Zaměření na kategorii GT: Porsche se hodlá postavit na start v Le Mans se čtyřmi továrními vozy

Zaměření na kategorii GT: Porsche se hodlá postavit na start v Le Mans se čtyřmi továrními vozy

Společnost Porsche ocenila v rámci galavečera „Night of Champions“ ve Weissachu celosvětové úspěchy týmů a jezdců dosažené v motoristickém sportu během sezony 2017. Zároveň oznámila, že významně rozšíří své programy účasti v závodech GT na celém světě.

 

Historicky největší tovární účast v Le Mans v kategorii GT

Porsche plánuje pro 86. ročník závodu 24 h Le Mans nasazení čtyř továrních vozů. Oba týmy Porsche GT z mistrovství FIA WEC a IMSA Weathertech Championship budou mít na starosti po dvou vozech GT o výkonu 510 k z Weissachu. Za volantem vozu se startovním číslem 91 se budou střídat jezdci Gianmaria Bruni, Richard Lietz a Frédéric Makowiecki. V závodním voze se startovním číslem 92 nastoupí jezdci Kévin Estre, Michael Christensen a Laurens Vanthoor. Se startovním číslem 93 se závodu zúčastní jezdci Patrick Pilet, Nick Tandy a Earl Bamber. Nasazení vozu 911 RSR se startovním číslem 94 je plánováno se sestavou jezdců Timo Bernhard, Romain Dumas a Sven Müller. Bamber, Bernhard, Dumas a Tandy jsou čtyřmi jezdci továrního týmu Porsche, kteří se postaví na start se zkušenostmi celkového vítěze vytrvalostního závodu v Le Mans.

Porsche bude v roce 2018 znovu bojovat o titul mistra světa

Porsche se v sezoně 2018/2019 znovu zúčastní s továrním týmem Porsche GT Team mistrovství světa ve vytrvalostních závodech FIA WEC (World Endurance Championship) ve třídě GTE-Pro. V závodním voze 911 RSR se startovním číslem 91 budou o titul mistra světa bojovat jezdci Gianmaria Bruni a Richard Lietz, se startovním číslem 92 budou ve výsledkových listinách figurovat jezdci Michael Christensen a Kévin Estre. Ve třídě GTE-Am se o místo na startu přihlásila řada zákaznických týmů se závodními vozy 911 RSR modelového roku 2017. Společnost Porsche prodala zákazníkům celkem sedm závodních vozů 911 RSR pro WEC, 24 h Le Mans a ELMS (European Le Mans Series).

Silné zastoupení v závodech v USA

Jedna z nejúspěšnějších dvojic jezdců mistrovství IMSA Weathertech Championship bude v roce 2018 nastupovat znovu společně. Nick Tandy a Patrick Pilet budou sdílet kokpit závodního vozu 911 RSR se startovním číslem 911, podobně jako již v jejich mistrovském roce 2015. V sesterském voze se startovním číslem 912 vytvoří jezdeckou dvojici světové úrovně dvounásobný celkový vítěz závodu 24 h Le Mans Earl Bamber a mistr seriálů Intercontinental GT Challenge a Blancpain Series Laurens Vanthoor.

Modernizace závodního vozu 911 GT3 R pro zákaznický sport

Úspěšný model 911 GT3 R pro zákaznický sport vstoupí do sezony 2018 v kategorii GT3 v modernizované podobě. Soubor dílů, jimiž lze dodatečně vybavit všechna vozidla modelových roků 2016 a 2017, zahrnuje mimo jiné nové přední víko pro optimalizaci chladicí soustavy a boční aerodynamické prvky pro vylepšení aerodynamické rovnováhy.

Jednoznačné zaměření na globální závody kategorie GT3

V seriálu Intercontinental GT Challenge bude Porsche podporovat ve všech závodech minimálně jeden místní tým, který nasadí 911 GT3 R ve třídě Pro. Tovární jezdci Dirk Werner, Romain Dumas a Frédéric Makowiecki se zúčastní všech závodů a budou bojovat o titul v hodnocení jezdců. Tato trojice bude sdílet kokpit závodního vozu 911 GT3 R také v seriálu Blancpain GT Series Endurance Cup. Tento vůz bude ve všech závodech nasazován týmem Manthey Racing. V mnoha dalších mezinárodních a národních seriálech závodů GT, jako jsou například European Le Mans Series, Pirelli World Challenge, japonský seriál Super GT Serie nebo mistrovství vytrvalostních závodů VLN Langstreckenmeisterschaft Nürburgring, bude Porsche podporovat zákaznické týmy svými inženýry a jezdci.

Mistr světa Timo Bernhard bude jezdit v seriálu ADAC GT Masters

Úřadující mistr světa FIA WEC a vítěz závodu 24 h Le Mans se v sezoně 2018 vrátí do kategorie GT. Společně s Kévinem Estrem nastoupí majitel závodní stáje ve vlastním týmu Team 75 Bernhard v seriálu ADAC GT Masters.

Devět vozů Porsche 911 GT3 R pro závod 24 h na Nürburgringu

V závodě ADAC 24 h na Nürburgringu se na start postaví pravděpodobně celkem devět vozů Porsche 911 GT3 R. Pět vozidel nasadí zákaznické týmy ve třídě Pro, čtyři vozy budou bojovat v amatérském hodnocení. Manthey Racing odstartuje do závodu se dvěma vozy, které budou řídit tovární jezdci. Ve voze 911 GT3 R se startovním číslem 911 se budou střídat jezdci Earl Bamber, Laurens Vanthoor, Kévin Estre a Patrick Pilet. Se startovním číslem 912 se závodu zúčastní Romain Dumas, Richard Lietz, Frédéric Makowiecki a Nick Tandy. Ve vytrvalostním závodě v pohoří Eifel, který se uskuteční ve dnech 12. až 13. května, se postaví na start celkem 13 továrních jezdců Porsche a čtyři jezdci z programu Young Professionals.

Porsche rozšiřuje podporu mladých jezdců

V sezoně 2018 budou na celém světě závodit celkem čtyři mladí jezdci nejvyšší úrovně v rámci programu Porsche Young Professionals. Dennis Olsen a Matt Campbell po svých úspěších ve značkových pohárech Porsche činí další krok ve své kariéře. Také Matteo Cairoli a Mathieu Jaminet podávali ve své první sezoně jako mladí profesionálové přesvědčivé výkony v kategorii GT a v roce 2018 budou znovu podporováni. Osvědčený systém podpory bude v příštím roce poprvé doplněn o program Porsche Selected Drivers. Tito jezdci projdou rovněž výcvikem společnosti Porsche a zúčastní se například kondičních testů. Zatím byla do programu jako první vybrána Christina Nielsenová z Dánska. Také vítěz německého mistrovství elektrických motokár (DEKM), které se v roce 2018 uskuteční poprvé, bude moci absolvovat několik výcvikových programů, které byly vyvinuty v rámci aktivit společnosti Porsche v oblasti podpory mladých jezdců. Porsche Motorsport je od prvního závodu partnerem inovativního a cenově mimořádně výhodného mistrovství DEKM. Motokáry, dosahující rychlosti až 130 km/h, jsou nasazovány centrálně, aby se zvýšila rovnost šancí a zabránilo se prudkému růstu nákladů.

911 GT3 Cup stanovil nový rekord

Nový závodní vůz 911 GT3 Cup, který v sezoně 2017 oslavil svou premiéru v pohárových závodech Porsche Mobil 1 Supercup, Carrera Cup Deutschland a v Severní Americe, se v roce 2018 zúčastní většiny z 21 značkových pohárů, pořádaných na celém světě. Do jara 2018 sjede z montážní linky hlavního závodu Porsche Stuttgart-Zuffenhausen celkem 339 exemplářů závodního vozu pro značkové poháry o výkonu 485 k. Ještě nikdy nebylo vyrobeno tolik závodních vozů jednoho typu pro jednu sezonu. Porsche 911 GT3 Cup tak zůstává nejprodávanějším závodním vozem na světě.

919 Hybrid se vydá na globální rozlučkové turné

Porsche LMP Team se bude v roce 2018 soustředit na svůj nový úkol, úspěšný vstup do Formule E. Porsche LMP Team vstoupí do šesté sezony Formule E, která začne koncem roku 2019. Do té doby se bude tým zabývat konstrukcí, vývojem a testováním kompletního poháněcího ústrojí. První kroky byly učiněny již v roce 2017, v příštím roce je na řadě konkrétní realizace konceptu. První zkušební jízdy s kompletním závodním vozem Porsche Formule E proběhnou na začátku roku 2019. Druhým úkolem bude realizace rozlučkového turné závodního vozu Porsche 919 Hybrid, trojnásobného vítěze závodu 24 h Le Mans. Kromě akcí v mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA WEC, a tím i mimo působnost předpisů o množstvích využitelné energie, bude inovativní závodní vůz nasazován po celý rok na mnoha jednotlivých akcích. Přesný program bude oznámen na začátku roku 2018. Koncem roku 2018 skutečně skončí éra hybridního prototypu o výkonu 900 k. Porsche 919 pak čeká poslední jízda do Muzea Porsche.

Porsche Cup: Christian Ried je nejúspěšnějším soukromým jezdcem roku 2017

Porsche Cup, trofej pro celosvětově nejúspěšnějšího soukromého jezdce Porsche, patří v letošním roce Christianu Riedovi (38). Jezdec a zároveň majitel týmu Dempsey Proton Racing převzal tradiční pohár z rukou Dr. Wolfganga Porscheho, předsedy dozorčí rady společnosti Porsche AG. Ried navíc obdržel vůz Porsche v hodnotě 120 000 eur. Svými úspěchy v mistrovstvích FIA WEC a European Le Mans Series nasbíral za volantem závodního vozu Porsche 911 RSR v uplynulé sezoně 8700 bodů. Robert Renauer na druhém místě, který v tomto hodnocení zvítězil vloni, se může radovat z peněžní prémie 30 000 eur. Švýcar Daniel Allemann získal za třetí místo 25 000 eur. Porsche Cup je udělován od roku 1970 a tato tradice vznikla na základě nápadu, s nímž přišel Ferry Porsche.

Tovární jezdci v sezoně 2018

Earl Bamber (27)                          Nový Zéland

Jörg Bergmeister (41)                   Německo

Timo Bernhard (36)                      Německo

Gianmaria Bruni (36)                     Itálie

Michael Christensen (27)              Dánsko

Romain Dumas (39)                      Francie

Kévin Estre (29)                            Francie

Brendon Hartley (28)                     Nový Zéland

Neel Jani (34)                                Švýcarsko

Richard Lietz (33)                          Rakousko

Patrick Long (36)                           USA

André Lotterer (36)                       Německo

Frédéric Makowiecki (37)               Francie

Sven Müller (25)                            Německo

Patrick Pilet (36)                             Francie

Nick Tandy (33)                              Velká Británie

Laurens Vanthoor (26)                   Belgie

Dirk Werner (36)                           Německo

Jezdci programu Young Professionals

Matteo Cairoli (21)                          Itálie

Matt Campbell (22)                         Austrálie

Mathieu Jaminet (23)                      Francie

Dennis Olsen (21)                           Norsko

Junioři

Julien Andlauer (18)                      Francie

Thomas Preining (19)                    Rakousko

Jezdci programu Porsche Selected Drivers v sezoně 2018

Christina Nielsenová (25)             Dánsko

Přehled závodních seriálů

Mistrovství světa ve vytrvalostních závodech (FIA World Endurance Championship)

911 RSR #91          Gianmaria Bruni

                              Richard Lietz           

911 RSR #92          Michael Christensen         

                               Kévin Estre

Závod 24 h Le Mans

911 RSR #91          Gianmaria Bruni

                              Richard Lietz

                              Frédéric Makowiecki

911 RSR #92          Michael Christensen

                              Kévin Estre

                              Laurens Vanthoor

911 RSR #93           Earl Bamber

                              Patrick Pilet

                              Nick Tandy

911 RSR #94          Timo Bernhard

                              Romain Dumas

                              Sven Müller

Mistrovství IMSA Weathertech Championship

911 RSR #911         Patrick Pilet

                              Nick Tandy

                              Frédéric Makowiecki (pouze North American Endurance Cup)

911 RSR #912         Earl Bamber

                              Laurens Vanthoor

                              Gianmaria Bruni (pouze North American Endurance Cup)

Intercontinental GT Challenge

911 GT3 R #911    Romain Dumas

                              Frédéric Makowiecki

                              Dirk Werner 

Blancpain GT Series Endurance Cup

911 GT3 R #911    Romain Dumas

                              Frédéric Makowiecki

                              Dirk Werner

Datum zveřejnění

14.12.2017

Zdroj informací

Porsche Inter Auto CZ spol. s r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3047 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál