TOYOTA GAZOO Racing získala na Silverstonu první a druhé místo

TOYOTA GAZOO Racing získala na Silverstonu první a druhé místo

Tým TOYOTA GAZOO Racing zahajuje sezónu 2019-2020 světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC) skvělým nástupem v podobě prvních dvou míst v podniku 4 hodiny v Silverstonu. Domácí favorité Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López zvítězili z první startovní pozice s vozem TS050 HYBRID č. 7, což znamenalo již šesté vítězství v řadě pro úřadujícího mistra světa TOYOTA GAZOO Racing.

Vítězství přišlo i přes hmotnostní handicap vozů Toyota, které jsou podle nových regulí o 99 kg těžší, než mají největší soupeři.

Posádka vozu TS050 HYBRID č. 8 ve složení Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Brendon Hartley bojovala až do posledních metrů a získala druhé místo, necelé dvě sekundy za sesterským monopostem a za přihlížení 49 600 diváků, kteří s napětím sledovali událostmi bohatý závod za proměnlivého počasí.

Jako první s vozem č. 7 vyjížděl Mike, jenž si v prvních fázích závodu udržoval náskok před Sébastienem až do nešťastně načasovaného mávání žlutým praporkem, kdy se do vedení krátce dostaly vozy týmu Rebellion. Sébastien se po zastávkách v boxech dostal před sesterský vůz a ujal se vedení, o několik kol později se Mike s vozem č. 7 probojoval na druhé místo.

Necelých 90 minut po startu zasáhl okruh Silverstone silný déšť. Oba vozy se pokusily vyhnout neplánované zastávce v boxech, která by je stála časovou ztrátu, ale zhoršující se podmínky na trati si nakonec přezouvání na mokré obutí vynutily.

Zastávky v boxech se ukázaly jako určující faktor, kdy tým TOYOTA GAZOO Racing získal při přezouvání cenné sekundy. Z důvodu nových regulí má uvedená skutečnost v této sezóně ještě významnější vliv, protože se zvyšuje doba tankování pro vozy TS050 HYBRID, aby týmy Ginetta a Rebellion dokázaly natankovat palivo ve stejném čase. Množství tankovaného paliva vzrostlo o 50, resp. 61 %.

Brendon při své premiéře za volantem vozu č. 8 dokázal udržovat vedení, a to i přes ztrátu několika sekund v boxech kvůli opravě stěrače, avšak Kamui se držel těsně za ním a krátce před polovinou závodu převzal vedení. Dvě hodiny před koncem závodu vyjížděl na trať safety car, kvůli kterému se časové rozestupy mezi první trojicí vozů zkrátily na minimum.

Když byl závod po 23 minutách jízdy za safety carem obnoven, oba vozy TS050 HYBRID udávaly tempo a brzy jejich náskok před vozem č. 3 týmu Rebellion vzrostl na bezmála minutu, kdy Rebellion inkasoval penalizaci nuceného zastavení kvůli technickému přestupku.

O vítězství tak nakonec bojovaly dva vozy TS050 HYBRID, Kamui za volantem vozu č. 7 a Brendon v monopostu č. 8. Oba si několikrát vyměnili vedoucí postavení a v poslední hodině závodu předávali volant Josému, resp. Kazukimu.

V náročném provozu na okruhu Silverstone se oba vozy přetahovaly o vedení, ale v době mávání šachovnicovým praporkem byl ve výhodě José, který tak závod s vozem č. 7 vyhrál, pouhých 1,901 sekundy před Kazukim za volantem vozu č. 8.

TOYOTA GAZOO Racing tak bude do druhého kola sezóny vstupovat jako vedoucí tým světového šampionátu. Druhým kolem je 6. října 2019 domácí závod týmu na okruhu Fuji Speedway. Délka se opět vrací do tradičního šestihodinového formátu. Zisk dalšího vítězství na domácí půdě však bude tentokrát ještě těžší kvůli novým předpisům, kdy se aplikuje výkonový handicap na vozy v závislosti na postavení v šampionátu. Vozy TS050 HYBRID budou v porovnání s nehybridními soupeři zpomaleny; vůz č. 7 bude v důsledku vítězství na okruhu Silverstone handicapován o něco více než sesterský vůz.

Hisatake Murata (prezident týmu): „Bylo to dokonalé zahájení nové sezóny, když jsme získali první a druhé místo v závodu, který si fanoušci mohli opravdu užít. Děkuji celému týmu za skvělou práci, zejména mechanikům v boxech, kteří rychlým přezouváním nahnali spoustu času oproti našim soupeřům, stejně tak pilotům, kteří ani za měnících se podmínek neztráceli nervy. Byli jsme svědky toho, že tuto sezónu je boj mnohem těžší a naši soupeři budou na Fuji ještě blíže, protože bude poprvé aplikován systém handicapů za úspěch. Takže doufám, že si fanoušci budou i nadále celou sezónu užívat napínavé souboje mezi vozy LMP1.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Je úžasné zvítězit na mém domácím okruhu Silverstone. O vítězství v tomto závodu jsem se už nějakou dobu marně pokoušel, trvalo mi to dost dlouho! Velké díky patří stájovým kolegům, kteří za dost složitých podmínek odvedli opravdu skvělou práci. Po celou dobu nás pronásledoval sesterský vůz, byl to opravdu těsný souboj, takže pocit z vítězství je zkrátka skvělý. Také díky týmu za to, že nám připravil vůz, s nímž jsme toho byli schopni dosáhnout, zejména poté, co jsme v pátek museli vyměnit monokok. Vítězství patří těm klukům.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „S výsledkem jsem velice spokojený, je to dokonalé zahájení naší sezóny. Myslím, že kvůli dešti jsem jel nejtěžší úsek. Čekali jsme krátkou přeháňku a pokoušeli se to zvládnout na slickách, ale déšť byl prudší a delší, takže jsme museli zajet do boxů. Byl to těsný a férový souboj s vozem č. 8; všichni z týmu odvedli skvělou práci. Vůz byl po celý týden silný a měli jsme dobré tempo, takže teď se už těšíme na Fuji.“

José María López (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Pro celý tým to bylo opravdu parádní zahájení sezóny. Byl to velmi náročný závod a velmi těsný boj s naším sesterským vozem, stejně tak jako s našimi soupeři LMP1. Podmínky byly ožehavé, ale Mike s Kamuim odvedli skvělou práci a já musel dobře zvládnout poslední úsek v souboji s Kazukim. Podařilo se mi udržet vůz v čele, takže z toho mám velkou radost, protože Silverstone je speciální okruh, který je současně Mikovou domácí tratí. Takže je zde hned několik důvodů, proč je toto vítězství obzvláště cenné.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „První dvě místa jsou dokonalým výsledkem pro tým, takže jsme měli opravdu dobrý den. Samozřejmě chci být vždy první, ale odjeli jsme dobrý závod a Brendon ve svém prvním závodu s vozem TS050 HYBRID odvedl dobrou práci. Neudělali jsme žádné chyby a byli jsme těsně u toho s vozem č. 7. Blahopřejeme jim k vítězství. Bohužel jsme byli kousek pozadu, ale měli jsme správné tempo, a tak vidím Fuji optimisticky.“

Kazuki Nakadžima (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Blahopřeji celému týmu, zejména vozu č. 7, k vítězství, čest také Brendonovi a Kamuimu, který závodil za extrémně obtížných podmínek a odvedl opravdu skvělou práci, aby udržel vůz na trati. To bylo vážně pozoruhodné. Také jsme měli dobré tempo, ale bohužel jsem ztratil trochu času ve svém prvním úseku. Nyní se již těšíme na náš domovský závod v Japonsku a chceme se tam opět vrátit na prostřední stupínek na pódiu.“

Brendon Hartley (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Pro tým TOYOTA GAZOO Racing to byl úžasný závod. Zastávky v boxech byly dobré, vozy byly dobře připravené a nikdo z jezdců nedělal chyby. Je trochu zklamáním, že jsme nebyli první, ale všichni víme, že vyhrát může pouze jeden, takže jsem šťastný ze svého prvního závodního víkendu s TOYOTOU, i z toho, jak jsem se začlenil do týmu společně s Kazukim a Sébastienem. První úsek byl zajímavý, jel jsem na slickách za mokra a bez stěrače, ale s výkonem jsem moc spokojen.“

Výsledky závodu 4 hodiny v Silverstonu:

1. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 7 129 kol
2. místo TOYOTA GAZOO Racing, vůz č. 8 +1,901 s 
3. místo Rebellion, vůz č. 3 (Berthon/Derani/Duval) +1 kolo
4. místo Ginetta, vůz č. 5 (Robertson/Hanley/Orudzhev) +5 kol
5. místo Cool Racing, vůz č. 42 (Lapierre/Borga) +5 kol

Datum zveřejnění

2.9.2019

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.242 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál