadili druhá místa v příslušných žebříčcích světového šampionátu.

Ogier zpočátku s Evansem udržoval tempo, ale v pátek odpoledne při nárazu do bariéry trochu ztratil půdu pod nohama, zatímco Rovanperä se jako první jezdec na trati musel vypořádat s těmi nejtěžšími podmínkami. Po pátečních jízdách oba dělilo necelých 20 sekund, ale namísto vylepšování vlastního postavení za zrádných podmínek se rozhodli zaměřit na co nejlepší týmový výsledek.

Ogier s navigátorem Vincentem Landaisem dojeli se ztrátou 1 minuty a 17,7 sekundy, což znamenalo čtvrté pódiové umístění během letošní částečné účasti v soutěžní sezóně (po třech prvních místech v tomto roce), zatímco Rovanperä se ztrátou dalších 28,8 sekundy zaznamenal osmé pódiové umístění, resp. dvanácté umístění mezi čtveřicí nejrychlejších v rámci této sezóny, kdy Rovanperä vybojoval titul mistra světa.

Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, opět zaujal svojí jízdou na domovských cestách. Jeho naděje na druhé pódiové umístění po sobě na Rallye Japonsko zhatilo otočení vozu a náraz za extrémních podmínek první páteční rychlostní zkoušky, kdy ztratil přes pět minut, ale nevzdal se a odpověděl skvělým tempem: po celý zbytek podniku byl nejrychlejším jezdcem s největším počtem vítězných rychlostních zkoušek. Do cíle dorazil jako celkově pátý, pouhých 20 sekund za jezdcem na čtvrtém místě.

Akio Toyoda (předseda představenstva společnosti Toyota Motor Corporation): „Pečovat o kulturu rallyového sportu prostřednictvím neustálého zlepšování japonskou cestou‘ a ‚učinit z rallye jednu z typických podzimních tradic Japonska‘. Přesně tyto věci jsem si přál po skončení loňské Rallye Japonsko. Během letošní japonské rallye se obě tyto věci uskutečnily. Nejúžasnější je, že se nám podařilo začlenit Stadion Toyota do jedné ze speciálních rychlostních zkoušek. Možnost sledovat špičkové jezdce v těsných odstupech. Možnost jet před zraky tolika diváků. Byla to rallye plná vzrušujících a úžasných zážitků pro fanoušky i jezdce. Jsem přesvědčen, že efektní výkony rallyových vozů se navždy zapíší do vzpomínek mnoha dětí. Kalle, Elfyn, Takamoto a Jari-Matti se stali rallyovými jezdci proto, že k rallyovým závodům měli jako děti velmi blízko. I já jsem se do motoristického sportu zamiloval proto, že mne otec v dětství často brával na okruhy. Pokud budeme v tomto druhu rallyových podniků pokračovat, jsem si jist, že motoristický sport se zapíše do japonské kultury a získá si větší popularitu. Rád bych poděkoval všem, kteří se na skvělém úspěchu Rallye Japonsko 2023 podepsali.“

Akio Toyoda (předseda týmu TGR-WRT): „Elfyne a Scotte, blahopřeji k vašemu vítězství! Oba jste odvedli skvělou práci, abychom se dostali k tomu, na co vloni nedošlo! Děkuji, že jste mne letos hned dvakrát přibrali na stupně vítězů! Sebe a Vincente, konečně jsem se s vámi mohl postavit na stupně vítězů! Díky, že jste si japonské cesty užili více než vloni! Kalle a Jonne, i s vámi jsem stál na stupních vítězů poprvé! Byla to také první rallye, kdy jste neměli žádný zásadní problém v podniku, na který jsem se přišel podívat. Díky za ukázkovou jízdu pravých mistrů! Takamoto a Aarone, dokázali jste nám, že dokážete jezdit opravdu rychle. Také jsme viděli, že Takamoto se při potížích nikdy nevzdává. Měl jsem velkou radost při sledování Takamoty, z nějž se stal tak silný soupeř. Díky za tak velký pokrok v roli jezdce světové třídy! Jari-Matti a všichni z týmu, děkuji za návrat domů s mistrovskými tituly a zároveň děkuji, že jste pro nás vybojovali ten nejlepší výsledek! Byla to skutečně skvělá sezóna. Mockrát vám děkuji a přeji veselé Vánoce!“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu): „Takový závěr sezóny je pro nás skutečně úžasný – s dojezdem na prvních třech místech doma v Japonsku. To je skutečně pohádkový výsledek. Přijeli jsme sem s cílem vybojovat vítězství, ale nakonec jsme zaplnili všechny stupínky na bedně. Skvělé bylo i sledovat, jak Taka bojuje o páté místo. Za tak náročných podmínek, které o víkendu panovaly, jsme vlastně ani nemohli doufat v nic moc lepšího. Všichni naši jezdci odvedli skvělou práci, aby týmu zajistili nejlepší možný výsledek, a sezónu jsme tak mohli zakončit v mimořádně radostném rozpoložení. Mám opravdovou radost za všechny z týmu, kteří letos odvedli skutečně úžasnou práci.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69): „V této chvíli je to úžasný pocit. Pro tým to je pohádkový výsledek, mít v Japonsku tři vozy na bedně. Je to vlastně úžasné, že se to podařilo za tak těžkých podmínek, které o víkendu byly. Myslím, že tým opět dokázal, že dokážeme být důslední a rychlí. Jsem také skutečně pyšný na Taku, protože jel parádně, a měl jsem tak velkou radost z jeho časů. Atmosféra o tomto víkendu byla díky velkému počtu fanoušků skvělá: byla to radost sledovat, jak si lidé rallye užívají a fandí nám. Takový závěr sezóny je opravdu parádní, zvláště být na bedně s celým týmem, jako se nám to podařilo.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33): „Je to krásné být opět na nejvyšším stupínku na bedně – tím více, že tým obsadil první tři místa. Je to úžasný výsledek a nic moc lepšího jsme si zde na domácí půdě Toyoty ani nemohli přát, takže mám velkou radost. Byl do dlouhý a těžký víkend. V pátek jsme se prali s mimořádně těžkými podmínkami, ze kterých jsme ale vybruslili se slušným náskokem. Pak už to byla výzva jiného druhu, kdy jsme se snažili udržet náskok místo tlačit, co to jde, ale mám moc velkou radost, že se to nakonec povedlo. Ohromná gratulace celému týmu: byla to neuvěřitelná sezóna, vůz byl skvělý, jsem na všechny moc hrdý a mám ze všech radost.“

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 17): „Mít podíl na tomto výsledku je skvělý pocit. Moc jsem si přál sem jet a dopomoci týmu k tomuto pohádkovému výsledku. Myslím, že hlavním cílem bylo pouze dosáhnout vítězství, takže obsadit všechny stupínky na bedně je zkrátka úžasné, a je to možná více než pohádkový výsledek. Podmínky během celého víkendu přinesly řadu velkých překvapení. V pátek jsme očekávali obtížný začátek, a spousta jezdců skutečně dělala chyby nebo ztratila čas, což platí i pro nás. Poté jsme viděli, že máme slušnou šanci zajet jako tým 1-2-3, a tak jsem se zaměřil právě na tento výsledek, ale na takovém kluzkém a zrádném povrchu to nikdy není snadné. Věřím, že si tým tyto okamžiky patřičně užívá: moc si to zaslouží, a tak všem děkuji!“