Toyota po ovládnutí Power Stage vítězí v soutěži o pohár konstruktérů

Toyota po ovládnutí Power Stage vítězí v soutěži o pohár konstruktérů

Rallyový soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT) si díky úspěšnému finále v Chilské rallye pojistil vítězství v letošní soutěži o pohár konstruktérů a současně další čistou sérii mistrovských titulů ve světovém rallyovém šampionátu FIA 2023.

Elfyn Evans poslední den podniku díky celkovému třetímu místu vybojoval pódium, těsně před týmovými kolegy Kallem Rovanperou a Takamotem Katsutou.

Když k tomu připočteme první a druhé místo v závěrečné Power Stage (pro Rovanperu, resp. Evanse) s maximálním přídělem bonusových bodů pro tým, již dvě kola před koncem sezóny je jisté, že Toyota získá pohár konstruktérů. TGR-WRT tak od svého vzniku získává pohár již počtvrté, dokonce tři roky za sebou. Od roku 1993 pak Toyota první místo mezi značkami vybojovala již posedmé.

TGR-WRT má nyní navíc jisté, že popáté za sebou získá mistrovský titul v soutěži soutěžních jezdců a navigátorů. Rovanperä a Evans (společně s navigátory Jonnem Halttunenem, resp. Scottem Martinem) svojí mistrovskou jízdou v Power Stage zajistili, že letošní tituly mohou připadnout pouze jim. Rovanperä a Halttunen vedou před Evansem a Martinem o 31 bodů. V posledních dvou letošních podnicích se bude rozdělovat celkem ještě 60 bodů.

Návrat do Chile poprvé od roku 2019 rozhodně nebyl přímočarý - týmy a jezdci se museli vyrovnat nejen s velkým počtem nových cest, ale i poněkud odlišnými podmínkami, neboť podnik se nyní pořádal na podzim, nikoli na jaře jako obvykle.

Evans se zpočátku pohyboval mezi jezdci s nadějí na vítězství, ale kvůli extrémně drsným povrchům cest v sobotním programu zaznamenal nečekaně vysoké opotřebení pneumatik, což postihlo i jeho týmové kolegy. Nepolevoval však v úsilí o pódiové umístění, a nakonec byl i odměněn, když jiného jezdce s lepším postavením zaskočily zrádné cesty v předposledním měřeném úseku nedělního programu.

Rovanperä v pozici leadera soutěžních jezdců ztratil v pátek více času kvůli povinnému čištění trati, která byla mnohem sušší a prašnější než před čtyřmi lety. Dokázal se však opět odrazit, a to přesně v den svých 23. narozenin, kdy vyhrál šestou Power Stage v této sezóně, a nakonec tak ze svého předchozího náskoku popustil Evansovi pouhé dva body.

Katsuta s navigátorem Aaronem Johnstonem – kteří přispěli k zisku poháru konstruktérů poté, co byli letos zařazeni do hlavní sestavy týmu TGR-WRT v rámci střídání vozu se Sébastienem Ogierem a Vincentem Landaisem – svojí jízdou zajistili, aby na konci náročného soutěžního víkendu všechny tři týmové vozy dojely mezi prvními pěti.

Jari-Matti Latvala (šéf týmu): „Mám ohromnou radost z toho, jak jsme tuto rallye nakonec dotáhli. Nebylo to právě nejsnazší, protože sobota byla opravdu náročná a dnes ráno jsme měli pocit, že se na stupně vítězů dostaneme jen těžko. Ale ukazuje se, že v rallyovém sportu prostě musíte být trpěliví a nesmíte až do samotného konce polevit, protože vždy mohou nastat nějaká překvapení. Jsem moc hrdý na všechny členy týmu i posádky za veškerou práci, kterou během této sezóny odvedli. Dvě kola před koncem sezóny je vůbec nejdříve, kdy se TGR-WRT podařilo pohár konstruktérů získat. Tato soutěž je tvrdá a rozdíly jsou těsné, ale myslím, že jsme se dokázali odlišit svojí spolehlivostí a schopností vozy vždy bez potíží dovézt do cíle, stejně jako se nám to podařilo zde. Nyní s netrpělivostí vyhlížíme, která z našich dvou posádek usilujících o titul pro soutěžní jezdce a navigátory v posledních dvou kolech uspěje.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69): „Je to skvělý pocit, když týmu pomůžete k zisku poháru konstruktérů. Potvrzení tohoto výsledku zde v Chile, dvě kola před koncem, je opravdu skvělý úspěch, je to zkrátka báječné. Nebyl to pro nás zrovna nejsnazší víkend kvůli handicapu v podobě páteční pozice na startu, a navíc jsme v sobotu udělali nějaká chybná rozhodnutí. I dnešek byl zrádný kvůli náročnému čištění trati, a to dokonce při druhém průjezdu. Měli jsme ale dobrý plán, jak ušetřit obutí a zatlačit na pilu v Power Stage. Rychlý čas se dostavil, tempo jsme ukázali a bylo dobré ty body získat.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33): „Víkend jako takový zcela nenaplnil naše očekávání, měli jsme potenciál dokázat více. Celkově jsme to tentokrát neudělali úplně nejlépe, ačkoli tu a tam jsme měli dobré tempo. Myslím ale, že můžeme být poměrně spokojeni s naším konečným výsledkem na stupních vítězů. Nejlepší je, že tým vybojoval pohár konstruktérů. Je to čest být součástí takového týmu a současně je to skvělá odměna pro všechny za jejich tvrdou práci. Co se šampionátu jezdců týče, tento víkend jsme potřebovali srovnat výsledky s Kallem trochu více, než se nám nakonec podařilo, ale alespoň jsme nevypadli ze hry.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18) „Byl to velmi náročný víkend, ale chci moc poblahopřát všem z našeho týmu k zisku poháru konstruktérů. Je zde spousta lidí, kteří po celou sezónu odvádějí vynikající práci: ohromné díky všem, protože nic nás netěší více, než jet s tak silným a rychlým vozem. Rychlostní zkoušky tento víkend zde v Chile byly hezké, ale hodně těžké. V pátek odpoledne to vypadalo celkem dobře, ale pak jsme s tím v sobotu kvůli drsnému povrchu hodně zápolili. Nebylo to snadné, ale snad jsme přišli na to, jak se do budoucna zlepšit, takže to byla dobrá zkušenost.“

Konečné výsledky, ONEČNÉ VÝSLEDKY, Chilská rallye

1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) 3 hod 06 min 38,1 s

2. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +42,1 s

3. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 06,9 s

4. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2 min 11,0 s

5. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4 min 41,5 s

6. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +8 min 18,5 s

7. Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +8 min 44,3 s

Datum zveřejnění

3.10.2023

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2487 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál