Španělská rallye: Rovanperä, juniorský jezdec ŠKODA, zvítězil před mistrem světa WRC 2 Kopeckým

Hra, set a zápas: juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) vyhráli v kategorii WRC 2 na španělské RallyRACC Catalunya-Rally de España (25. 10.–28. 10. 2018). Přesně v den výročí 100 let od vzniku samostatného Československa oslavil český tovární pilot tuto událost ziskem mistrovského titulu v kategorii WRC 2 a současně druhým místem na Španělské rallye, která byla dvanáctým kolem letošního ročníku mistrovství světa. Již před touto soutěží si tým ŠKODA Motorsport zajistil v kategorii WRC 2 mistrovský titul v hodnocení týmů. I zásluhou toho byla právě sezóna 2018 nejúspěšnější v historii závodního týmu ŠKODA Motorsport (oba tituly podléhají oficiálnímu potvrzení ze strany FIA).

Slunce, šotolina, déšť a mokrý asfalt – Španělská rallye v Katalánsku, která byla předposlední soutěží letošní sezóny mistrovství světa, nabídla všem 20 posádkám, jež soutěžily v kategorii WRC 2, všechny možné podmínky. Po přenastavení vozů ze šotoliny na asfalt se během soboty na první místo ve své kategorii prodral juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem. Nakonec se jim podařilo v kategorii WRC 2 vyhrát jejich druhou soutěž, a tím se posunout na třetí místo v celkovém hodnocení mistrovství světa kategorie WRC 2 za své týmové kolegy Jana Kopeckého a Pontuse Tidemanda. Po těsném souboji během všech tří dní nakonec Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem dojeli ve Španělsku na druhém místě.

Během nedělní etapy rallye pokračovala čtyřmi rychlostními zkouškami s celkovou délkou 61,7 kilometru. Obě posádky ŠKODA pokračovaly bezchybnou jízdou až do konce a svému týmu tak přivezly čtvrté dvojité vítězství v kategorii WRC 2 v letošní sezóně. Zatímco Kalle Rovanperä zde zaznamenal své druhé vítězství v kategorii WRC 2 pro český tovární tým, Jan Kopecký zakončil svoji fantastickou sezónu druhým místem ve své kategorii.

Na stupních vítězů na břehu Středozemního moře ve městě Salou byl Jan Kopecký velmi spokojený: „Toto je pro mě velmi speciální den. Dnes moje země slaví 100 let od svého vzniku a nás těší, že jsme mistry světa v kategorii WRC 2. To je skvělé zakončení fantastické sezóny!“ Jedním z prvních, kdo novým mistrům světa kategorie WRC 2 gratuloval, byl ředitel technického vývoje ŠKODA AUTO Christian Strube. Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek k tomu dodal: „Nyní je čas oslavovat! Kalle a Jan odvedli skvělou práci. Celý náš tým se zasloužil o to, že jsme prožili nejúspěšnější rok v historii ŠKODA Motorsport!“

Konečné pořadí Španělské rallye v Katalánsku (WRC 2)

1. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, 3:20.47,6 h
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, +8,5 s
3. P. Solberg/Engan (N/N), Volkswagen Polo GTI R5, +1.36,6 min
4. Kajetanovicz/Szczepaniak (PL/PL), Ford Fiesta R5, +1.59,6 min
5. Solans/Marti (E/E), Ford Fiesta R5, +2.59,3 min

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 12. ze 13 kol)

1. Jan Kopecký (CZ), ŠKODA, 143 bodů
2. Pontus Tidemand (S), ŠKODA, 111 bodů
3. Kalle Rovanperä (FIN), ŠKODA, 90 bodů
4. Gus Greensmith (GB), Ford, 70 bodů

Číslo dne: 11

V kategorii WRC 2 letošní sezóny mistrovství světa v rallye posádky s vozy ŠKODA zvítězily v jedenácti z dvanácti absolvovaných soutěží.