Sportovní modely Leon CUPRA slaví úspěchy

Sportovní modely Leon CUPRA slaví úspěchy

Sportovní modely CUPRA jsou vrcholným vyjádřením sportovních tradic v kombinaci s vyspělou technikou, praktickou funkčností a mimořádnou spolehlivostí. Jinými slovy je CUPRA nejlepším příkladem dokonalé rovnováhy mezi emocemi a rozumem. I proto je o modely CUPRA mezi zákazníky velký zájem, o čemž svědčí 10 134 vozů CUPRA, prodaných v roce 2017. Jednoznačným bestsellerem je přitom Leon CUPRA s 9615 prodanými vozy. Ze tří nabízených karosářských variant modelové řady Leon CUPRA je celosvětově nejoblíbenější kombi Leon ST CUPRA 300 s podílem 48,8 %, následovaný pětidveřovým hatchbackem Leon 5D CUPRA 300 (39,9 %) a třídveřovou verzí Leon SC CUPRA 300 (11,3 %).

Na vrcholu nabídky stojí jedinečný model SEAT Leon ST CUPRA 300, jehož popularitu vysvětluje nenapodobitelná kombinace vrcholných výkonů s elegantním stylem a užitnými vlastnostmi rodinného kombi. Díky své všestrannosti je dokonalým sportovním vozem pro všechny aspekty života, pro práci i rodinu, pro sporty i koníčky. Zdrojem mimořádného temperamentu je motor 2.0 TSI s dvojitým vstřikováním a proměnným časováním ventilů, který poskytuje nejvyšší výkon 221 kW/300 k. Maximální točivý moment 380 N.m v širokém rozsahu otáček od 1800 do 5500 min-1 zaručuje pozoruhodnou hnací sílu v každé situaci.

Výsledkem jsou působivé a pohotové reakce motoru ve všech provozních situacích, od oblasti otáček jen mírně nad úrovní volnoběhu až po nejvyšší otáčky. K velmi sportovní charakteristice přispívá mimo jiné proměnné časování ventilů natáčením vačkového hřídele a kombinace přímého i nepřímého vstřikování paliva. Oba systémy optimalizují výkonové parametry motoru, zaručující výjimečné potěšení z jízdy.

Sportovní kombi s maximálním objemem zavazadlového prostoru 1470 litrů dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy (ve verzi DSG 4Drive) a dosáhnout elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 250 km/h. Zatímco temperament tohoto vozu musí řidič krotit, průměrná spotřeba paliva se drží v rozumných mezích, což dokládá hodnota kombinované spotřeby EU 6,8 až 7,2 litru na 100 kilometrů.

Leon ST CUPRA 300 je vybaven specifickými elektronicky řízenými tlumiči, které umožňují vytěžit maximum z mimořádných schopností tohoto vozu. Adaptivní regulace podvozku DCC (Dynamic Chassis Control) kombinuje nejvyšší účinnost tlumení a ovladatelnosti s velmi dobrým jízdním komfortem, protože se během milisekund dokáže přizpůsobit stavu vozovky i jízdnímu stylu řidiče.

SEAT Leon ST CUPRA 300 disponuje progresivním řízením. Tento systém ještě více usnadňuje řízení, zvyšuje jízdní dynamiku v náročných provozních podmínkách, podporuje stabilitu při rychlé jízdě a umožňuje parkování s menším rozsahem otáčení volantu. Díky tomu je řízení ještě komfortnější.

Dalším důležitým prvkem je samosvorný diferenciál Haldex VAQ s elektronickým řízením a hydraulickým ovládáním. Jeho funkce není tak pasivní jako u ostatních systémů, které využívají senzory ESP ke zpomalení vnitřního kola při průjezdu zatáčkou a k přenosu vyššího točivého momentu na vnější kolo. V tomto případě, na základě analýzy adheze každé pneumatiky, jsou lamely spojky Haldex ovládány tak, aby bylo možné přenášet až 100 % točivého momentu na jediné kolo. Funkce tohoto systému je samozřejmě dokonale koordinována s ostatními elektronicky řízenými asistenčními funkcemi. Citlivou regulací točivého momentu, přenášeného na jednotlivá kola, je optimalizována plynulost jízdy a stabilita při akceleraci na výjezdu ze zatáčky. Díky tomu není nutné používat brzdy tak často, čímž dochází k méně častému přerušování přenosu hnací síly. Řidič vše vnímá jako naprostou absenci nedotáčivosti s možností využívat vysokého výkonu motoru v jakékoli situaci.

Dynamické kvality vozu si může řidič přizpůsobit vlastnímu vkusu díky voliči jízdních režimů CUPRA Drive Profile. Na výběr je pět režimů – Comfort, Sport, Eco, Individual a CUPRA. V režimu CUPRA se pedál plynu, převodovka, DCC, progresivní řízení a samosvorný diferenciál vyznačují ještě sportovnější charakteristikou.

Elektronicky řízený stabilizační systém ESC lze přizpůsobit požadavkům řidiče ve třech režimech. Po spuštění motoru je systém ESC v plném rozsahu aktivní a umožňuje sportovní jízdu při zachování vysoké úrovně bezpečnosti. Pro mnohem náročnější, dynamičtější jízdu, například na závodním okruhu, lze ESC deaktivovat ve dvou krocích. První úroveň vypne protiprokluzový systém při zachování stabilizačních funkcí ESC. Druhá úroveň jde ještě o krok dál a deaktivuje ESC kompletně.

Sériová výbava modelu Leon ST CUPRA 300 zahrnuje mimo jiné 19“ kola z lehké slitiny, samosvorný diferenciál VAQ na přední nápravě, přední světlomety LED s diodami LED pro denní svícení, adaptivní regulaci podvozku DCC, Media System Plus s 8“ dotykovým displejem, sportovní podvozek, progresivní řízení, sportovní sedadla v provedení Alcantara®/kůže, střešní spoiler a paket Convenience.

V interiéru jsou na středové konzole umístěny ovládací prvky elektronicky ovládané parkovací brzdy a bezklíčového přístupového systému, bezdrátová nabíječka telefonů a 8“ barevný dotykový displej společně s další technicky vyspělou vnitřní výbavou. Rovněž osvětlení interiéru používá techniku LED s výběrem 8 různých barev světla a nastavitelnou intenzitou světla k vytvoření vhodné atmosféry pro jakoukoli náladu.

Leon ST CUPRA 300 je navíc vybaven nejvyspělejšími asistenčními systémy, multimediálními systémy a funkcemi v oblasti konektivity. Systém pro ochranu chodců a asistent pro stav nouze používají vylepšené kamerové a radarové senzory, které nabízejí ještě větší preciznost také pro systém rozpoznávání dopravních značek. Asistent pro jízdu v dopravní koloně je k dispozici pro verze s převodovkou DSG. Výsledkem je ještě vyšší úroveň komfortu v nepříjemných dopravních zácpách.

Na českém trhu je rodinné kombi Leon ST CUPRA 300 nabízeno ve dvou verzích s pohonem předních kol (za 802 900 Kč s 6stupňovou mechanickou převodovkou, resp. za 847 900 Kč s DSG) a ve verzi s pohonem všech kol 4Drive a převodovkou DSG za 897 700 Kč.

CUPRA #22: Automobil pro vítěze

Zákazníci, kteří touží po ještě podmanivějších zážitcích, si mohou objednat SEAT Leon ST CUPRA 300 s novým akčním paketem CUPRA #22. Akční paket CUPRA #22 byl navržen ve spolupráci se závodním jezdcem Petrem Fulínem, který se stal v sezoně 2017 celkovým vítězem evropského poháru cestovních vozů ETCC se závodním vozem SEAT Leon Cup Racer.

„Akcelerace, rychlost, preciznost a pocit bezpečí. Víc od svého auta nechci. Jak na okruhu, tak na silnici potřebuju mít jistotu, že se mohu na své auto 100% spolehnout. Jedině tak mohu podat takový výkon, který se ode mě očekává. Nespokojím se s průměrem, chci být nejlepší. Chci vyhrát. A přesně takový je nový SEAT Leon CUPRA #22,” říká o nové variantě nejsportovnějšího modelu značky SEAT Petr Fulín.

Akční paket CUPRA #22 dokonale vystihuje závodního ducha značky SEAT a v řidiči probouzí vášeň pro závodění i touhu po neustálém pokroku. Zákazníci získají za výhodných 19 900 Kč navigační systém Standard s 8“ barevným dotykovým displejem, 2 čtečkami paměťových karet SD, 2 vstupy USB vpředu i vzadu, handsfree Bluetooth, 8 reproduktory, hlasovým ovládáním, barevným displejem palubního počítače a mapovými podklady Evropy na kartě SD. Součástí paketu CUPRA #22 je kromě toho také paket Winter s vyhřívanými předními sedadly a tryskami ostřikovačů skla čelního okna i ostřikovačů předních světlometů, parkovací senzory vpředu a vzadu se zobrazováním překážek na displeji informačního a zábavního systému, jakož i zadní parkovací kamera.

SEAT Leon CUPRA R: Exkluzivní limitovaná edice je již vyprodána

Loni na podzim oslavil světovou výstavní premiéru nový model Leon CUPRA R, limitovaná edice nejvýkonnějšího a nejexkluzivnějšího vozu značky SEAT. Jeho výroba je omezena na 799 vozů. Nový SEAT Leon CUPRA R s pohonem předních kol byl nabízen s šestistupňovou mechanickou převodovkou (310 k), nebo s dvouspojkovou převodovkou DSG (300 k). Karoserie zaujme nápadnými úpravami, mezi něž patří exkluzivní detaily z uhlíkového kompozitu na předním a zadním spoileru, bočních prazích a zadním difuzoru, jakož i kryty vnějších zpětných zrcátek a kola v odstínu mědi. Novým výraznějším designem zaujmou také podběhy kol a otvory pro přívod vzduchu na přídi.

SEAT Leon CUPRA R byl k dispozici od konce roku 2017 a téměř okamžitě si našel všech svých 799 šťastných majitelů, kteří si budou moci užívat dynamické jízdy v interiéru s řadou doplňků z uhlíkového kompozitu a ozdobných prvků s měděnou povrchovou úpravou. Volant a hlavice řadicí páky jsou obšité kůží Alcantara®. Na výběr byly tři barvy: černá Midnight, šedá Pirineos a exkluzivní šedá Matt.

Nový Leon CUPRA R obdržel také několik konstrukčních úprav. Úhel odklonu kol přední nápravy byl optimalizován. Výbava zahrnuje adaptivní tlumiče DCC (Dynamic Chassis Control), brzdovou soustavu Brembo a novou výfukovou soustavu. Pouhých 799 vozů z limitované exkluzivní edice SEAT Leon CUPRA R, představené loni na podzim, je již rozebráno. Do České republiky putovalo 12 z těchto výjimečných vozů.

Premiéra v Ženevě: SEAT Leon CUPRA R ST

Leon CUPRA R však nebyl ještě posledním slovem. Mezi hvězdy letošního Ženevského autosalonu patřil nový vrcholný model Leon CUPRA R ST s motorem 2.0 TSI o výkonu 300 k v kombinaci s pohonem všech kol 4Drive a převodovkou DSG. Dynamické rodinné kombi s atraktivním lakem karoserie v odstínu šedá Magnetic je individualizováno logy v odstínu mědi, použitém rovněž na exkluzivních 19“ kolech. Ta jsou vybavena pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2. Vpředu jsou navíc pozoruhodné brzdy Brembo. Ozdobné prvky v odstínu mědi obdržel také impozantní nárazník vpředu s nově navrženými otvory pro přívod vzduchu na okrajích. Z uhlíkového kompozitu jsou vyrobeny kryty vnějších zpětných zrcátek, přední spoiler, nový zadní spoiler, kryty bočních prahů a zadní difuzor. Exkluzivní a působivé dvojité koncovky výfukové soustavy ústí na obou stranách zadního difuzoru.

Při nastupování do interiéru přivítá řidiče hliníková prahová lišta s logem CUPRA R ST. Výplně dveří jsou čalouněny tkaninou se vzhledem uhlíkových vláken. Po stisknutí tlačítka pro spuštění motoru se na 8“ barevném displeji na konzole s vyrytým nápisem „CUPRA R“ zobrazí uvítací stránka v exkluzivním stylu modelu CUPRA R ST. Interiér navíc zdobí detaily v odstínu mědi na výdeších ventilační soustavy, středové konzole, logu SEAT na volantu a na prošívání anatomicky tvarovaných sedadel i volantu, čalouněných materiálem Alcantara®. Panel přístrojů je digitální.

Výroba modelu SEAT Leon CUPRA R ST bude zahájena v prosinci 2018 a vozy budou manuálně dokončovány v provozech značky CUPRA.

CUPRA TCR: Závodní geny v akci na okruzích

Nově představená značka CUPRA zamíří již v sezoně 2018 na závodní okruhy. CUPRA TCR, první závodní vůz nové značky, se oficiálně zúčastní seriálu TCR 2018. Nový závodní vůz CUPRA TCR má na přídi i zádi nové logo CUPRA s oficiální a charakteristickou barvou v odstínu mědi. Od normálního modelu CUPRA se odlišuje jinými nárazníky, volantem, kapotou motoru a anatomickými sedadly. Řídicí jednotka motoru pracuje s optimalizovaným softwarem, který odpovídá technickým předpisům pro rok 2018.

Nová CUPRA TCR je zdokonalenou verzí závodního vozu Leon Cup Racer. Přední kola pohání přeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 TSI s nejvyšším výkonem 257 kW (350 k) a maximálním točivým momentem 420 N.m. Hnací síla je přenášena prostřednictvím šestistupňové sekvenční převodovky, řazené pádly na volantu. Alternativou je dvouspojková převodovka DSG. Trakci vylepšuje samosvorný diferenciál. Přední kola jsou zavěšena na vzpěrách McPherson, vzadu je víceprvková náprava, přičemž podvozek umožňuje optimalizovat nastavení geometrie a tuhost odpružení pro příslušný závodní okruh.

Značka CUPRA se již připravuje také na budoucnost motoristického sportu, kterou hodlá aktivně utvářet. Dokladem je na Ženevském autosalonu 2018 představený první závodní cestovní vůz s elektrickým pohonem, CUPRA e-Racer. V současnosti se zvažuje účast závodního vozu e-Racer v některých podnicích TCR během sezony 2018 s cílem vyhodnotit jeho potenciál v porovnání se závodními vozy TCR s pohonem na benzin. Od roku 2019 se bude konat samostatné mistrovství E TCR, historicky první seriál závodů cestovních vozů s elektrickým pohonem pro více značek.

Elektromotory závodního vozu CUPRA e-Racer jsou uloženy nad zadní nápravou a poskytují nejvyšší výkon až 500 kW (680 k), což je o 242 kW (330 k) více než u verze CUPRA TCR s pohonem na benzin. Elektrický závodní vůz je vybaven také systémem rekuperace kinetické energie. V porovnání s konvenčně poháněným závodním vozem CUPRA TCR dosahuje vynikající jízdní dynamiky se zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a z 0 na 200 km/h za 8,2 sekundy, a to navzdory hmotnosti vyšší o 400 kilogramů.

Historie modelu Leon CUPRA

Sériově vyráběné modely CUPRA se od samého počátku vyznačují sportovními výkony závodních vozů. První a nejnovější verzi modelu Leon CUPRA dělí 18 let a 110 k. Leon CUPRA, představený v roce 2000, byl ve své době měřítkem a jako první vůz SEAT překonal svým výkonem hranici 200 k. Nejnovější verze Leon CUPRA R překonává svého předchůdce výkonem 310 k i zrychlením z 0 na 100 km/h za necelých pět sekund.

První generace byla výjimečná atmosféricky plněným motorem V6 v kombinaci s šestistupňovou převodovkou. Stejně jako ve verzi Leon ST CUPRA 4Drive zajišťoval spolehlivý přenos hnací síly na vozovku pohon všech kol. Nejnovější verze má kromě mnoha dalších technicky vyspělých systémů navíc funkci pro rozpoznávání chodců, která na povel elektronické řídicí jednotky aktivuje nouzové brzdění.

SEAT Leon CUPRA je kompaktním vozem se závodní duší, který se stal základem pro konstrukci úspěšného závodního vozu Leon Cup Racer, nasazovaného již několik let v mezinárodním mistrovství cestovních vozů TCR a v evropském poháru cestovních vozů ETCC. Český závodní jezdec Petr Fulín se stal s vozem SEAT Leon Cup Racer mistrem ETCC 2017. Závodní verze je vybavena motorem 2.0 TSI z modelu Leon CUPRA. Inženýři oddělení SEAT Sport konstrukci motoru optimalizovali a přidali nové komponenty. Díky tomu vzrostly hodnoty nejvyššího výkonu na 350 k a maximálního točivého momentu na 420 N.m.

V roce 2014 se stal Leon CUPRA, za jehož volant usedl Jordi Gené, nejrychlejším sériově vyráběným vozem s pohonem předních kol na Severní smyčce Nürburgringu s časem 7:58 min. O rok později se stal Leon ST CUPRA na stejném závodním okruhu nejrychlejším vozem s karoserií kombi poté, co dosáhl času 7:58:12 min.

Leon CUPRA je sponzorem týmu Ducati v MotoGP a mistrovství světa superbiků, v němž vystupuje v roli bezpečnostního vozu. Slavní závodní jezdci, jako je trojnásobný mistr světa v MotoGP Jorge Lorenzo a mistr světa ve třídě do 125 cm3 Andrea Dovizioso, jezdí s vozem SEAT Leon CUPRA o výkonu 300 k jako ambasadoři značky. Oba sportovci oceňují mimořádné sportovní výkony a zrychlení tohoto modelu.

Datum zveřejnění

5.4.2018

Zdroj informací

SEAT

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2159 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál