ŠKODA na Italské rallye na Sardinii: Kopecký a Veiby budou bojovat o vítězství

Tovární jezdec týmu ŠKODA Motorsport Jan Kopecký (CZ) může mít letos přezdívku „pan 100 procentní“. Společně se svým navigátorem Pavlem Dreslerem (CZ) vyhrál všechny soutěže, do nichž v roce 2018 nastoupil. Tovární posádka ŠKODA zvítězila ve všech třech letošních soutěžích mistrovství České republiky a současně si připsala vítězství v kategorii WRC 2 mistrovství světa na Rallye Monte-Carlo a na Francouzské rallye na Korsice. Během nadcházející Italské rallye na Sardinii (7. 6.–10. 6. 2018) budou chtít ve svém vítězném tažení pokračovat a snížit tak náskok týmového kolegy Pontuse Tidemanda v čele kategorie WRC 2. Ten se rallye na ostrově ve Středozemním moři plánovaně neúčastní. Na pozici juniorského týmu ŠKODA s vozem ŠKODA FABIA R5 tentokrát pojede norská posádka Ole Christian Veiby a Stig Rune Skjaermœn (N/N). V roce 2017 tito Norové na náročných šotolinových tratích Sardinie dojeli za vítězným Janem Kopeckým na druhém místě, takže v letošním ročníku budou patřit mezi hlavní favority.

Po dominantních třech vítězstvích v letošní sezóně Mistrovství České republiky (MČR) se Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem opět vracejí do mistrovství světa. Zásluhou vítězství v Rallye Monte-Carlo a Francouzské rallye na Korsice je česká posádka aktuálně na druhé pozici v hodnocení kategorie WRC 2. „I když si mnoho lidí myslí, že jsem specialista na asfaltový povrch, loni jsem na Sardinii vyhrál. Šotolinové tratě na tomto ostrově si opravdu užívám,“ zdůrazňuje Jan Kopecký. Jedním z jeho největších soupeřů bude jeho týmový kolega O. C. Veiby, který v loňském roce na Sardinii dojel na druhém místě. „Na písčité a rozbité trati se cítím skvěle připraven. Moc mi v tom pomohla Argentinská rallye, v níž jsem dojel na druhém místě ve třídě RC 2. Budu se snažit o dobré umístění,“ komentuje Veiby.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek je z výsledků v sezóně 2018 nadšený. „V první polovině letošního mistrovství světa jsme získali pět ze šesti možných vítězství v kategorii WRC 2. Navíc jsme našim zákazníkům dodali již 200 závodních vozů ŠKODA FABIA R5. Do Italské rallye na Sardinii je v kategorii WRC 2 zapsáno dvanáct posádek jedoucích s vozem ŠKODA FABIA R5. Vypadá to, že zde bude nejrozšířenějším vozem,“ komentuje Hrabánek.

Italská rallye na Sardinii nabídne na 313 kilometrech rozbitých a vyprahlých šotolinových cest 20 rychlostních zkoušek. Pro posádky však nebude náročná pouze šotolinová trať, ale také vysoké teploty, které zde obvykle panují. Když je například venku teplota 28 stupňů Celsia, uvnitř závodního vozu může snadno stoupnout až na 68 stupňů. Po čtvrteční super-speciální zkoušce na rallyecrossovém okruhu Ittiri se v pátek dvakrát pojedou čtyři rychlostní zkoušky na severu ostrova. Během soboty, která bude nejdelším dnem rallye, se uskuteční sedm rychlostních zkoušek s celkovou délkou 146 kilometrů. V sobotu jsou čtyři závěrečné zkoušky plánovány v blízkosti severního pobřeží v okolí hostujícího města Alghero.

Věděli jste, že…

…soutěž, dnes známá jako Italská rallye, se poprvé konala v roce 1928 pod názvem „Květinová rallye“ a součástí mistrovství světa byla v každém ročníku od své inaugurace v roce 1973?

…italské kolo mistrovství světa se do roku 2003 konalo v kontinentální Itálii v okolí města Sanremo a až následně se přesunulo na ostrov Sardinie?

…Michèle Moutonová byla první a dodnes jedinou ženou, která vyhrála nějakou soutěž mistrovství světa? Bylo to při jejím prvním účinkování na Rallye Sanremo v roce 1981.

…ikonickou rychlostní zkouškou Italské rallye na Sardinii je „Monte Lerno“, na níž je známý skok, který je srovnatelný se skokem Fafe v Portugalsku a jemuž se říká „skok Mickey“?