Pirelli výhradním dodavatelem pneumatik pro FIA Formuli 1 do roku 2027

Pirelli výhradním dodavatelem pneumatik pro FIA Formuli 1 do roku 2027

Pirelli potvrzeno jako globální partner pro pneumatiky formule 1 až do roku 2027, prodlužuje svou účast v motoristickém sportu a přispívá k větší udržitelnosti tohoto podniku.

Společnost Pirelli obhájila své působení ve formuli 1 na pozici globálního partnera pro pneumatiky poté, co tato organizace a Mezinárodní automobilová federace (FIA) přijaly nabídku italské pneumatikářské firmy na tříleté období od roku 2025 do roku 2027. FIA a FOM mají také možnost prodloužit partnerství o další sezónu. Tuto nejnovější dohodu, iniciovanou spolu s technickou dokumentací, kterou Pirelli obdržela od FIA v červnu, ratifikovala Světová rada motoristického sportu FIA a jmenovala tím společnost Pirelli výhradním dodavatelem pro mistrovství světa FIA Formule 1 a také pro šampionáty formule 2 a formule 3.

„Jsme potěšeni, že můžeme rozšířit naši účast ve formuli 1 a dalších příbuzných šampionátech. Pirelli byla součástí formule 1 od samotného jejího vzniku v roce 1950 a díky tomuto poslednímu prodloužení smlouvy se stane klíčovým hráčem během téměř dvou desetiletí její moderní éry. Díky iniciativám od Liberty Media a podpoře od FIA prochází tento sport mimořádným růstem, a to nejen co se týče diváckého zájmu, ale i světové expanze a zvyšování popularity mezi mladými generacemi. Inovace a technologie jsou zakotveny v DNA společnosti Pirelli a formule 1 představuje dokonalou laboratoř pod širým nebem nejen pro zkoušení a testování nových technických řešení, ale také pro urychlení nových výzkumných, vývojových a výrobních procesů při výrobě pneumatik. Rovněž bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům společnosti Pirelli za jejich vášnivou angažovanost a kvalitu práce, kterou přinášeli po celá ta léta a která bude pokračovat i při rozšiřování této spolupráce. Naše závazky v oblasti udržitelnosti zůstávají silné, což dokládá certifikace FSC, kterou budeme od příštího roku zavádět u našich pneumatik pro formuli 1. Být v čele nejprestižnější motoristické disciplíny až do roku 2027 dává naší společnosti další důležitý hodnotový rozměr,“ prozradil Marco Tronchetti Provera, výkonný viceprezident společnosti Pirelli.

S koncem platnosti této nejnovější smlouvy (včetně možného prodloužení) bude společnost Pirelli dodávat pneumatiky pro formuli 1 již 18 let v řadě – poslední kapitolu této spolupráce otevřela v roce 2011. Během celé této éry zastávala společnost Pirelli vedoucí roli při řešení všech technických výzev, které vrcholný motoristický sport přinesl. Od svého debutu v roce 2011 s 13palcovými pneumatikami s vysokým stupněm rozkladu až po přechod na hybridní pohonné jednotky v roce 2014, následovaný rozšířením rozměrů pneumatik v roce 2017 a poté přechodem na současné 18palcové rozměry v roce 2022, společnost Pirelli nabízela spolehlivé produkty pro každý typ povrchu a sjízdné za všech meteorologických podmínek a vždy poskytovala týmům, FIA a formuli 1 včasnou a flexibilní podporu.

Závazek společnosti Pirelli ve formuli 1 – stejně jako ve všech druzích motoristického sportu, kde je firma přítomna již více než 110 let, účastnila se už více než 350 šampionátů po celém světě – představuje mimořádnou příležitost k inovacím a experimentům s novými postupy a technologiemi. Mezi tyto inovace patří i využití umělé inteligence s cílem přenášet pokročilé technologie na silnice.

Pirelli není pouze dodavatelem pneumatik pro formuli 1, ale také globálním partnerem, který aktivně propaguje tento sport po celém světě. Takové partnerství zahrnuje řadu iniciativ jak na závodní dráze, tak mimo ni. Jednou z nich je podpora výcviku nové generace mladých jezdců ve všech různých podpůrných sériích, zejména ve formuli 2 a formuli 3, což je klíčový krok k budoucímu rozvoji motoristického sportu.

Kromě toho společnost Pirelli aktivně podporuje ekologické cíle, které si formule 1 stanovila, neboť tento sport se zavázal dosáhnout do roku 2030 nulových emisí oxidu uhličitého. Společnost Pirelli

hraje klíčovou roli v průkopnickém výzkumu a vývoji, společně s FIA a formulí 1, a to jak na sportovní, tak na technické úrovni. Tímto způsobem doplňuje již prováděná opatření na snižování emisí CO2 v celém životním cyklu pneumatik formule 1.

Jako další příklad snahy společnosti Pirelli v oblasti udržitelnosti budou od roku 2024 všechny pneumatiky používané v závodech mistrovství světa FIA Formule 1 certifikovány podle standardu FSC® (Forest Stewardship Council®)*. Tato certifikace zaručuje úplnou sledovatelnost lesních materiálů v celém dodavatelském řetězci a potvrzuje, že lesní komponenty pneumatik jsou získávány z plantáží, které praktikují udržitelné lesní hospodaření. To má pozitivní vliv na biologickou rozmanitost, přináší prospěch místním komunitám a pracovníkům a zároveň podporuje ekonomickou udržitelnost.

Mohammed Ben Sulayem, prezident FIA: „Jsem si jistý, že společnost Pirelli bude i nadále pokračovat v inovacích a snahách o dokonalost na světové scéně. Pro dodavatele pneumatik je formule 1 jedinečnou výzvou a společnost Pirelli prokázala velké odhodlání vyrábět pneumatiky, které splňují extrémní požadavky těchto neuvěřitelných vozů. Rád bych společnosti Pirelli poděkoval za její trvalou podporu motoristického sportu nejen ve formuli 1, ale i v mnoha dalších šampionátech a kategoriích na všech úrovních. V následujících letech budeme pokračovat v práci na dalším zlepšování výkonnosti a udržitelnosti, společnost Pirelli se také k těmto cílům pevně zavázala.“

Stefano Domenicali, prezident a generální ředitel formule 1: „Od svého návratu do sportu v roce 2011 je Pirelli neocenitelným partnerem, který podporuje formuli 1 prostřednictvím nových generací technologií a technických předpisů a dodává pneumatiky umožňující našim fanouškům sledovat fantastické závody. Závazek společnosti ke kvalitě, inovacím a její hluboké znalosti našeho sportu budou v nadcházejících letech, kdy se blížíme k novým předpisům pro rok 2026, zásadní a práce, na kterou se Pirelli zaměřuje v souvislosti s udržitelností, což dokazuje certifikace FSC, zajistí, že budeme i nadále spolupracovat na dosažení našeho společného cíle Net Zero 2030.“

Datum zveřejnění

13.10.2023

Zdroj informací

Pirelli

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2943 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál