ROME E-PRIX: Stoffel Vandoorne si po solidním boji připsal body za osmé místo

Druhé dějství římské E-Prix se v neděli odpoledne odehrálo za velkého vedra, kdy teplota vzduchu dosahovala 38 °C a na trati bylo naměřeno 60 °C. Po náročné kvalifikaci, v níž Jean-Eric Vergne skončil dvanáctý a Stoffel Vandoorne osmnáctý, bylo pro jezdce stáje DS PENSKE hlavním cílem posunout se v pořadí vzhůru.

Jean-Eric Vergne se již ve druhém kole dokázal probojovat do první desítky, ale v čele startovního pole došlo k obrovské srážce, která měla následky pro všechny závodníky, a ambasador společnosti DS AUTOMOBILES poškodil svůj vůz při kolizi, za kterou nebyl nijak zodpovědný. Jean-Eric Vergne byl nucen zajet do boxů kvůli výměně přední části vozu a na trať se vrátil na 21. pozici. Po sérii velmi rychlých kol (včetně nejrychlejšího kola závodu!) přijel s vozem DS E-TENSE FE23 do cíle na 17. místě.

Stoffel Vandoorne se zase postaral o jeden z nejpozoruhodnějších výkonů římské E-Prix, když se z 18. místa vyšplhal na konečnou 8. pozici. Díky tomuto výsledku si připsal body a zakončil víkend před finále mistrovství světa povzbudivě. Stáj DS PENSKE si také udržuje prozatímní 5. místo v hodnocení týmů.

Za čtrnáct dní se 9. sezóna mistrovství světa ABB FIA Formule E uzavře v Londýně, kde budou na programu opět dva závody.

Eugenio Franzetti, ředitel de DS Performance: „Během dlouhého víkendu v Římě jsme absolvovali dva velmi podobné závody. Dnes to bylo další obtížné střetnutí, ve kterém jsme zažili zklamaní z kvalifikace, ale v samotném závodě jsme podali výborný výkon. Naše pozice na startovním roštu opět ovlivnila celý závod. Start ze zadních pozic vás vždy nutí k tomu, abyste se zapojili do boje, se všemi riziky, která z toho plynou. Pro Jean-Erica to nebyl dobrý den, neboť si poškodil příď svého vozu a musel do boxů. Stoffel tvrdě zabojoval a skvěle se posunul z 18. na 8. místo. Od této chvíle se soustředíme jen na Londýn, abychom tuto intenzivní sezónu zakončili co nejlépe.“

Jean-Éric Vergne, vítěz Formule E z let 2018 a 2019: „Byl to závod, na který bych nejraději zapomněl. Směřoval jsem z boku na Reného Rasta, abych ho předjel, ale vepředu došlo k havárii a celé pole se nahromadilo na jednom místě. Brzdil jsem co nejpozději, abych je předjel, a nemohl jsem udělat nic, abych se kontaktu vyhnul. Musel jsem se vrátit do boxů kvůli výměně předku vozu, protože bylo příliš nebezpečné pokračovat. Poté jsem jel sólo závod, ale alespoň jsme pro Londýn nasbírali užitečná data, která by měla pomoci zlepšit naši výkonnost.“

Stoffel Vandoorne, úřadující šampion Formule E: „Získali jsme pár bodů, z čehož mám radost. Ale celkově to byl náročný víkend. V kvalifikaci jsme vyzkoušeli několik různých věcí, ale nefungovaly tak, jak jsme doufali. V závodě to ale bylo mnohem lepší a dokázali jsme vyvinout dobrou rychlost. Podařilo se mi předjet několik soupeřů, naše strategie byla dobrá a dobře jsme hospodařili s energií. Kromě samotného 8. místa byl tento závod velmi přínosný z hlediska pochopení vozu. Podařilo se nám získat body, ale pro finále šampionátu musíme bezpodmínečně zapracovat na kvalifikaci.“