TOYOTA GR SUPRA GT4 s perspektivou závodního nasazení

TOYOTA GR SUPRA GT4 s perspektivou závodního nasazení

Toyota letos na ženevském autosalonu představí ve světové premiéře svůj nový model GR Supra GT4 Concept. Návrhářská a konstrukční studie zkoumá, jak by bylo možné nově uvedenou pátou generaci sportovního vozu Supra přetvořit v konkurenceschopný stroj pro mezinárodní soutěže GT4. Snaží se o dosažitelný a cenově dostupný vůz i pro soukromé závodní jezdce či malé týmy.

Homologovaná Toyota GR Supra disponuje nezbytnými vlastnostmi, které z ní činí atraktivní vůz k potenciálnímu nasazení v soutěžích GT4. Nabízí dokonale vyvážený podvozek, dvoumístnou kabinu, mimořádně tuhou a lehkou karoserii, pohon zadních kol a velmi nízké těžiště. Spojení krátkého rozvoru se širokým rozchodem kol přineslo „zlatý poměr“ 1,55 pro vynikající stabilitu a agilní ovladatelnost, což je cennou devizou právě v seriálu, jehož předpisy staví na vyváženosti vypočtených provozních charakteristik, aby byla zaručena srovnatelná konkurenceschopnost všech startujících vozů.

Koncepční model z dílny TOYOTA GAZOO Racing je okamžitě rozpoznatelný jako model Supra, zachovává si nízké a atletické tvary homologovaného vozu, avšak je o něco delší a nižší. GR Supra GT4 Concept má navíc speciálně navržený přední difuzor a zadní křídlo pro lepší proudění vzduchu kolem podvozku, snížení aerodynamického odporu a dosažení optimálního přítlaku. Oba uvedené prvky jsou vyrobeny z kompozitu vyztuženého přírodními vlákny (např. lněných nebo konopných), nahrazujícími tradiční uhlíková vlákna v zájmu snižování dopadů na životní prostředí. Původní litá kola byla nahrazena závodními koly OZ 11 x 18" s pěticí otvorů pro šrouby.

Z původního modelu byly převzaty vzpěry McPherson vpředu a zavěšení zadních kol typu multi-link, avšak nově se objevují pružiny, tlumiče a stabilizátory v závodní specifikaci. Účinné zpomalování, které je v závodním nasazení nezbytností, zajišťují vysoce výkonné brzdy Brembo.

Pod kapotou koncepčního modelu GR Supra GT4 Concept zůstává řadový benzínový šestiválec o objemu 3,0 litru s jedním turbodmychadlem typu Twin Scroll, spolupracující s automatickou převodovkou. K vylepšení výkonu přispěla elektronická řídicí jednotka v závodní specifikaci a speciální kabelové svazky. Dále zde najdeme hnací hřídele v závodní specifikaci a samosvorný diferenciál.

V kabině zbavené všech zbytečností je zabudována vysokopevnostní bezpečnostní klec, hasicí přístroj v souladu se standardy FIA a skořepinové sedadlo OMP. Koncept je dále vybaven palivovou nádrží v závodní specifikaci a systémem rychlotankování paliva.

GT4 je jednou z celosvětově nejrychleji rostoucích kategorií motoristického sportu, zahrnující národní a regionální soutěže v Evropě, Severní Americe, Asii a Oceánii. Kategorie založená roku 2006 a schválená asociací FIA má představovat cenově dostupný závodní seriál určený profesionálním i amatérským závodníkům, který je možným odrazovým můstkem k soutěžím GT3.

TOYOTA GAZOO Racing vyhodnotí zájem potenciálních zákazníků o koncepční model Supra GT4 Concept a teprve poté rozhodne o dalším vývoji tohoto vozidla.

Datum zveřejnění

1.3.2019

Zdroj informací

Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2871 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál