24 hodin Le Mans: TOYOTA GAZOO Racing druhá po nervy drásajícím souboji

24 hodin Le Mans: TOYOTA GAZOO Racing druhá po nervy drásajícím souboji

Vítězná šňůra soutěžního týmu TOYOTA GAZOO Racing v závodu 24 hodin Le Mans byla zakončena impozantním celodenním soubojem o historické vítězství ve stém ročníku tohoto legendárního francouzského závodu.

Mistři světa po pěti vítězstvích na Le Mans za sebou nastoupili do rekordního pole 16 zástupců kategorie Hypercar s konkurenčními vozy značek Cadillac, Ferrari, Peugeot a Porsche. Vyprodaná hlediště čítající 325 000 diváků byla svědkem mimořádně těsného souboje plného dramatických zvratů a napětí až do samotného konce závodu.

Loňští vítězové Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa, střídající se za volantem vozu GR010 HYBRID č. 8, dokázali setřást všechny konkurenty s výjimkou jediného. Po 24 nekonečných hodinách závodění proťala osmička cílovou pásku na druhém místě se ztrátou 1 min 21,793 s za vítězným vozem Ferrari č. 51.

Po 342 kolech závodu prolétl kolem šachovnicového praporku pouze jeden vůz GR010 HYBRID. Naděje na vítězství posádky sedmičky ve složení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López pohasly kvůli nezaviněné nehodě osm hodin od zahájení závodu. Ve chvíli, kdy za volantem seděl Kamui, utrpěl jeho vůz náraz zezadu, přičemž rozsah poškození neumožňoval pokračování v jízdě.
Oba vozy GR010 HYBRID se od samotného počátku pohybovaly na čele – Sébastien startující jako třetí v prvních úsecích vedl, zatímco Mike, na startovním roštu pátý, bojoval o pódiové umístění.

V úvodních hodinách se odehrálo napínavé představení plné senzačních soubojů tělo na tělo mezi první desítkou vozů. Drama ještě narostlo vlivem dvou spršek, kdy se postavení vozů na trati měnilo stejně rychle jako vnější podmínky. Oba vozy GR010 HYBRID zůstávaly ve hře po celou první třetinu závodu.

V této fázi se vpředu na druhém místě držela sedmička, ale její závod bohužel skončil v zatáčce Tertre Rouge. Při nájezdu do pomalé zóny, kde je povolena maximální rychlost 80 km/h a zároveň zakázáno předjíždění, musel Kamui zpomalit, aby nepředjel vůz vpředu, ale v tu chvíli do něj zezadu narazily dva vozy zaostávající o kolo. V důsledku nárazu došlo k poškození hnacího hřídele, obutí a karoserie, a vůz se tak nemohl vrátit do boxů.

Posádka a mechanici vozu č. 7 prokázali týmového ducha a odhodlání tím, že přes aktuální zklamání okamžitě spojili síly s týmem osmičky, aby zvýšili šance TOYOTY GAZOO Racing.

Po propadu vozů Peugeot č. 94 a Ferrari č. 50 sváděla osmička lítý souboj s Ferrari č. 51, nejprve v časných ranních hodinách na prvním místě, později na druhé pozici kvůli návštěvě boxů za účelem opravy poškozeného předního splitteru a defektu pravé zadní pneumatiky.

Uvedená dvojice vozů poté na čele předváděla neúnavné tempo se střídavým štěstím na jedné i druhé straně. Po 20 hodinách závodění dělily první dva vozy pouze tři sekundy, a tak ani v závěrečných fázích nebyl jakýkoli prostor k oddychu.

Když se Ryo chopil volantu dvě hodiny před koncem závodu – v návaznosti na Brendonův pozoruhodný čtyřnásobný stint – činil odstup za vedoucím vozem 16 sekund. Ryo se pustil stahovat náskok, ale o chvíli později osmička na výjezdu ze zatáčky Arnage opustila trať a v důsledku nárazu do bariér došlo k poškození přední i zadní části vozu. I přes ztrátu tří minut se osmičce podařilo druhé místo udržet.

Po opravě vozu se Ryo vrátil na trať, ale souboj s Ferrari na prvním místě již nebyl možný, a tak prioritou bylo bezpečně dojet až do cíle na druhém místě, což i přes aktuální zklamání znamená další posun ve světovém šampionátu soutěžních jezdců, kde posádka Toyoty vede o 25 bodů.

Náskok týmu TOYOTA GAZOO Racing před druhým Ferrari v kategorii továrních týmů světového šampionátu se tři kola před koncem mistrovství snížil na 18 bodů. Příští závod, kterým je 6 hodin v Monze, se koná za čtyři týdny 9. července.

Kamui Kobajaši (šéf týmu a jezdec, vůz č. 7): „Stý ročník Le Mans bohužel nebyl naším závodem. Se sedmičkou jsme měli smůlu, právě když jsem byl za volantem. Těžko uvěřit tomu, co se stalo. V pomalé zóně vůz přede mnou zabrzdil a já reagoval, abych předešel penalizaci, ale narazil do mne vůz jedoucí vzadu. Došlo k poškození našeho vozu a nebyla možnost, jak jej dostat zpět do boxů. Bylo to pro nás těžké, protože jsme myslím až do té chvíle odváděli velmi dobrou práci. Osmička bojovala až do konce, jak to jen šlo, a nakonec dojela druhá. Jako tým jsme udělali vše, co jen bylo možné, z vozu jsme dostali maximum a jezdci do toho dali všechno. Skutečně jsme se rvali, abychom tento stý ročník Le Mans vyhráli, a všichni se s chutí zapojili do společné práce s vidinou vítězství. Musíme se vrátit silnější; to je náš způsob, jak se vyrovnat se zklamáním. Děkuji všem, kteří nás podporovali. Již brzy budeme opět společně bojovat.“

Mike Conway (jezdec, vůz č. 7): „Osmička zajela skvělý závod, dali do toho 100 %, a tak nic dalšího již nelze žádat. Díky celému týmu za hvězdnou práci po celý týden. Pro náš vůz to byl bohužel krátký závod. Nepolevovali jsme ani za obtížné situace, neudělali jsme žádnou chybu a zůstávali v boji. Možná jsme nebyli nejrychlejší, ale dělali jsme svoji práci. Je škoda, že jsme vypadli za takových okolností, ale v těch pomalých zónách se toho semlelo opravdu hodně. Tak bohužel karta padla právě na nás. Trochu to nabouralo naše šance ve světovém šampionátu, ale ještě před skončením sezóny se pokusíme pár závodů vyhrát. Nyní se již zaměřujeme na příští podnik.“

José María López (jezdec, vůz č. 7): „Pro náš vůz to bylo další Le Mans, které přineslo zklamání. Když se ohlédnu zpět za svým stintem, mohu být spokojen, protože když jsem usedal za volant, byli jsme až na dně první desítky, ale do boxů jsem pak zajížděl v pozici třetího. Musel jsem nějak zvládnout jízdu na hladkých pneumatikách za deště, bylo to jen tak tak. Byl to náročný závod; zkusili jsme všechno. Za to, co se stalo, Kamui nemůže, vše udělal správně. Je to samozřejmě zklamání, ale všichni jsme zůstali na místě, abychom podpořili osmičku. Jsme hrdí na to, že do toho dali skutečně vše. Le Mans nám opět připomenul, že je nutné vytrvat až do samotného konce, protože nikdy nevíte, k čemu může dojít. Již teď se těším, až se sem vrátíme.“

Sébastien Buemi (jezdec, vůz č. 8): „Byl to těžký závod. V jednu chvíli nebylo snadné vůbec se udržet na trati kvůli neustálým změnám podmínek v úvodní části závodu. Neměli jsme to nejvyšší tempo k vítězství, ale dali jsme do toho celé srdce a tlačili na pilu až do samotného konce. Ferrari bylo rychlejší než my, takže jsme museli hodně tlačit, abychom s nimi drželi krok, což znamenalo jet bez rezervy. Pro vítězství jsme zkusili udělat skutečně vše, takže není, čím se rmoutit. Blahopřejeme Ferrari k jejich vítězství. Od samotné kvalifikace předváděli pozoruhodný výkon. Nyní se již díváme na světový šampionát a usilovně pracujeme na tom, abychom do příštích závodů nastupovali silnější.“

Brendon Hartley (jezdec, vůz č. 8): „V této chvíli jsem plný emocí. Dali jsme do toho vše včetně poslední rezervy. Neměli jsme úplně ten potřebný výkon, ale stále jsme se drželi a tlačili na Ferrari až do samotného konce. V jednu chvíli to bylo v závěru napínavé, když se podmínky změnily v náš prospěch a začali jsme ukrajovat odstup. V nejtěžší situaci byl Ryo. Dostal pokyn, aby naplno zariskoval a pokusil se odstup smazat, takže jej nemůžeme za nic vinit. V této chvíli je to pocit, že jsme se přiblížili na dosah, ale přitom zůstali tak daleko. Velká gratulace Ferrari. Byli rychlejší, nedopustili se žádných chyb, takže z jejich strany dobrá práce.“

Ryo Hirakawa (jezdec, vůz č. 8): „Především díky Sébastienovi a Brendonovi za jejich tvrdou práci a velkou snahu. Díky také týmu, který celý týden odváděl úžasnou práci, stejně jako všem našim podporovatelům za jejich povzbuzování. Bylo moc těžké to s Ferrari ustát, ale ani na chvíli jsme se nevzdávali naděje a zkusili skutečně vše, abychom na Le Mans opět zvítězili. Musíme tento závod analyzovat a najít oblasti ke zlepšení. Co se mne týče, ze své chyby se poučím a vrátím se silnější. Do konce této sezóny zbývají tři závody, takže se soustředíme na světový šampionát, to je v této chvíli nejdůležitější.“

Výsledek 24 hodin Le Mans:

1. místo Ferrari AF Corse, vůz č. 51 (Pier Guidi/Calado/Giovinazzi) 342 kol
2. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 +1 min 21,793 s
3. místo Cadillac Racing, vůz č. 2 (Bamber/Lynn/Westbrook) +1 kolo
4. místo Cadillac Racing, vůz č. 3 (Bourdais/Van der Zande/Dixon) +2 kola
5. místo Ferrari AF Corse, vůz č. 50 (Fuoco/Molina/Nielsen) +5 kol
6. místo Glickenhaus, vůz č. 708 (Dumas/Briscoe/Pla) +7 kol
Nedokončil TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7

Datum zveřejnění

12.6.2023

Zdroj informací

TOYOTA GAZOO Racing

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.261 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál