Závodník Květoslav Mašita vyznamenán prezidentem republiky

Závodník Květoslav Mašita vyznamenán prezidentem republiky

U příležitosti řádového dne 28. října 2023 prezident republiky Petr Pavel udělil Medaili Za zásluhy 1. stupně panu Květoslavu Mašitovi za zásluhy o stát v oblasti sportu. Státní vyznamenání převzal z rukou hlavy státu proslulý motocyklový závodník v rámci slavnostního večera na Pražském hradě.

Květoslav Mašita patří mezi největší postavy světového motocyklového sportu. Desetkrát za sebou vybojoval titul mistra Evropy ve dvoudenních soutěžích enduro (1968-1977), v tehdy vrcholném světovém seriálu jednotlivců, který se od roku 1990 koná jako mistrovství světa. Třináctkrát startoval v nejprestižnější světové soutěži – Šestidenní, šestkrát byl členem reprezentačního týmu, který vybojoval Světovou trofej mistrů světa. Kraloval také v domácím mistrovství republiky a v dalších mezinárodních soutěžích. Květoslav Mašita je právem řazen mezi nejlepší jezdce motocyklových soutěží v historii. V roce 2014 se dočkal mimořádného ocenění, když byl jako vůbec první Čech uveden do Síně slávy Mezinárodní motocyklové federace FIM Legends.

„Děkuji panu prezidentovi za vyznamenání, moc si toho vážím. A taky jsem moc rád, že se vyplnilo přání Jaroslava Falty, který po převzetí státního ocenění před dvěma lety uvedl, že by ho měli dostat i kluci ze Šestidenní. Takže já to přání pošlu dál, byli jsme jeden tým a medaili za zásluhy si zaslouží určitě i další parťáci z našeho reprezentačního družstva, které bylo několikrát nejlepší na světě,“ uvedl Květoslav Mašita.

„Květovi to strašně moc přeju, je jednou z největších legend motoristického sportu, což dosvědčuje i jeho uvedení do Síně slávy FIM. Nejvyšší vyznamenání Autoklubu České republiky, Granátového lva, jsme panu Mašitovi udělili už v roce 2017 a jsem rád, že pan prezident Pavel ocenil jeho zásluhy o stát. Těší mě, že motoristický sport má v posledních letech mezi vyznamenanými tak široké zastoupení, takové nemá ani fotbal nebo hokej, ať již vzpomenu Monsieura Dakaru Karla Lopraise, královnu volantu Elišku Junkovou, freestyle motokrosaře Libora Podmola, nebo motokrosaře století Jaroslava Faltu,“ připomněl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky, s tím, že Květoslava Mašitu čeká ještě slavnostní přijetí v klubovém domě Autoklubu ČR.

Datum zveřejnění

1.11.2023

Zdroj informací

Autoklub České republiky

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3646 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál