Rallye Finsko: Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácí půdě

Rallye Finsko: Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácí půdě

Závodní tým TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) slaví vítězství v Rallye Finsko na domácí půdě. Ott Tänak si pojistil výsledek svým nejrychlejším časem v závěrečné Power Stage. Jari-Matti Latvala si udržel třetí pozici, a tak se tým těší z dvojího pódiového umístění.

Do posledního dne podniku, který zahrnoval dva průjezdy erzetami Laukaa a Ruuhimäki, vstupoval Tänak s náskokem 39 sekund. Po opatrnější jízdě v prvních třech erzetách si Tänak v Power Stage (+5 bonusových bodů) vybojoval své 12. vítězství víkendu a celkově skončil s náskokem 32,7 sekundy. Tänak s navigátorem Martinem Järveojou slavili ve finiši na střeše svého vozu společně s předsedou týmu Akiem Toyodou a šéfem týmu Tommim Mäkinenem.

Latvala vyhrál ve druhé a třetí erzetě závodního dne, a pomohl tak Toyotě zvýšit celkový počet vítězství v tomto podniku na 18 z celkových 23 rychlostních zkoušek. Současně se ještě více přiblížil k celkovému druhému místu, aby nakonec ve svém domovském podniku nastoupil na stupně vítězů jako třetí s odstupem pouhých 2,8 s. Esapekka Lappi se v sobotu díky skvělým výkonům dostal na čtvrtou pozici, ale po havárii v první erzetě nedělního rána bohužel musel odstoupit.

Nejnovější výsledky posouvají tým TOYOTA GAZOO WRT na dohled od druhého místa v hodnocení továrních týmů (s odstupem pouhého jednoho bodu), přičemž odstup od nejlepšího v celkové klasifikaci činí jen 27 bodů. V hodnoceních soutěžních jezdců zůstává Tänak na třetím místě, nicméně jeho odstup za první dvojicí se snížil.

Akio Toyoda (předseda týmu)

„Není nic radostnějšího než zvítězit na naší domácí rallye. Moc oceňuji práci všech členů našeho týmu. Ačkoli přímo ve vozech s jezdci nejsem, cítím, že si všichni z nich závodění na domácích cestách opravdu užívají. (…) Těšíme se na další podívané s bezpočtem státních vlajek Estonska, Finska a Japonska. Náš tým se i nadále maximálně vynasnaží, abychom tohoto cíle dosáhli. (…) Když jsem hleděl vzhůru k nebi ze stupňů vítězů, představoval jsem si ještě jiný pohled, jak tři výše zmíněné státní vlajky plápolají v naší druhé domovině, v Japonsku. Opět pevně věřím, že něco podobného jednou uvidíme.“

Tommi Mäkinen (šéf týmu)

„To byl ale víkend, a ještě s takovým zakončením rallye! Byl to naprosto úžasný okamžik, zejména díky Ottovi, kterému se podařilo zvítězit v poslední erzetě. Předvedl prostě neuvěřitelnou jízdu. Úžasný byl i Jari-Mattiho souboj o druhé místo, který pokračoval až do poslední erzety. Musel se nakonec spokojit se třetí pozicí, ale obecně cítím velkou spokojenost s výsledkem, kterého jsme na domácí půdě dosáhli.“

Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 7)

„Dnes jsem dal vše do toho, abych dosáhl na druhé místo. Byla to skvělá bitva. Rozhodně to pomůže k sebejistotě, když bojujete takto naplno a vše do sebe zapadá a neděláte chyby. Návrat zpět na stupně vítězů po celkem dlouhé pauze je skvělý pocit, zejména pak tady ve Finsku. Společně s Ottovým vítězstvím je to pro tým opravdu důležitý výsledek.“

Ott Tänak (jezdec, vůz č. 8)

„Tento víkend byl prostě dokonalý. Vše fungovalo přesně tak, jak jsme si přáli. V pátek jsme s postavením na trati odvedli velký kus práce a poté jsme pouze mohli vylepšovat náš náskok. Absolvovali jsme dokonalou přípravu a těšili se stoprocentní podpoře týmu. Když takto fungujete jako jeden tým, podobné výsledky nejsou nedosažitelné. Zvítězit ve Finsku je určitě něco mimořádného. Pro mne je to víceméně domácí rallye a určitě je to domácí rallye pro tým. Zvítězit před zraky tolika podporovatelů je neuvěřitelné.“

Esapekka Lappi (jezdec, vůz č. 9)

„Moje rallye bohužel skončila poměrně záhy poté, co jsme dnes vyjeli na trať. Z vozu jsem měl dobrý pocit, byla to pouze moje chyba. Jel jsem trochu moc zeširoka, zapadl s kolem do škarpy a narazil na pařez, což nás roztočilo. Již začátek této rallye byl pro nás náročný, a přestože včera to šlo mnohem lépe, pro mne osobně byl tento víkend zklamáním. Nicméně mohu pogratulovat týmu, Ottovi a Jari-Mattimu k jejich výsledkům.“

Wyniki Rajdu Finlandii

1 Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2hod 35min 18,1s
2 Mads Ostberg / Torstein Eriksen (Citroen C3 WRC) +32,7s
3 Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +35,5s
4 Hayden Paddon / Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1min 35,6s
5 Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2min 15,0s
6 Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2min 19,2s
7 Elfyn Evans / Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +2min 29,5s
8 Craig Breen / Scott Martin (Citroen C3 WRC) +3min 08,4s
9 Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +3min 51,8s
10 Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +8min 37,4s

Nedokončil: Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)

A co bude následovat?

Devátým kolem závodní sezóny 2018 bude Německá rallye, která se uskuteční ve dnech 16.-19. srpna. Tři rallye v jednom na německém asfaltu: úzké kroucené úseky mezi vinicemi okolo řeky Mosely, notoricky obtížný vojenský prostor Baumholder i rychlé venkovské cesty v Sársku. Nastavení podvozku a volbu obutí mohou komplikovat rozličné charakteristiky cest i často se měnící klimatické podmínky.

Datum zveřejnění

1.8.2018

Zdroj informací

Toyota Central Europe - Czech s.r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2733 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál