Šest hodin Fuji: Toyota získala na domácí půdě první dvě místa

Šest hodin Fuji: Toyota získala na domácí půdě první dvě místa

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing v závodu Šest hodin Fuji vybojoval první a druhé místo a nepřímo tak oslavil návrat světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC) do Japonska.

Na okruhu Fuji Speedway se závod WEC pořádal poprvé od roku 2019. Tým TOYOTA GAZOO Racing zde nyní stvrdil své úspěšné tažení světovým šampionátem. Návrat domů, který byl současně japonskou premiérou soutěžního vozu GR010 HYBRID Hypercar, tak oslavil vítězstvím.

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa s vozem GR010 HYBRID č. 8 předvedli bezchybný výkon, jenž byl odměněn druhým vítězstvím v této sezóně. Tím doplnili svůj triumf ze závodu 24 hodin Le Mans. Počet týmových vítězství na okruhu Fuji Speedway tak dosáhl osmi, z devíti závodů, jichž se tým zúčastnil.

Mistři světa Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López s vozem GR010 HYBRID č. 7 dojeli na druhém místě, 1 min 8,382 sekundy za vítězem, a zaslouženě tak završili čistou sérii v předposledním kole sezóny WEC 2022.

Maximálním bodovým ziskem na domácí půdě tým TOYOTA GAZOO Racing výrazně zvýšil pravděpodobnost udržet si titul mistra světa mezi značkami, kdy náskok před druhým Alpine (3. místo na okruhu Fuji) zvýšil na 26 bodů. Posádka vozu č. 8 má nyní shodný bodový zisk na nejvyšší příčce žebříčku jezdců, přičemž do konce sezóny zbývá již jen poslední závod.

Na tribunách Fuji Speedway se opět shromáždil dav nadšených fanoušků, kteří za horkého letního dne mohli sledovat, jak Kamui z pole position vede soutěžní pole za volantem vozu č. 7. Kamui si vytvořil mírný náskok před Sébastienem s osmičkou, a vozy GR010 HYBRID na čele tak udávaly tempo závodu již od startu.

První hodinu, kdy oba vozy dělilo pouhých několik sekund, zakončila zastávka obou vozů v boxech kvůli přezouvání a dotankování paliva. Vedení si udržel Kamui s vozem č. 7, zatímco Sébastien pomalu stahoval odstup, a v 64. kole se tak dostal do vedení.

S blížícím se koncem druhé hodiny pak Kamui, aktuálně jedoucí na druhém místě, předal volant sedmičky Josému. O kolo později se Brendon chopil volantu osmičky a obnovil vedení s náskokem šesti sekund; vůz Alpine na třetím místě následoval s odstupem 50 sekund.

Brendon si na čele začal vytvářet pohodlný náskok a při příští zastávce v boxech (přibližně v polovině závodu) navýšil svoji výhodu oproti Josému na 10 sekund. V době další výměny jezdců, necelé dvě hodiny do konce závodu, měl Brendon rozhodující náskok 30 sekund.

Volantu osmičky se chopil Ryo, letošní vítěz závodu Fuji Speedway v seriálu Super Formula; na poslední úsek pak Josého v sedmičce vystřídal Mike. Vozy GR010 HYBRID s náskokem jednoho kola před týmem Alpine na třetím místě kontrolovaly i zbytek závodu, aniž by se pouštěly do zbytečného rizika.

Po 232 kolech bez výjezdu safety caru nebo mávání žlutým praporkem po celé kolo projel cílem jako první Ryo, a zajistil tak týmu TOYOTA GAZOO Racing třetí vítězství v této sezóně, resp. 37. vítězství v rámci 75 závodů šampionátu WEC v kategorii hybridních vozů od roku 2012. Jako druhý dojel Mike se ztrátou 1 minuty 8,382 sekundy, čímž se postaral o druhý výsledek týmu v podobě prvního a druhého místa během této soutěžní sezóny.

Souboj o tituly mistra světa se tudíž posouvá do posledního závodu sezóny, kdy se 12. listopadu na Bahrajnském mezinárodním okruhu pořádá rozhodující osmihodinový závod.

Akio Toyoda (zakladatel týmu): „Závod WEC na naší domácí půdě se pořádal poprvé po třech letech, a kromě toho se na Fuji Speedway poprvé ukázal náš GR010 HYBRID. Děkuji všem, kteří do pořádání tohoto podniku investovali tolik úsilí.

Na Fuji Speedway nás fanoušci povzbuzovali slovy ‚Vítejte zpět!‘. Jsme skutečně šťastní, že jsme mohli jejich ohromnou podporu odměnit prvními dvěma místy, abychom řekli: ‚Jsme doma‘.

Rád bych poděkoval všem členům týmu včetně šéfa Kamuiho. Všem vám děkuji!

Počátkem tohoto soutěžního týdne mi jezdci říkali: ‚Máme chuť řídit vůz s vodíkovým motorem‘ a připojili se ke mně, aby to zakusili na vlastní kůži.

‚Jsem přesvědčen, že zvuk a vibrace spalovacích motorů nesmíme nikdy opustit. V tomto ohledu je vize prezentovaná panem Morizem prostě úžasná. S nadšením sleduji, kam se tento vývoj bude ubírat. V budoucnu rozhodně chci jezdit se soutěžním vozem na vodík!

Tato slova mi poslal Sébastien Buemi poté, co se projel s vozem na vodíkový pohon.

Soutěžní jezdci měli možnost vyzkoušet si nejrůznější vozy, a rád bych tak s nimi i nadále spolupracoval na vytváření technologií, z nichž jsou tolik nadšeni.

Jezdci, užívejme si opět společně ‚zvuk a vibrace spalovacích motorů!

P.S.1:
Blahopřeji Norihikovi Katsutovi a Kimuraovi k vítězství na Rallye Hokkaido.

Slyšel jsem, že jste duchaplně dokázali jet s vozem, který se dost těžko ovládal.
Slyšel jsem také, že to bylo velkým poučením pro celý náš tým.

A jako vždy jsem vděčný panu Norimu.

Díky moc za tuto akci!

P.S.2:
Viděl jsem, že v Řecku to pro všechny bylo těžké. Je mi líto Elfyna a Esapekky pro jejich potíže s vozem.

Zbývají jen tři závody, proveďme tedy reset a vraťme se do módu první poloviny sezóny, abychom opět měli ‚Snadno ovladatelný vůz pro každého jezdce!

Především se těšme na novozélandskou rallye, která se pořádá za tři týdny. Následně – po rallye ve Španělsku – se konečně koná naše první Rallye Japonsko. Na návrat týmu se těší hodně fanoušků, podobně jako tento týden na Fuji Speedway.

Udělejme maximum pro to, abychom po zisku prvních dvou míst mohli říci: ‚Jsme doma! Rád bych poděkoval všem členům týmu, počínaje Jari-Mattim!

P.S.3:
Na Nürburgringu náš tým nasazuje vozy GR 86 a LC. Včera jsme závodili šest hodin a bezpečně se umístili na vrcholu třídy.

A právě nyní zde jedeme šestihodinový závod. Slyšel jsem, že povrch tratě je kvůli počasí na Nürburgringu dost nestabilní. Nezapomínejte, že bezpečnost je na prvním místě, a bezpečně se vraťte domů!

P.S.4:
Díky všem jezdcům, kteří zkoušejí vozy na nejrůznějších cestách po celém světě!

Rád bych též poděkoval mechanikům, konstruktérům a kolegům v závodu, kteří ve spolupráci s jezdci usilují o to, abychom vyráběli stále lepší automobily!

Pokračujme v této spolupráci a vyrábějme stále lepší automobily!“

Kamui Kobajaši (šéf týmu a jezdec, vůz č. 7): „Šest hodin Fuji je velmi důležitý závod a toto je pro TOYOTU GAZOO Racing nejlepší možný výsledek. Všichni z týmu pro to udělali skutečně maximum a odvedli skvělou práci, bez jakýchkoli chyb; jsem na všechny moc hrdý. Konkurence v hypercarech je tvrdá, ale závod proběhl skutečně hladce. Byli jsme silní, což je výsledek velkého úsilí celého týmu, jakož i skvělé podpory ze strany celé rodiny Toyota a všech našich partnerů. Díky fanouškům za jejich povzbuzování; bylo to úžasné opět závodit zde na Fuji Speedway, zejména za tak nádherného počasí. Tento úkol je za námi, ale nyní se musíme zaměřit na Bahrajn, kde budeme usilovat o zisk dvou titulů mistra světa. Je to pro nás důležité, takže nepolevíme v koncentraci a dáme do toho maximum.“

Mike Conway (jezdec, vůz č. 7): „Tým dnes odvedl dobrou práci, aby na domácí půdě vybojoval první dvě místa, což se nám podařilo. Po Le Mans je pro nás Fuji tím nejdůležitějším závodem, takže jsme splnili cíl a získali pro tým dokonalý výsledek. Dnes jsme s naším vozem nemohli udělat moc více; osmička byla prostě trochu rychlejší, takže jsme je nemohli vyzvat na souboj, ale odjeli jsme čistý závod a neudělali žádné chyby. Gratulujeme osmičce k vítězství, blahopřejeme týmu TOYOTA GAZOO Racing a všem našim partnerům k tomuto skvělému výsledku a děkujeme fanouškům za jejich celotýdenní podporu.“

José María López (jezdec, vůz č. 7): „Pro celý tým je to skvělý výsledek. Tento závod je pro nás skutečně důležitý a hodně jsme pro něj udělali. Dnešní časy na kolo úplně neodrážejí, jak tvrdá byla konkurence ostatních hypercarů. Tým zajel dokonalý závod a mám za všechny velkou radost. Gratulujeme osmičce k vítězství. Naše posádka jistě není úplně šťastná, protože jsme nezvítězili, ale tak to chodí a myslím si, že jsme zajeli pěkné úseky. Na naší straně boxů to byl náročný rok, takže se do Bahrajnu vydáváme s rozhodnutím dokončit sezónu 2022 v dobré náladě a pomoci týmu vyhrát oba světové šampionáty.“

Sébastien Buemi (jezdec, vůz č. 8): „Za tento výsledek jsem skutečně šťastný, zejména kvůli vítězství týmu TOYOTA GAZOO Racing na domácí půdě po třech letech mimo Japonsko. Odjeli jsme čistý závod s dokonalým provedením; nenastaly žádné chyby, naše zastávky v boxech byly skvělé a vše probíhalo podle plánu. Nemohli jsme již udělat nic více, takže za to moc děkujeme týmu, zejména Ryovi, který byl tento týden úžasný. Události měly pro nás příznivý průběh a do Bahrajnu tak odjíždíme s vysokými šancemi díky společnému vedení v obou světových šampionátech. Uděláme vše pro to, abychom sezónu zakončili stejným výsledkem.“

Brendon Hartley (jezdec, vůz č. 8): „Dnes jsme měli úžasný vůz a závod probíhal neuvěřitelně hladce; to se neděje zase tak často. Osazenstvo našeho vozu předvídalo vysoké teploty na trati, a tak jsme trochu upravili nastavení vozu, což zafungovalo, takže jsme byli trochu rychlejší než sesterský vůz. Séb zajel velmi dobrý první úsek, pak jsem dokázal vytvořit náskok a Ryo následně hezky dojel zbytek. Byl to jeden z těch závodů, kde vše zkrátka dokonale fungovalo. Velké díky technickému týmu a mechanikům; jako celá parta jsme byli velmi silní. Nyní se boje o mistrovský titul přesouvají dolů do Bahrajnu, což je docela fajn.“

Ryo Hirakawa (jezdec, vůz č. 8): „Fuji je mojí domácí tratí a místem, kde jsem jako soutěžní jezdec vyrůstal, takže vyhrát zde závod světového šampionátu je plné emocí. Po vítězství na Le Mans jsem přijel s velkou touhou vyhrát závod na domácí půdě, takže jsem cítil určitý tlak. Ale celý tým odvedl skvělou práci. Oba své úseky jsem si užil a byl to skvělý pocit dojíždět za mávání šachovnicovým praporkem. Nyní jsme společně ve vedení světového šampionátu a myslím si, že do posledního závodu sezóny nastupujeme v dobré formě. Dnes tento výsledek oslavíme a poté se soustředíme na zisk mistrovských titulů v Bahrajnu.“

Šest hodin Fuji – výsledek

1. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 232 kol
2. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7 +1 min 8,382 s
3. místo Alpine Elf Team, vůz č. 36 (Negrao/Lapierre/Vaxiviere) +2 kola
4. místo Peugeot TotalEnergies, vůz č. 93 (Di Resta/Jensen/Vergne) +7 kol
5. místo WRT, vůz č. 31 (Galael/Frijns/Vanthoor) +7 kol
6. místo JOTA, vůz č. 38 (Gonzalez/Da Costa/Stevens) +8 kol

Datum zveřejnění

13.9.2022

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2773 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál