BIDaCLASSICS

Most zažije festival okruhového závodění. Diváci uvidí i Formuli 1

Most zažije festival okruhového závodění. Diváci uvidí i Formuli 1

Týden po úspěšném mistrovství světa WorldSBK, kdy mostecký autodrom navštívilo 54 tisíc fanoušků motorek, si přijdou na své příznivci automobilů. O prvním srpnovém víkendu (5-6/08/23) se na Autodromu Most uskuteční festival okruhového závodění, který nabídne závody aut od těch nejmenších, až po královskou disciplínu nejsilnějších vozů specifikace GT. K vidění budou navíc i formule včetně F1.

Fanoušci motorsportu se mohou těšit na nejprestižnější česko-slovenské závody: ESET Cup Series, které doplní prestižní mezinárodní šampionát cestovních vozů TCR Eastern Europe, nově se rodící formulová série monopostů F4 pod hlavičkou FIA a MAXX Formula, kde závodí například monoposty F1 nebo F3000.

V rámci ESET Cup Series budou o body do svých šampionátů bojovat závodníci v Twingo Cupu, Clio Cupu a ve sprintových a vytrvalostních závodech vozů GT.

Twingo Cup je šampionátem aut, která nevynikají svou krásou ani rychlostí. Vše ale vyvažuje vysoká sportovní hodnota. Všechny vozy musí být podle technického předpisu na chloupek stejné, takže odpadají výhody typu lepší nastavení tlumičů, výkonnější motor a další. Když k tomu přidáme početné pole, které nabízí v každém podniku více než dvacet aut, dostáváme perfektní motoristickou podívanou.

O krok výš v hierarchii ESET Cupu se nachází Clio Cup. Ten už nabízí rychlejší a mrštnější auta než Twingo cup. Sportovní hodnota ale zůstává podobně vysoká, protože se pořád jedná o cupové závodění s omezenými možnostmi, jak si různými technickými finesami zajistit výhodu oproti konkurenci. V poli Clio Cupu navíc září domácí hvězda a několikanásobný vítěz tohoto šampionátu Tomáš Pekař. I v tomto případě tedy motoristický fanoušek dostane velkou porci zážitků.

Královskou třídou ESET Cupu jsou vozy specifikace GT. Startovní rošt gétéčkových závodů je přehlídkou, nad kterou srdce motoristických fanoušků plesají radostí. Najdeme na něm značky Lamborghini, Porsche, KTM, Mercedes, BMW, Audi, Pagani a Ferrari. Pokud se jedná o jezdecké složení, v závodech GT startují závodníci se zkušenostmi z 24h Le Mans, Blancpain GT Series, Lamborghini Supertrofeo a dalších.

Zlatým hřebem každého závodního víkendu je potom hodinový vytrvalostní závod GT vozů s povinnou zastávkou v boxech, kde si závodníci i diváci sáhnou na atmosféru velkých vytrvalostních závodů.

TCR Eastern Europe je stálicí evropské okruhové mapy a ve střední a východní Evropě zastupuje nejrozšířenější závodní kategorii posledních let - kategorii cestovních vozů specifikace TCR. Letos najdeme v poli tohoto šampionátu spoustu zajímavých jmen. Například slovenského závodníka Maťa Homolu, který závodil v mistrovství světa, v Evropském poháru cestovních vozů anebo v TCR Europe. Českou republiku reprezentují Radim Adámek, domácí Petr Čížek a Vít Smejkal, Petr Fulín junior nebo nejvýše postavený Čech v šampionátu Adam Kout. Ten sice nějakou dobu nezávodil, ale má na svém kontě mimo jiné titul ze švýcarské Formule Renault nebo dva evropské tituly ze Superkartů. Šampionát TCR Eastern Europe mám před sebou poslední dva podniky a za určité konstelace se už v Mostě může rozhodnout o titulu.

Naopak úplně novou závodní sérií je F4 CEZ Championship certified by FIA - další přírůstek v promotérském portfoliu českého závodního týmu Křenek Motorsport. Jedná se o platformu, která má sloužit mladým závodníkům jako můstek mezi světy motokár a velkých formulí. V šampionátu pravidelně závodí jezdci ze šesti zemí Evropy a v Mostě se čeští fanoušci mohou těšit například na Miroslava Mikeše nebo Maxe Karhana.

Šampionát MAXX Formula nabídne pohled na Formule 1 od roku 1992, F2, IndyCar, a další formulové vozy s vysokoobjemovými motory.

Závodní program bude velmi pestrý a to v sobotu i v neděli od rána do večera.

Datum zveřejnění

1.8.2023

Zdroj informací

AUTODROM MOST a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Reklama

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!
Předplatitelé Oldtimeru mají 10% slevu!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2716 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál