Volkswagen ID. R se ohlíží za rekordy a hledí vstříc nové výzvě v Číně

Volkswagen ID. R se ohlíží za rekordy a hledí vstříc nové výzvě v Číně

Legendární závod do vrchu Pikes Peak, slavná Severní smyčka Nürburgringu a tradiční Festival rychlosti v Goodwoodu, to jsou jména, jež vyvolávají nadšení automobilových fanoušků. Právě v těchto významných lokalitách, utvářejících dějiny motoristického sportu, stanovil elektricky poháněný Volkswagen ID. R ohromující rekordy. Tím však jeho příběh nekončí. Závodní elektromobil ID. R čeká v září další pokus o rekord, a to na horské silnici, vedoucí na horu Tianmen Mountain v Číně. Cílem tohoto neobvyklého nasazení na Dálném východě je stanovit milník pro elektromobily, a tím podpořit strategii elektromobility značky Volkswagen v Číně, jejíž realizace letos nabírá na obrátkách. Volkswagen plánuje zvýšení podílu elektromobilů na celkovém počtu automobilů, dodaných zákazníkům v Číně, na 50 procent do roku 2035.

"Elektrický pohon otvírá novou éru automobilové konstrukce. Významným způsobem k tomu přispívá Volkswagen, který zanedlouho uvede na trh rodinu modelů ID. Za důležitého ambasadora v tomto ohledu považuji závodní vůz ID. R," říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva značky Volkswagen osobní vozy, odpovědný za technický vývoj. "Vývojem závodního vozu ID. R a jeho úspěchy na tradičních místech došlo ke zvýšení intenzity technologického transferu mezi divizí Volkswagen Motorsport a různými odděleními vývoje sériově vyráběných vozů Volkswagen. To se týká především oblasti elektrického pohonu. Závodní oddělení předalo odborníkům ve vývoji sériových vozů důležité poznatky například o konstrukci akumulátorových článků nebo o manipulaci s vysokonapěťovými komponenty ve vozidle."

Pikes Peak International Hill Climb 2018: překvapení "závodu do oblak"

Volkswagen pozoruhodným způsobem prokázal své technické kompetence závodním vozem ID. R, jehož vývoj trval pouhých 250 dnů, v mezinárodním závodě do vrchu na Pikes Peaku. Romain Dumas dne 24. června 2018 zastínil všechny dosavadní výkony, jichž bylo na Pikes Peaku dosaženo. Francouzský jezdec překonal se závodním vozem Volkswagen ID. R dosavadní traťový rekord "závodu do oblak" o 16 sekund. Dumas a ID. R se výkonem 7:57,148 min poprvé dostali pod hranici osmi minut. Kromě toho to je první absolutní traťový rekord, který v legendárním "závodě do oblak" stanovilo vozidlo s pouze elektrickým pohonem.

Severní smyčka Nürburgringu: zápis do dějin rekordem v kategorii elektromobilů

Výše uvedený sportovní a technický úspěch byl rozhodující pro rozhodnutí pokračovat ve vývoji závodního vozu ID. R a přijímat nové výzvy. "Každý chválí, co prověřil Nürburgring" je psáno velkými písmeny v areálu historického parkoviště závodních týmů na závodním okruhu Nürburgring. Severní smyčka o délce 20,8 kilometru je považována za nejnáročnější závodní okruh na světě. Cílem bylo stanovit nový rekord na kolo v kategorii elektromobilů. Inženýři museli přizpůsobit techniku závodního vozu ID. R podmínkám na Severní smyčce, pokud chtěli tuto výzvu zvládnout. To se týkalo především nastavení podvozku, řízení energetických toků a výběru optimálních pneumatik pro rekordní jízdu. "Zelené peklo" totiž na rozdíl od Pikes Peaku nabízí dlouhé rovinky s vysokorychlostními úseky, pro něž nebyla původní verze závodního vozu ID. R koncipována. Úsilí se vyplatilo. V červnu 2019 se Romain Dumas za volantem ID. R znovu zapsal do historie a časem 6:05,336 min překonal do té doby platný rekord pro elektromobily o 40 sekund.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2019: rychlejší než Formule 1

Další výzvou byl nejslavnější sprinterský závod na jihu Anglie. Již v červenci 2018 překonal Romain Dumas v ID. R na první pokus rekord pro elektromobily na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Přesně o rok později se Dumas se svým závodním elektromobilem postavil na oblíbeném podniku znovu na start - a zapsal se znovu do dějin, tentokrát ještě větším písmem. Dumas překonal časem 39,90 sekundy 20 let platný absolutní traťový rekord, stanovený monopostem Formule 1 McLaren MP4/13, o 1,7 sekundy.

"S dosavadními rekordy jsme záměrně přiváděli vrcholnou techniku elektromobility na její limity na tradičních místech," říká Sven Smeets, ředitel oddělení Volkswagen Motorsport. "Chtěli jsme tím ukázat, jak výkonná mohou být elektricky poháněná vozidla. Rekordy i bez výjimky pozitivní odezva ukázaly, že elektrická mobilita bude v blízké budoucnosti pro naše každodenní životy pozitivní změnou. Máme radost, že je ID. R předzvěstí nové progresivní techniky značky Volkswagen."

Nasazení na hoře Tianmen Mountain: průkopnická práce na Dálném východě

Rekordní série závodního vozu ID. R pokračuje. Po rekordních jízdách v USA a v Evropě obrací nyní Volkswagen svou pozornost k Číně, která je důležitým růstovým trhem. Tianmen Shan Big Gate Road v Číně je ohromující horskou silnicí, která se v 99 zatáčkách vine na 1519 metrů vysokou horu Tianmen Mountain. Jedná se pravděpodobně o nejvíce ohromující kus asfaltu, na který Volkswagen ID. R vyjede. Tato silnice - nesmírně úzká, strmá a plná extrémních zatáček - je mimořádně náročná. Z dvousetmetrové nadmořské výšky se vine podél strmých skalních stěn do výšky 1300 metrů, k tzv. "Bráně do nebes". Na tomto místě odvede ID. R v září 2019 průkopnickou práci - takovou jízdu tato silnice ještě nikdy nezažila.

ID. R se úspěšně zhostil role průkopníka rodiny ID. a v nastoupené cestě bude i nadále pokračovat.

Datum zveřejnění

26.7.2019

Zdroj informací

Volkswagen

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2508 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál