TOYOTA GAZOO Racing usiluje o další triumf v Turecku

TOYOTA GAZOO Racing usiluje o další triumf v Turecku

Po vítězstvích ve Finsku a Německu míří tým TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) ve dnech od 12. do 15. září 2019 na Rallye Turecko, která jezdcům připraví zcela odlišnou zkoušku v podobě kamenitých šotolinových cest.

Po zařazení uvedeného podniku do kalendáře WRC v roce 2018 se ukázalo, že na novou výzvu je nejlépe připravena Toyota Yaris WRC, jež si dojela pro první dvě místa. Tento úspěch dokázali překonat pouze Ott Tänak (vedoucí jezdec mistrovství světa), Kris Meeke a Jari-Matti Latvala, kteří na Rallye Německo získali první, druhé, resp. třetí místo.

Rallye Turecko probíhá kolem letoviska Marmaris na pobřeží Středozemního moře v jihozápadní části země. Náročnost rychlostních zkoušek vozidlům ještě ztěžuje drsný a kamenitý povrch v kombinaci s vysokými teplotami, protože kvůli poměrně nízkým rychlostem je omezeno proudění vzduchu pro chlazení motoru, převodovky a brzd. To znamená, že k dosažení dobrého výsledku může být spíše než vysoké tempo důležité vyhnout se problémům.

Rallye zahajuje ve čtvrtek večer superspeciálka v Marmaris, po níž následuje nejdelší den podniku v pátek se dvěma průjezdy tří měřených úseků (začíná se nedaleko servisního parku a pokračuje severním směrem) s celkovou dotací 159,04 soutěžních kilometrů. V sobotu pak rallye míří západně od letoviska Marmaris na další tři erzety, vždy projížděné dvakrát. V neděli čekají jezdce celkem čtyři měřené úseky zakončené speciálně bodovanou erzetou Power Stage v letovisku Marmaris, jejíž cíl se nachází na kraji servisního parku.

Tommi Mäkinen (šéf týmu): „Po našem neuvěřitelném výsledku v Německu si celý tým momentálně hodně věří, nicméně víme, že Rallye Turecko bude naprosto odlišným typem závodu. Na podobných rallye musíte jet chytře. Loni jsme snad chytří byli, a tak jsme dokázali zajet skvělý výsledek. Samozřejmě se to pokusíme zopakovat, ale nebude to snadné. Velmi důležité je mít vůz, který je schopný poprat se s podmínkami a také bychom uvítali trochu vyšší výkon, takže právě na toto jsme se intenzivně zaměřili v našich přípravách.“

Ott Tänak (jezdec, vůz č. 8): „Naším cílem je pokusit se v Turecku opět zvítězit, ale minulý rok jsme viděli, že tento podnik je velmi náročný. Dokázali jsme vybojovat vítězství a dojet na prvním a druhém místě jako jeden tým, ale bylo to spíše naší chytrostí, protože jsme neměli až tak dobré tempo. Erzety mohou být velmi drsné, takže hlavní věc je vyhnout se problémům. Také bychom tam letos chtěli mít o něco vyšší výkon, a tak jsme se tomuto jako tým intenzivně věnovali. Motivace v rámci týmu je zajisté vysoká a vzhledem k našim výsledkům ve Finsku a Německu nese naše tvrdá práce výsledky.“

Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 10): „Rallye Turecko je nejdrsnějším podnikem roku. V mnoha ohledech jde o přežití. Loni potkal spoustu našich soupeřů nějaký problém, takže i když jsme nebyli nejrychlejší, jeli jsme rozumně, což týmu vyneslo první a druhé místo. Očekávám, že letos budou cesty v lepším stavu, ale stále bude klíčové dávat pozor a nepoškodit vůz. Před Německou rallye jsme byli v Řecku, abychom otestovali drsné podmínky, kterým budeme čelit v Turecku, a také se pokusili vylepšit vůz na tomto typu povrchu.“

Kris Meeke (jezdec, vůz č. 5): „Rallye Turecko bude pro mne novou zkušeností. Z toho, co jsem měl doposud možnost vidět a co uváděli ostatní jezdci, byly erzety neuvěřitelně drsné. Musím tedy vyčkat a uvidím, jak to bude vypadat při průzkumu tratě, abych si udělal vlastní závěry. Možná to pro mne bude bez loňských zkušeností o něco těžší, ale tak to prostě je. Nepojedu s žádným konkrétním cílem ohledně výsledku, ale možná by mi tento přístup mohl během závodního víkendu hrát do karet.“

Jak to probíhalo minulý rok?

Ott Tänak a Jari-Matti Latvala vybojovali pro Toyotu na zbrusu nové Rallye Turecko první a druhé místo. Uvedená dvojice na konci pátečního dne obsadila pátou, resp. čtvrtou příčku a následně v sobotu po problémech soupeřů vyšplhala až na vrchol žebříčku. V případě Tänaka šlo o třetí vítězství v řadě po Finsku a Německu, a tak by si rád tuto posloupnost zopakoval i v rámci letošního podniku. Esapekka Lappi byl po výjezdu z trati v sobotu ráno nucen odstoupit.

Tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team se řídí mottem Vše pro vítězství a v tomto duchu bude bojovat po celou sezónu 2019. Cílem pro rok 2019 je utkat se o všechny tři korunky.

Datum zveřejnění

6.9.2019

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.258 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál