Portugalská rallye: Rovanperä z týmu TOYOTA GAZOO Racing v Portugalsku opět dominoval

Portugalská rallye: Rovanperä z týmu TOYOTA GAZOO Racing v Portugalsku opět dominoval

Kalle Rovanperä ze soutěžního týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team je opět na vrcholu bodování světového rallyového šampionátu FIA díky své nekompromisní jízdě, kterou proměnil ve vítězství na portugalské rallye již druhým rokem po sobě.

Toto vítězství je pro úřadující mistry světa Rovanperu a Jonneho Halttunena v této sezóně zatím první. Současně se posouvají do čela žebříčku s náskokem 17 bodů, neboť v neděli dokázali současně vyhrát závěrečnou Power Stage v podobě úseku Fafe – a opět tak inkasovali maximální bodový příděl, podobně jako ve stejném podniku před rokem. V Portugalsku tak tým TGR-WRT vybojoval první místo již čtvrtým rokem v řadě. Tým současně dosáhl čtvrtého vítězství v dosavadních pěti letošních kolech.

Rovanperä svůj úspěch založil na robustní jízdě v úvodním pátečním kole, přestože na trať vyjížděl jako druhý, a byl tak nucen čistit povrch vozovky s nezpevněnou šotolinou. Na sklonku pátečního dne vedl o 10,8 sekundy a díky podmanivému tempu, které předvedl v sobotu dopoledne, dokonce náskok zvýšil na více než 50 sekund.

V neděli při prvním průjezdu proslulým měřeným úsekem Fafe, u fanoušků mimořádně oblíbeným, měl Rovanperä na kontě již devět vyhraných měřených úseků. Tento počet navýšil dokonce na deset při návratu na totéž místo v rámci Power Stage – kde zaznamenal nejrychlejší čas (s náskokem 0,717 s), a pojistil si tak vítězství v celém podniku o 54,7 s.

Takamoto Katsuta s navigátorem Aaronem Johnstonem v Power Stage dosáhli čtvrtého nejrychlejšího času, a získali tak další body do mistrovství značek, kde tým i nadále vede s náskokem 32 bodů. Katsuta byl v pátek dopoledne nucen kvůli technické závadě odstoupit, ale podle pravidel pro restart se v sobotu opět vrátil na trať a v prvním měřeném úseku v neděli dokonce zvítězil.

Akio Toyoda (předseda TGR-WRT): „Kalle, Jonne, blahopřeji k vašemu prvnímu vítězství v tomto roce! Vlastně jsem měl trochu obavy ohledně Kalleho, protože se zdálo, že letos se mu dosažení nejlepšího výsledku tak nedaří. Ale na druhé straně jsem cítil, že není vůbec třeba mít strach, protože jsem viděl, že si jízdu užívá úplně stejně, jako tomu bylo vloni. S takovými úvahami jsem jeho působení v letošní sezóně sledoval...

Dnešní vítězství je skvělým dárkem ke dni matek, a nyní se tak již může těšit na drifty na japonském okruhu Ebisu. Příští týden se zapojí do soutěže Formula Drift Japan, kde japonským fanouškům ukáže další stránku svých nejlepších jezdeckých schopností.

Elfyn tentokrát čistil trať, protože v posledním podniku v Chorvatsku vyhrál, nicméně až do nehody předváděl smělou útočnou jízdu. Je mi líto, že z našeho vozu tentokrát neměl úplně dobrý pocit. Bereme to jako příležitost vůz vylepšit, aby Elfyn opět mohl jet podle libosti.

Takamoto byl maximálně motivován, aby se konečně vyšplhal na stupně vítězů, protože dva roky po sobě v Portugalsku dojel čtvrtý. Je mi moc líto, že na jeho voze došlo k mechanické závadě. Tým před dalším podnikem společně odhalí její prvotní příčinu.

Od dalšího podniku na Sardinii nás dělí pouhé dva týdny. Tým i vozy zůstávají v Portugalsku a údržba bude probíhat ve společnosti Toyota Caetano Portugal. Kalle bude v japonské Fukušimě driftovat s vozem GR Corolla a Jari-Matti se zúčastní 24hodinového vytrvalostního závodu na okruhu Fuji Speedway, rovněž s vozem GR Corolla. Mám velkou radost, že tým s Toyotou dělá radost v různých částech světa, nejen během samotného rallyového týdnu.

Sezóna WRC nyní vstupuje přibližně do poloviny. I nadále se budeme radovat z vozů Toyota a budeme usilovat o nejlepší možný výsledek.“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu): „Z tohoto vítězství zde v Portugalsku máme opravdu velkou radost. V pátek to nevypadalo dobře, protože jsme ztratili dva z našich vozů, a v bojích tak zůstal pouze jeden. Ale Kalle jel nádherně, a nakonec to bylo dominantní vítězství, dokonce i se skvělým vítězstvím v Power Stage. Přestože Kalle v poslední době nevyhrával, jeho výkony stále byly na vysoké úrovni; pouze chybělo pár drobných dílků do skládačky, které zde očividně našel – se sebejistotou za volantem, motivací a hladem po vítězství. Když se všechny tyto věci tento víkend spojily, byl jednoduše nezastavitelný. Také bych rád poděkoval Takamotovi za zdárné dokončení i po pátečním problému, kvůli kterému nemohl v tomto podniku předvést celý svůj potenciál. Dnes v posledním dni ukázal, jak to mohlo vypadat – ukázal mimořádný výkon v Power Stage, což pro nás znamená i nějaké body navíc do šampionátu značek.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69): „Na toto vítězství jsem se trochu načekal. Museli jsme ustát několik obtížných podniků, ale celou dobu jsem cítil, že když se o víkendu všechno správně sejde a jízda bude dobrá, jsme zpět ve hře. Mám radost z opětovného vítězství zde v Portugalsku a konečně i návratu na vrchol. Velké díky Jonnemu i celému týmu za podporu po celou tu dobu. Tento víkend jsme měli z vozu skvělý pocit, a tak jsme mohli hodně tlačit na pilu. Za Power Stage jsem chtěl získat maximum možných bodů, protože jsem věděl, že v příštím podniku čištění trati beztak zřejmě připadne na nás. Nebyl do dokonalý úsek, ale stačilo to, takže mám radost. Sardinie bude obtížnější, ale určitě se pokusíme pokračovat ve stejném duchu.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18): „Byl to náročný víkend, kvůli našemu pátečnímu problému. Od této rallye jsem měl velká očekávání, takže to bylo opravdu zklamání, ale tak to někdy chodí. Musel jsem se tudíž o něco pokusit a získat další zkušenosti a poznatky do budoucna. Nebylo právě jednoduché čistit trať, ale vůz se choval naprosto úžasně, takže tým a technici odvedli skvělou práci. V Power Stage byly užší vyjeté koleje od vozů před námi, takže jsem stále musel trochu čistit trať, ale čas byl docela OK. Je dobré dojet rallye až do konce a vybojovat pro tým nějaké další body: patří jim obrovské díky a také velká gratulace Kallemu a Jonnemu.“

Konečná klasifikace, Portugalská rallye

1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3 hod 35 min 11,7 s
2. Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +54,7 s
3. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1 min 20,3 s
4. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2 min 4,1 s
5. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +8 min 22,5 s
6. Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 43,4 s
7. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +9 min 44,6 s
8. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +10 min 26,4 s
9. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +11 min 33,2 s
10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 Rally2) +12 min 16,3 s
33. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 hod 1 min 54,8 s
Odstoupil: Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID)

A co bude následovat?

Italská rallye na Sardinii (1.–4. června) je známa rychlými, ale současně úzkými úseky, a tak každá nepozornost jezdce může být rychle ztrestána odhalenými balvany nebo stromy podél tratě. Vysoké teploty v kombinaci s hrubým povrchem kladou značné nároky na vozy i jejich obutí.

Datum zveřejnění

15.5.2023

Zdroj informací

TOYOTA GAZOO Racing

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3105 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál