Rallye Monte-Carlo: Vyhrál Ogier, Toyota na prvních dvou místech

Rallye Monte-Carlo: Vyhrál Ogier, Toyota na prvních dvou místech

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team hned na úvod světového rallyového šampionátu FIA 2023 vybojoval první dvě místa na Rallye Monte-Carlo. Sébastien Ogier z Toyoty si v tomto legendárním podniku dojel již pro deváté vítězství, zatímco druhé místo obsadil stájový kolega Kalle Rovanperä.

S ohledem na převážně suché podmínky bylo letošní rallye více než obvykle demonstrací čistého výkonu, kdy Ogier od počátku udával tempo s pěti vyhranými rychlostními zkouškami v řadě, aby v pátek kolem oběda již vedl s půlminutovým náskokem.

Vozy GR YARIS Rally1 HYBRID byly nejrychlejší v prvních 11 rychlostních zkouškách sezóny. Tato série byla přerušena až v sobotu odpoledne, kdy se Ogier zaměřil na udržení své vedoucí pozice. Do posledního dne vstupoval Ogier s náskokem 16 sekund (před Rovanperou) a následně vybojoval v rámci jediného víkendu osmý a devátý nejlepší čas v rychlostním testu, aby zakončil jako celkový vítěz tohoto podniku s náskokem 18,8 s.

Ogierovo 56. vítězství ve WRC je zároveň prvním pro jeho navigátora Vincenta Landaise, a to teprve ve druhém společném podniku poté, co Orier v závěru loňské sezóny začal s tímto nadějným francouzským navigátorem spolupracovat. Jde současně o páté vítězství Toyoty na Monte Carlo s pěti různými modely vozu: GR YARIS Rally1 HYBRID s výjimkou dvou rychlostních testů z 18 ovládl všechny měřené úseky tohoto víkendu.

Ogier se i v letošní sezóně zúčastní pouze vybraných podniků, a tak Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem na druhém místě – navíc s vítězstvím v závěrečné Power Stage – mají ideálně nakročeno k obhajobě mistrovských titulů. Rovanperä během tohoto podniku vykazoval rostoucí sebejistotu i tempo, a cestou ke svému prvnímu pódiovému umístění na Rallye Monte-Carlo zvítězil hned v šesti rychlostních zkouškách.

Podobně dobré tempo jako stájoví kolegové po celý víkend předváděl i Elfyn Evans, jenž se pohyboval na druhé pozici za Ogierem, než v pátek dopoledne ztratil 40 sekund během superspeciálky SS5 kvůli defektu pneumatiky. Společně s navigátorem Scottem Martinem se opět pustili do boje, jehož výsledkem – i přes drobnou jezdeckou chybu v neděli dopoledne – nakonec bylo celkové čtvrté místo s odstupem 27,8 s za pódiovým umístěním. Evans krom toho dojel jako třetí v Power Stage, což znamená tři bonusové body navíc.

K úspěšnému zahájení sezóny TGR přispěl i Takamoto Katsuta, nasazený v rámci programu WRC Challenge Program. Po boku s navigátorem Aaronem Johnstonem předvedl svůj zatím nejlepší výkon na Rallye Monte-Carlo (celkově šestý), často po boku svých stájových kolegů mezi prvními čtyřmi v rychlostních zkouškách.

Akio Toyoda (předseda TGR-WRT): „Blahopřeji Sebovi k devátému vítězství a také Vincentovi k prvnímu vítězství na Monte Carlo! Náš GR YARIS Rally1 HYBRID má za sebou druhý začátek sezóny. Na tuto sezónu se tým začal připravovat hned po loňském Rallye Japonsko, kdy jsme v krátkém období provedli řadu úprav vozu, aby byl připravený na toto první kolo. Moc oceňuji všechny členy týmu, kteří jsou vždy ochotni pustit se do práce bez nějakého většího volna i během svátků. Díky tomuto úsilí se Seb s Vincentem stali vítězi rallye a ostatní posádky zajely všechny speciální měřené úseky. Pro tým to bylo úžasné zahájení sezóny. Díky moc vám všem!

V mezidobí před začátkem sezóny došlo k další velké změně: z týmu se stala nová společnost ‚TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team‘. Prostřednictvím nové společnosti budeme nejen usilovat o vítězství ve WRC, ale také se pustíme do řešení různých výzev včetně vývoje produktů ve prospěch širšího dosahu i trvalé udržitelnosti rallyového sportu. Jari-Matti ve funkci hlavního manažera rallyového sportu (CRSO), Tom Fowler ve funkci technického ředitele (CTO) i všichni zdejší zaměstnanci jsou velkými fanoušky rallye a automobilů. I nadále budeme společně překonávat výzvy, abychom prostřednictvím rallye a automobilů přinášeli lidem ještě více radosti.

P.S. jezdcům a navigátorům:

Vzpomínáte, jaká to byla zábava po Rallye Japonsko, kdy jsme se proháněli po nezpevněných cestách? Konalo se to ve městě Gamagori, které má nyní zájem pořádat rallyové podniky a stát se něčím podobným jako Monte Carlo. Dnes se tam konal podnik, kterého jsem se zúčastnil jako člen týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team. Měl jsem na sobě stejnou kombinézu jako vy a moc jsem si užil driftování. Myslím, že radost z rallye zakusil každý, kdo mě tam viděl. V budoucnu, až to město bude jako Monte Carlo, prosím zase přijeďte a předveďte své umění!“

Jari-Matti Latvala (šéf týmu): „Z výsledku jsme nadšeni, je to úžasné zahájení nové sezóny. Letos jsme čekali tvrdou konkurenci a nebyli jsme si jisti, jak tato rallye bude probíhat, ale všechna práce, kterou do toho celý tým vložil, se evidentně vyplatila. Před zahájením Monte Carla jsem věděl, že Sébastien má velkou motivaci, protože vloni mu vítězství uteklo jen o vlásek. Hned od startu ve čtvrtek večer mu z očí čišela touha po vítězství, kterou doprovázela dokonalá jízda. Zároveň mám ohromnou radost z rychlého tempa, které předvedli Kalle, Elfyn i Takamoto. Kalle se krok za krokem zlepšoval na cestě k prvnímu pódiovému umístění na Monte, a tak jsem si jist, že příští rok bude připraven zde zvítězit. Vůz evidentně jede velmi dobře, ale víme, že teď nesmíme polevit.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69) „Musím říct, že z tohoto víkendu máme opravdu radost. Na úvod rallye nás čekalo čištění trati ve vyšší míře, než jsem čekal, takže jsme ztratili spoustu času, ale pak už bylo tempo opravdu dobré. Když se trať vyčistila, dosáhli jsme stejného tempa jako ostatní, bojovali jsme o ty nejlepší časy a nakonec i inkasovali plných pět bodů za Power Stage, takže na úvod sezóny máme opravdu dobré bodové skóre. Tým na vozu odvedl opravdu skvělou práci; myslím, že všichni jsme byli rychlí a za volantem se cítili sebejistě. Velká gratulace Sebovi: je to mistr Monte Carla.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33) „Víkend pro nás celkově dopadl příznivě. Z hlediska tempa to bylo dost dobré a pravděpodobně jsme mohli dosáhnout i na víc. Kvůli nezdaru v pátek jsme byli mimo hru o pódiové umístění, ale to je prostě rallye, a tak to někdy chodí. Čtvrté místo pak bylo asi maximum, čeho jsme mohli dosáhnout, protože odstup za třetím byl už trochu moc velký. I tak jsou to dobré body na zahájení sezóny a slušný výkon. Vůz jel skutečně hodně dobře; tým na něm tvrdě zapracoval a je to vidět i z celkového výsledku tady.“

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 17) „Tento víkend byl dokonalý. Tato rallye je pro mne moc důležitá a vítězství na ní je vždy mimořádné, takže si to opravdu vychutnávám. Myslím, že mohu být sám na sebe i celý tým pyšný. Celý víkend byl víceméně pod taktovkou našeho týmu. Toyota nám opět poskytla úžasné nástroje, takže jí patří velké díky. Je to úžasné zahajovat sezónu prvními dvěma místy a skvělý výsledek předvedl i Kalle. Včera to pro mě bylo trochu o nervy; věděl jsem, že bych mohl zrychlit, ale nechtěl jsem vůbec riskovat. Dnes jsem věděl, že jde čistě o jízdu, a tak jsem si závěr této rallye konečně užil. Mám velkou radost i kvůli Vincentovi. Je to jeho první vítězství ve WRC a moc si jej zaslouží; po mém pravoboku odvedl skvělou práci, navíc teprve v našem druhém společném podniku.“

Konečné výsledky, Rallye Monte-Carlo

1 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3 hod 12 min 2,0 s
2 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +18,8 s
3 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +44,6 s
4 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 min 12,4 s
5 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2 min 34,9 s
6 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +3 min 32,6 s
7 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +3 min 47,5 s
8 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +3 min 51,3 s
9 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +10 min 3,4 s
10 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +10 min 7,9 s

A co bude následovat?

Švédská rallye (9.-12. února) je jediným čistě zimním podnikem sezóny, pořádaným na sněhu a ledu. Do povrchu cest se budou zakusovat kovové hřeby v pneumatikách, zajišťující dobrý záběr za rychlostí, které budou v rámci celého ročníku patřit k nejvyšším.

Datum zveřejnění

23.1.2023

Zdroj informací

TOYOTA GAZOO Racing

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2875 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál