Velký den Valtteriho Bottase

Velký den Valtteriho Bottase

Oficiální web F1 si po VC Ruska opět sedl nad statistiky a vybral několik zajímavostí.

Výborný start, skvělá rychlost a pevné nervy vynesly Valtterimu Bottasovi první vítězství ve velké ceně. Fin je 107. vítězem v historii šampionátu F1 a první nový člen exkluzivního klubu vítězů od vítězství Maxe Verstappena v loňské VC Španělska.

Bottas musel na vystoupení až na vrchol stupňů vítězů čekat 81 závodů. Je to dlouho, ale 10 jezdců čekalo ještě déle, mezi nimi i jeho předchůdce u Mercedesu Nico Rosberg (111 závodů) a jeho krajan Mika Häkkinen (96 závodů).

V F1 dosud závodilo jenom 8 Finů, ale Bottas je již pátým finským vítězem velké ceny. Před ním vyhráli tři šampióni, Keke Rosberg, Mika Häkkinen a Kimi Räikkönen a Heikki Kovalainen. Díky 47 vítězstvím jsou Finové v historické tabulce F1 pátým nejúspěšnějším národem. Více závodů vyhráli pouze Britové, Němci, Brazilci a Francouzi.

Bottas přitom nebyl na stupních vítězů zdaleka poprvé. Bylo to už jeho celkově dvanácté pódiové umístění a druhé v Rusku. Díky jeho vítězství si Mercedes v Soči udržel stoprocentní úspěšnost.

27 letý Fin je nyní v mistrovství světa pouze 10 bodů za týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem a 23 bodů za vedoucím Sebastianem Vettelem. Bodové rozdíly mezi prvními třemi jezdci šampionátu nebyly po čtvrtém závodě sezóny nikdy tak malé od roku 2012.

Bottasovo vítězství a Hamiltonovo čtvrté místo dostala Mercedes zpět na vrchol tabulky Poháru konstruktérů a to i přesto, že Ferrari mělo poprvé od VC Španělska 2016 oba jezdce na stupních vítězů. V sobotu skončilo podstatně delší čekání fanoušků Ferrari. První startovní řada nebyla celá červená od startu VC Francouzka 2008.

Pro Sebastiana Vettela to byla 90. účast na stupních vítězů v kariéře a druhá v Soči. V šampionátu zvýšil svůj odstup od druhého Lewise Hamiltona a od prvního závodu sezóny ještě ani jednou nechyběl na pódiu. Jeho týmový kolega Kimi Räikkönen stál na bedně už pětaosmdesátkrát, v Rusku se tam vrátil poprvé od loňské VC Rakouska.

Ne poprvé stáli na stupních vítězů dva Finové. V Japonsku 2007, Malajsii 2008 i v Maďarsku 2008 byly vyvěšeny dvě finské vlajky díky Kimimu Räikkönenovi a Heikkimu Kovalainenovi.

Kimi Räikkönen je novým držitelem oficiálního nejrychlejšího kola Autodromu v Soči. Fin má na kontě už 45 nejrychlejších kol, pouze Michael Schumacher má více (77).

Hamiltonovi čtvrtým místem skončily dvě série. Série osmi pódiových umístění v řadě a série pódiových umístění v Soči, kde na stupních vítězů chyběl poprvé od první VC Ruska v roce 2014. Za zmínku také stojí, že Hamilton nevystoupil na bednu po dvou po sobě následujících závodů naposledy v roce 2013.

Páté místo bylo nejlepším umístěním Maxe Verstappena v Soči, ale nedokončení závodu Danielem Ricciardem znamená, že Red Bull bodoval oběma vozy pouze v jednom ze čtyř prvních závodů sezóny 2017. Přesto žádný soupeř neohrožuje jeho třetí příčku v Poháru konstruktérů (PK). Čtvrté místo PK patří týmu Force India. I po VC Ruska platí, že týmy Mercedes, Ferrari a Force India bodovaly v každém závodě sezóny oběma vozy. Force India bodovala v 16. závodu v řadě, Sergio Pérez ve 14. závodu v řadě a v každém závodě od začátku sezóny získal více bodů než Esteban Ocon.

Nico Hülkenberg se po dvou neúspěšných pokusech dostal za 2. zatáčku okruhu v Soči. Němec byl jedním ze tří jezdců, kterým velmi pomohl pomalý defekt williamsu Felipeho Massy. Ten ho připravil o třetí šesté místo v sezóně, Brazilec bral pouze dva body za deváté místo. Jeho týmový kolega Lance Stroll poprvé viděl šachovnicovou vlajku velké ceny, ale skončil jedenáctý a na první bod ještě čeká. Daniil Kvjat podruhé v řadě nebodoval v domácím závodě.

Do statistik Fernanda Alonsa po VC Ruska přibylo pouze jedno DNS (did not start, neodstartoval). Jeho první DNS od kontroverzní VC USA 2005, do které neodstartoval ani jeden jezdec používající pneumatiky Michelinu. Závod se konal v Indianapolisu, kam se Alonso vrátí po svém domácím závodě v Barceloně...

Datum zveřejnění

1.5.2017

Zdroj informací

formule.cz

Autor

Róbert Randuška

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2992 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál