TOYOTA GAZOO Racing ovládla závod v Bahrajnu

TOYOTA GAZOO Racing ovládla závod v Bahrajnu

Tým TOYOTA GAZOO Racing dosáhl třetího vítězství v sezóně 2019-2020 světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), když v napínavém závodě dojel na prvních dvou místech podniku 8 hodin Bahrajnu.

Úřadující světoví šampioni čelili mimořádně nepříznivému handicapu za úspěch, tedy omezené hybridní posile a nižšímu povolenému přídělu paliva na kolo. Nicméně díky dobré strategii, rychlým zastávkám v boxech a konzistentním výkonům na trati, stejně jako pozoruhodné spolehlivosti po celou dobu závodu o délce přes 1390 km, dokázali tuto náročnou výzvu překonat.

Posádka Toyoty TS050 HYBRID č. 7 ve složení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López zvítězila v této sezóně již podruhé a zároveň se posunula na první místo žebříčku soutěžních jezdců světového šampionátu.

Na druhém místě s odstupem jednoho kola projela cílem Toyota TS050 HYBRID č. 8 s posádkou Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley, která čelila handicapu za úspěch ještě o 0,21 s na kolo větším než jezdci sesterského vozu. Již třetí zisk prvních dvou míst v rámci teprve čtyř závodů této sezóny znamená pro tým dokonalý výsledek.

V dramatickém zahájení závodu se vůz č. 5 týmu Ginetta střetl s jedničkou týmu Rebellion, startující z pole position, kdy oba vozy skončily ve smyku a zasáhly Sébastienovu osmičku a poškodily její levou přední část karoserie. Zatímco Sébastien vyjíždějící ze třetího místa se v důsledku toho propadl až na 10. pozici, Mike startující ze čtvrtého místa se úlomkům na trati vyhnul a následně se ujal vedení.

Po výjezdu safety caru se Sébastien dokázal již do 10. kola závodu probojovat s osmičkou na třetí místo, zatímco Mike krátce před prvním tankováním ještě zvýšil vedení vozu č. 7. Mike se vracel na trať s náskokem přes 30 sekund nad šestkou týmu Ginetta, avšak Sébastien, jehož osmička si vyžádala výměnu přední části karoserie, se zapojoval jako čtvrtý.

V průběhu další půlhodiny se Sébastien díky dynamické jízdě prokousal do první trojky a toto úsilí se mu následně vyplatilo. Po těsné bitvě se šestkou týmu Ginetta jel ve 43. kole jako třetí. Krátce po uplynutí 90 minut od startu závodu předával Mike na prvním místě jedoucí sedmičku Kamuimu, zatímco Brendon převzal volant osmičky, oba vozy se do závodu vracely s novým obutím.

Po dvou a půl hodinách od startu došlo v závodě ke zvratu, když jednička týmu Rebellion, která předtím usilovně bojovala s cílem snížit svůj odstup za Kamuim s vozem č. 7, ztratila pět minut v boxech kvůli technické závadě. To Brendona s osmičkou posunulo na druhé místo, nicméně s více než minutovým odstupem za Kamuim.

TOYOTA GAZOO Racing měla závod i dále pod kontrolou. Nejbližším pronásledovatelem byla pětka týmu Ginetta, se zpožděním dvě kola kvůli problematickému průběhu první části závodu. V čase tři a půl hodiny před koncem závodu pak potíže zmiňovaného vozu pokračovaly, když tento monopost musel zastavit u trati, a tak přenechat třetí pozici jedničce týmu Rebellion, jedoucí se zpožděním tří kol.

Dlouho poté, co na Bahrajnský mezinárodní okruh padla tma, se posádky obou Toyot TS050 HYBRID vzhledem k velkému náskoku rozhodly až do konce závodu raději neriskovat. Po odstoupení obou vozů týmu Ginetta nakonec do cíle dorazily pouze tři vozy kategorie LMP1.

Cílovou páskou jako první projel José za volantem sedmičky po 257 kolech závodu a vybojoval tak osmibodový náskok v žebříčku soutěžních jezdců světového šampionátu před posádkou vozu č. 8 s Kazukim, který přivezl vůz do cíle na druhém místě. TOYOTA GAZOO Racing vede v souboji o pohár konstruktérů s náskokem 41 bodů před týmem Rebellion.

Světový šampionát bude pokračovat v příštím roce, kdy se 23. února po dvouleté absenci vrátí do texaského Austinu na Šest hodin Circuit of the Americas. Jde o první z dvojice soutěžních podniků ve Spojených státech – druhým bude 20. března závod 1000 mil Sebringu.

Hisatake Murata (prezident týmu): „Tento výsledek mne moc těší, hlavně proto, že jsme zde v Bahrajnu věděli, že vítězství vůbec nebude snadné. Tým pracoval velmi usilovně a zaměřil se na co nejlepší výsledky ve všech oblastech. První část závodu byla napínavá a čekali jsme těsný souboj až do konce, takže je škoda, že naše soupeře potkaly problémy. Tímto jsme završili naše závodění v roce 2019, kdy jsme se stali mistry světa, vyhráli podruhé závod Le Mans a vedeme šampionát. Rád bych poděkoval týmu za úsilí k dosažení těchto výsledků a také fanouškům i pořadatelům soutěží WEC za jejich příspěvek do letošního ročníku vytrvalostních soutěží. Nyní se již těšíme na další pamětihodný ročník 2020.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Zisk prvních dvou míst v tomto podniku je fantastický výsledek. Celý den jsme maximálně tlačili na pilu a dojeli si pro výsledek, v jež jsme začátkem týdne ani nedoufali. Je to díky skvělé práci všech zúčastněných, mých týmových kolegů a celého týmu. Počátkem týdne jsme s tím trochu bojovali, ale nakonec jsme společně dokázali vůz odladit. Je úžasné zvítězit a je pěkné opět vést ve světovém šampionátu.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Je skvělé završit ročník vítězstvím. Děkuji týmu za skvělou práci, kterou zde odvedl. Věděli jsme, že to bude tvrdý závod, protože konkurenti jsou silní, ale zvládli jsme to velmi dobře, nedopustili se žádných chyb a rychle jsme pracovali v boxech. Výbornou práci odvedli i Mike a José. Ještě před sebou máme dlouhou část sezóny, ale mám velkou radost a budeme se dál snažit, abychom v této formě pokračovali.“

José María López (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Z tohoto vítězství mám velkou radost. Všichni v týmu, včetně osmičky, odvedli tento víkend skvělou práci. Díky týmu se nám podařilo dojet na prvních dvou místech, i přes velmi obtížné podmínky kvůli handicapu za úspěch. Mike i Kamui jeli jako obvykle velmi dobře. Je hezké zakončit rok vítězstvím. O Vánocích a přes Nový rok můžeme slavit výsledky, kterých jsme společně letos dosáhli.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Pro náš vůz to byl náročný závod. Po startu jsem se nemohl vyhnout incidentu vozů Ginetta a Rebellion, a tak při vracení vozu došlo ke kontaktu, nic jsem s tím nemohl dělat. Od toho okamžiku bylo těžké se na sesterský vůz dotáhnout. Ale je to první a druhé místo pro tým, což bylo naším cílem, takže z toho mám radost a nyní se již těším do Austinu.“

Kazuki Nakadžima (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Lze říct, že jsme dnes neměli úplně svůj den, což bylo jasné od samotného začátku závodu. Věděli jsme, že to bude obtížné, v jednom okamžiku jsme se o celkem dost míst propadli, takže od té chvíle bylo naším cílem dojet jako druzí. To se nám podařilo a zisk prvních dvou míst pro tým je dobrý. Není to ideální pro náš vůz, ale pro tým je to nejlepší výsledek, jakého jsme mohli dosáhnout.“

Brendon Hartley (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Dnes nám jednoduše štěstí nehrálo do karet. Séb měl po startu smůlu, zapletl se do nehody, se kterou neměl nic společného, takže jsme se celý závod museli potýkat s poškozením. Věděli jsme, že porazit sesterský vůz bude obtížné, ale motivovalo nás držet jej pod tlakem. Odjeli velmi dobrý závod, bez chyb a s čistými zastávkami v boxech. Konec konců, první dvě místa pro TOYOTU jsou skvělý výsledek.“

Výsledky závodu Osm hodin Bahrajnu:

1. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7 257 kol
2. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 +1 kolo
3. místo Rebellion, vůz č. 1 (Senna/Menezes/Nato) +3 kola
4. místo United Autosports, vůz č. 22 (Hanson/Albuquerque/di Resta) +8 kol
5. místo JOTA, vůz č. 38 (Gonzalez/Da Costa/Davidson) +8 kol
6. místo Jackie Chan, vůz č. 37 (Tung/Aubry/Stevens) +9 kol

Datum zveřejnění

16.12.2019

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2516 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál