Yaris WRC šplhal v argentinských horách na vrchol výsledkové listiny

Yaris WRC šplhal v argentinských horách na vrchol výsledkové listiny

Soutěžnímu týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team v posledním dni argentinské rally jen o chlup unikla pódiová umístění. Kris Meeke nakonec dojel čtvrtý. Všichni tři jezdci týmu si v posledním dni polepšili, přičemž i Jari-Matti Latvala a Ott Tänak postoupili v žebříčku výše a dojeli v celkovém pořadí na pátém, respektive osmém místě.

Poslední den se odehrál v atraktivním prostředí hor Traslasierra, včetně proslulých rychlostních zkoušek El Cóndor a Mina Clavero – Giulio Cesare. První jmenovaná zahrnovala dva průjezdy, z toho jeden tvořil závěrečnou Power Stage. Meeke a Tänak v závěru sobotní noci inkasovali desetisekundové penalizace kvůli zmatkům kolem brány na SS11.

Pro Meekeho to před zahájením posledního dne znamenalo propad z celkové třetí na pátou pozici. Dokázal však pozoruhodným způsobem zareagovat vítězstvím v úvodní rychlostní zkoušce, čímž se posunul na čtvrté místo, pouhé 0,5 sekundy na dohled od třetího: což je také pozice, kterou hned v druhé erzetě téhož dne vybojoval. Pódiové umístění mu však bohužel v posledním měřeném úseku uteklo o 1,4 sekundy.

Latvala do posledního dne vyrážel ze šestého místa, avšak díky výborné jízdě v druhém nedělním měřeném úseku se vyšplhal na pátou pozici. Tuto pozici si trvale pojistil skvělým výsledkem v Power Stage, kde za nejrychlejším zaostal o pouhou 0,1 sekundy.

Tänak po nuceném sobotním odstoupení z druhého místa opět vyrazil do boje a v posledním měřeném úseku rally si zajistil celkové osmé místo. Rovněž dokázal vybojovat jeden bonusový bod v Power Stage, přestože z vozů WRC vyrážel na trať jako první. Tänak si nadále drží třetí místo v žebříčku závodních jezdců, Meeke je čtvrtý a Latvala sedmý. V hodnocení továrních týmů světového šampionátu obsadila Toyota prozatímní druhé místo.

Citace:

Tommi Mäkkinen (šéf týmu): „Kris byl ráno opravdu rychlý, ale v poslední erzetě mu bohužel uteklo pódiové umístění. Jari-Matti zajel skvělý poslední den. Možná byl na konci Power Stage až přespříliš divoký a trochu moc klouzal, čímž nezískal pět bonusových bodů, ale předvedl dnes velmi dobrý výkon. Ott jako první na trati nemohl nic moc dělat, protože od začátku týdne cesta hodně vyschla. Nyní se zaměřujeme na přípravy před dalším podnikem v Chile a doufáme v návrat na stupně vítězů.“

Ott Tänak (jezdec, vůz č. 8): „Dnes to bylo dost náročné. Na trati jsme byli mezi prvními, takže jsme museli opravdu bojovat, abychom zajeli slušný čas. Pozitivní stránkou je, že se nám podařilo chytit a získat osmé místo. Vzhledem k problémům, které nás potkaly, byl tento víkend hodně frustrující. Předvedli jsme dobré výkony, ale žádný pěkný výsledek, takže je hodně co zlepšovat. Budeme se i nadále maximálně snažit, takže uvidíme v Chile, jak dokážeme bojovat tam.“

Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 10): „Mám teď velmi dobrý pocit. Dosavadní sezóna byla pro mne náročná a v pátek jsme tady nezačali dobře. Ale v sobotu se nám postupně podařilo zlepšovat a dnes jsem cítil, že jsem zpět na úrovni ze závěru loňského roku. Z toho mám opravdu radost. Na erzetě Mina Clavero jsem hodně chtěl zaútočit: je to úsek, kde při dostatečné jistotě můžete skutečně hodně získat. Tato strategie zafungovala, což mne posílilo před Power Stage, kde jsme krásně bojovali o nejlepší čas. Nyní se těším do Chile a rychlé plynulé úseky, které tam čekají.“

Kris Meeke (jezdec, vůz č. 5): „Kvůli časové penalizaci ze soboty jsme se propadli na páté místo, ale stále bylo oč bojovat. Vůz dopoledne krásně jel, a tak jsem si to vychutnával. Rytmus byl dobrý a drželi jsme si jej až do Power Stage. Asi šest kilometrů před koncem se mi rozsvítila varovná kontrolka kvůli klesajícímu tlaku v pneumatikách. Nemám tušení, kde k tomu došlo. Snažil jsem se, jak to šlo, ale někdy to prostě tak dopadne. Je to trochu frustrující, protože v posledních třech podnicích jsme mohli dosáhnout nejlepšího výsledku. Jízdu s tímto vozem si opravdu užívám a platí to i pro dnešní den, přestože to úplně nedopadlo. Musím pokračovat v tom, co dělám, a pak to dopadne dobře.“

Konečné výsledky, Argentina:

1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3 hod 20 min 54,6 s
2. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +48,4 s
3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1 min 4,8 s
4. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +1 min 6,2 s
5. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +1 min 21,1 s
6. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 26,7 s
7. Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +4 min 57,3 s
8. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +14 min 24,8 s
9. Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC) +14 min 28,5 s
10. Pedro Heller/Marc Marti (Ford Fiesta R5) +20 min 14,5 s

Co bude následovat?

Novým podnikem v kalendáři světového rallyového šampionátu FIA je Chilská rallye (9.-12. května 2019). Podnik se základnou v přístavním městě Concepción bude zahrnovat středně rychlé zkoušky na štěrkových cestách v okolních lesích, stejně jako několik otevřenějších úseků s výhledem na Pacifik.

Datum zveřejnění

29.4.2019

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2788 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál