Ford v Le Mans oficiálně představil závodní Mustang GT3

Ford v Le Mans oficiálně představil závodní Mustang GT3

Nejznámější sportovní vůz se zúčastní nejslavnějšího vytrvalostního závodu na světě – Ford Mustang GT3 pojede v červnu 2024 24 hodin Le Mans.

Mustang GT3, jehož základem je zcela nový Mustang Dark Horse modelového roku 2024, se dnes představil závodnímu světu v rámci oslav stého výročí v předvečer závodu 24 hodin Le Mans. Autorem nepřehlédnutelného barevného provedení závodního vozu je Troy Lee, jeden z předních světových designérů v oblasti motorsportu. Mustang GT3 představuje jeho první práci na závodních vozech Ford.

Ford tímto odhalením oficiálně vstupuje s Mustangem do globální kategorie FIA GT3. Naposledy Ford v závodě 24 hodin Le Mans triumfoval v roce 2016 s modelem Ford GT.

„Ford a Le Mans pojí společná historie. A nyní se do nejdramatičtějšího, nejúžasnějšího a nejdůležitějšího závodu na světě vracíme,“ řekl Jim Farley, generální ředitel Ford Motor Company. „Už to není souboj Ford versus Ferrari. Je to Ford versus všichni. Návrat do Le Mans je začátkem budování globálního sportovního byznysu s Mustangem, stejně jako to děláme s Broncem a Raptorem.“

Nový branding i logo

Současně s odhalením závodního vozu představuje Ford rovněž nový globální branding Ford Performance, čistší a jednodušší. Od nynějška se bude objevovat na všech jeho závodních vozech.

Tato výrazná a poutavá nová identita pomůže prosadit Ford Performance jako výraznou lifestylovou značku se sportovním smýšlením. Novou vizuální identitu Ford Performance lze snáze integrovat do různých aplikací od zbarvení závodních vozů přes oblečení, suvenýry, náhradní díly a příslušenství až po reklamu.

Pokračování vztahů se dvěma dlouholetými partnery

Divize Ford Performance v souvislosti s tímto projektem rozšířila spolupráci se dvěma dlouholetými partnery, Multimatic a M-Sport. Společnost Multimatic stála za ikonickým Fordem GT včetně závodního programu a nyní se bude podílet na výrobě a podpoře vozů Ford Mustang GT3. M-Sport, dlouholetý partner Fordu v mistrovství světa v automobilových soutěžích a dvojnásobný vítěz šampionátu, pak bude kompletovat motory V8 5,4 l, které divize Ford Performance vyvinula pro Mustang GT3 na bázi konstrukční řady Coyote.

„Ohledně projektu Mustang GT3 jsme se obrátili na dva z našich nejdůvěryhodnějších partnerů ve světě motoristického sportu, aby nám pomohli dát tento vůz i celý program dohromady,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsports. „Vím, že až Mustang začne v roce 2024 závodit na nejvyšší úrovni závodů GT, budeme my všichni prožívat stejné nadšení jako fanoušci Fordu.“

Závodní Mustang GT3 se vyznačuje speciálním zavěšením, převodovkou „transaxle“ u zadní nápravy, panely karoserie z uhlíkového kompozitu a specifickým aerodynamickým paketem, který odpovídá požadavkům kategorie GT3.

První zákaznické vozy Mustang GT3 nasadí tým Proton Competition

Ještě než se Mustang GT3 v roce 2024 vydá do Le Mans, bude v rukou zákaznických týmů závodit v různých sériích GT3 po celém světě.

Vůbec prvním zákaznickým týmem se stává Proton Competition z německého Ehingenu. Od roku 2024 plánuje nasazovat dvojici vozů Mustang GT3 mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech.

„Jedná se o velmi důležitý program a vzrušující okamžik pro naši organizaci,“ řekl ředitel týmu Proton Competition Christian Ried. „Mustang je skvělá značka a pro náš tým je to důležitý krok. Těšíme se na spolupráci s Fordem od roku 2024.“

Ford Performance chystá také tovární závodní program se dvěma vozy Mustang GT3 ve třídě IMSA GTD Pro. Tato iniciativa bude probíhat v režii Multimatic Motorsports a začne v roce 2024 závodem Rolex 24 v Daytoně.

Závodníci a týmy, kteří mají zájem o pořízení závodních vozů Mustang GT3, mohou navštívit stránky https://www.ford.com/performance/mustang-gt3.

Datum zveřejnění

10.6.2023

Zdroj informací

Ford Czech Republic

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2517 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál