Evans s týmem TOYOTA GAZOO Racing si dojeli pro další vítězství na Rallye Finsko

Evans s týmem TOYOTA GAZOO Racing si dojeli pro další vítězství na Rallye Finsko

Závodní tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team oslavuje další vítězství na domácí půdě ve Finsku díky senzační jízdě Elfyne Evanse. O pozici na stupních vítězů bojoval i stájový kolega Takamoto Katsuta, který se nakonec umístil třetí.

Evans se tímto stává teprve třetím jezdcem nepocházejícím z Finska, který v tomto nejrychlejším podniku v kalendáři světového rallyového šampionátu dokázal zvítězit vícekrát. Společně s navigátorem Scottem Martinem si nyní zopakovali triumf z roku 2021.

Evans, pocházející z Walesu, se v kokpitu Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID po celý víkend cítil jako doma, v pátek ještě bok po boku stájového kolegy a místního hrdiny Kalleho Rovanpery, dokud nebyl Fin nucen kvůli nehodě odstoupit. Když se Evans v sobotu ujal vedení, prokázal svoji dobrou formu vítězstvím v sedmi měřených úsecích za sebou, čímž si před závěrečným dnem podniku vytvořil náskok přes 30 sekund.

Zvítězil ve třech ze čtyř posledních rychlostních zkoušek naplánovaných na neděli a své sedmé vítězství v kariéře zpečetil nejrychlejší jízdou s náskokem 39,1 sekundy v závěrečné Power Stage. Evans je díky maximálnímu bodovému zisku na druhém místě v žebříčku šampionátu a čtyři kola před koncem sezóny zaostává o 25 bodů za leaderem Kallem Rovanperou.

Katsuta si díky své solidní a sebejisté jízdě po cestách kolem města Jyväskylä, kde již mnoho let žije, zajistil čtvrté pódiové umístění ve WRC. Společně s navigátorem Aaronem Johnstonem v pátek zvítězili v prvním lesním úseku tohoto podniku a krátce poté bojovali o pódiové umístění ve stabilním tempu, zatímco jiné jezdce mnohdy zaskočily kluzké povrchy, které během víkendu převažovaly.

Katsuta díky skvělé jízdě na mokrých cestách s cílem vybojovat vítězství v posledním sobotním úseku rovněž získal náskok před hlavním soupeřem v boji o třetí místo, kterým byl Teemu Suninen (Hyundai). Tuto výhodu dokázal v neděli ještě zvýšit dalším nejrychlejším časem v SS20 a následně si čtvrtým nejlepším časem v Power Stage pojistil třetí místo v celkovém pořadí.

TGR-WRT díky již pátému vítězství na Rallye Finsko od roku 2017 zvyšuje své vedení v šampionátu značek na současných 67 bodů.

Jari-Matti Latvala, jedoucí na domácí půdě poprvé od roku 2019, skončil celkově pátý – podniku se zúčastnil na pozvání předsedy týmu TGR-WRT Akia Toyody, jenž se ujal svých povinností šéfa týmu v servisním parku. Latvala a navigátor Juho Hänninen – zkušební jezdec týmu – celý víkend rozdávali fanouškům radost svým nadšením v měřených úsecích při svém vůbec prvním soutěžním nasazení s vozem GR YARIS Rally1 HYBRID.

Akio Toyoda jako zastupující šéf týmu: „Na Rallye Finsko jsem měl jako zastupující šéf týmu celkem čtyři úkoly. Prvním bylo hovořit se členy týmu. Kromě pravidelných ranních pozdravů jsem pro ně měl zjednodušeně řečeno tři sdělení: ‚jeden tým‘, ‚nikdy se nevzdávej‘ a ‚neradi prohráváme‘. A jedno další finské slovo, které jsem se tentokrát naučil: ‚SISU‘! S týmem se moc často nevidím, ale prostřednictvím těchto tří sdělení jedeme na společné vlně. Když se Kalle po nehodě vrátil, řekl jsem: ‚nikdy se nevzdávej‘, a on mi na to odpověděl: ‚neradi prohráváme‘. Když Kalleho jízda skončila, poskytl hodně rad Takamotovi. To dokazuje, že jsme skutečně ‚jeden tým‘. Opět jsem vděčný Jari-Mattimu, který tento skvělý tým vybudoval a je v jeho vedení. Chtěl bych mu osobně i celému týmu za tento úžasný víkend poděkovat!

Mým druhým úkolem bylo sledovat posádky během rychlostních zkoušek. Takamoto cítil, že ho při jízdě v měřeném úseku sleduji, a dojel si tak pro nejrychlejší čas. Měl jsem pocit, že jsem k jeho tempu také trochu přispěl! A konečně jsem mohl vystoupit na pódium společně s Takamotou, na což jsem se dlouho těšil.

Třetím úkolem bylo dávat rozhovory médiím. Během rychlostních zkoušek a v servisním parku jsem absolvoval poměrně dost rozhovorů. Byla to spousta práce, díky níž jsem si uvědomil, že ji Tommi a Jari-Matti dělají pro nás, Toyotu, což opravdu oceňuji.

A posledním úkolem bylo postavit se na stupně vítězů. Byl jsem pak samozřejmě celý mokrý a ulepený, ale byl to opravdu úžasný zážitek. Moc děkuji Elfynovi a Scottovi, kteří mi něco podobného umožnili. Už jsem jim to řekl na stupních vítězů, ale ještě jednou: Elfyne, Scotte, blahopřeji! Děkuji, že jste mne přibrali na stupně vítězů! Není sice moc příjemné, když vám dají sprchu a jste celí ulepení, ale rozhodně bych se tohoto úžasného úkolu chtěl opět ujmout i v Japonsku. Bylo mi líto, že Kalle a Jonne nemohli rallye dokončit, ale určitě bych si rád spršku příště užil společně s nimi.

Tentokrát jsem si v roli zastupujícího šéfa týmu uvědomil, že všichni členové týmu mají ve své oblasti působnosti spoustu náročné práce, a tak všechny členy opět velice oceňuji. Po zbytek podniků bude šéfem týmu opět Jari-Matti. Nadále budeme společně pracovat a bojovat se čtyřmi sděleními: ‚jeden tým‘, ‚nikdy se nevzdávej‘, ‚neradi prohráváme‘ a ‚SISU‘.“

Akio Toyoda jako předseda týmu TGR-WRT: „Naším cílem bylo stát se ‚jezdecky zaměřeným‘ týmem. Avšak náš šéf týmu Jari-Matti má zkušenosti pouze v kokpitu našeho Yarisu WRC, ale ještě nikdy nesoutěžil s naším vozem GR YARIS Rally1 HYBRID. Proto jsem si již dlouho přál, aby se při nějaké vhodné příležitosti mohl chopit volantu Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID. Konečně se to splnilo a mohl soutěžit ve všech úsecích společně s Juhem, kamarádem z řad jezdců. Vypadalo to, že se celou dobu jen smějí, přestože v některých okamžicích zažívali perné chvíle. Společně s Jari-Mattim i celým týmem budeme nadále připravovat takové vozy, aby je naše posádky ovládaly s jistotou a úsměvem na rtech.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33): „Byl to pro nás skvělý víkend a je to úžasný pocit vyhrát tuto rallye již podruhé. Je to jedna z mých oblíbených rallye, která je domovským podnikem našeho týmu, protože ve městě Jyväskylä máme sídlo. Je to také zvláštní pocit zvítězit zde tento víkend s Akiem a jít s ním a Takou na stupně vítězů. Bylo úžasné jet s tímto vozem na místních cestách, a za volantem to tak byla opravdu radost. Prakticky od samotného začátku jsme měli opravdu dobrý pocit. Bylo nám líto, že Kalle v pátek z bojů vypadl, ale pak jsme v sobotu provedli několik malých úprav v nastavení, což mi opravdu pomohlo k získání sebejistoty. Vše pěkně zapadalo do sebe a dobré časy už přišly samy od sebe. Víkend dopadl příznivě i ve smyslu šampionátu a nyní jsme se Kallemu oproti předchozímu stavu trochu přiblížili.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18): „Mám ohromnou radost, že jsem na stupních vítězů právě na Rallye Finsko, které je mým druhým rallye na domácí půdě. Pro mne osobně, pro tým i pro pana Akia je to opravdu něco velkého. Dodával mi energii a motivaci, což mi pomohlo v náročném souboji, který jsme vedli s Teemuem. Vedl si dobře, takže to nebylo snadné, ale v sobotu večer se nám za obtížnějších podmínek podařilo získat nějaký náskok, a tak poslední den nebyl takový stres. Po Rallye Estonsko jsme společně s techniky hodně analyzovali, kde bych se mohl zlepšit, a proto jsem měl dobré výsledky již od pátečního dopoledne. Také musím poděkovat Kallemu, který mi radil během naší jezdecké přípravy na tyto finské cesty.“

Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 97): „Celý víkend byl úžasný a plný zábavy, a tak jsem si jízdu s tímto vozem skutečně užil. Díky Akiovi i týmu za tuto skvělou příležitost. Bylo to něco úžasného, co si budu pamatovat až do konce života. Je skvělé prostě jen jet a nestresovat se kvůli výsledkům. Když se podmínky zkomplikovaly, tak jsme si jeli svým tempem, a tak páté místo celkově je fantastické, dokonce včetně bodů za Power Stage. Mimořádné je také vidět Elfyna na nejvyšším stupínku na bedně a Takamota na třetím místě, mám za oba velkou radost.“

Předběžné konečné výsledky, Rallye Finsko

1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2 hod 33 min 11,3 s
2 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +39,1 s
3 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 36,7 s
4 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1 min 41,0 s
5 Jari-Matti Latvala/Juho Hänninen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4 min 9,4 s
6 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 33,6 s
7 Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +10 min 3,7 s
8 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2) +10 min 37,5 s
9 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 11,5 s
10 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 35,2 s
(Výsledky s platností v neděli 14:30, konečnou verzi výsledků naleznete na stránkách www.wrc.com)

A co bude následovat?

Řecká Rallye Acropolis (7.–10. září) je proslulá kamenitými horskými cestami v kombinaci s vysokými teplotami, což pro vozidla, obutí i samotné jezdce znamená nemalou zátěž.

Datum zveřejnění

7.8.2023

Zdroj informací

TOYOTA GAZOO Racing

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2572 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál