Z archivu: ŠKODA FABIA S2000 zazářila na Švédské rally 2012

Z archivu: ŠKODA FABIA S2000 zazářila na Švédské rally 2012

Stejně jako letos byla i v roce 2012 Švédská rally druhým podnikem FIA Mistrovství světa v rally (WRC), při němž posádky čelily nástrahám jediného skutečně zimního podniku sezóny. Před pěti lety nasazoval tým Volkswagen Motorsport do světového šampionátu v rally dva vozy ŠKODA FABIA S2000 a se stejným speciálem ve Švédsku startoval i současný tovární jezdec značky ŠKODA Pontus Tidemand. V cíli soutěže se všichni zmínění radovali z úspěchu.

Jezdeckou sestavu týmu Volkswagen Motorsport tvořily dvě posádky, které si měly již brzy vydobýt své místo na výsluní světové rally. Vedle budoucího čtyřnásobného mistra světa Sébastiena Ogiera tradičně usedl spolujezdec Julien Ingrassia, zatímco druhou posádku tvořili úřadující šampióni série Intercontinental Rally Challenge Andreas Mikkelsen a Ola Fløene.

Sébastien Ogier / Julien Ingrassia, ŠKODA FABIA S2000, Volkswagen Motorsport. Rally Sweden 2012

Posádky týmu VW Motorsport dominovaly celé soutěži a Švédskou rally dokončily na prvním a druhém místě ve třídě 2, přičemž obě na jednotlivých rychlostních zkouškách pravidelně porážely i některé z jezdců startujících s výkonnějšími speciály kategorie WRC. Ogier se na osmi „erzetách“ prosadil do první desítky absolutního pořadí a nebýt poškozené pneumatiky v závěru rally, byl by Mikkelsen v konečné klasifikaci svému týmovému kolegovi a vítězi třídy ještě blíže. Na to, že se jednalo o první start týmu Volkswagen Motorsport s vozy FABIA S2000 na sněhu a ledu, šlo o úžasný výkon obou posádek i samotného vozu. Jezdci s vozy FABIA S2000 si během soutěže získali díky svým výkonům srdce mnoha fanoušků. 

Sébastien Ogier / Julien Ingrassia, ŠKODA FABIA S2000, Volkswagen Motorsport. Rally Sweden 2012

Švédský jezdec Pontus Tidemand obsadil na své domácí rally třetí místo v klasifikaci SWRC. Se spolujezdcem Göranem Bergstenem přitom s vozem FABIA S2000 absolvovali teprve druhou soutěž a Tidemandův výborný výkon tak byl bezesporu předznamenáním budoucích úspěchů.

Do Švédské rally vstoupil Tidemand ve velkém stylu, když byl na první páteční rychlostní zkoušce nejrychlejší ze všech jezdců pilotujících vozy kategorie S2000. Následovaly další výborné časy na rychlostních zkouškách a po sedmé „erzetě“ figuroval Švéd na druhém místě v klasifikaci SWRC. Bohužel hned na další rychlostní zkoušce se dostal sníh do přívodu vzduchu jeho vozu FABIA S2000, Tidemand tak doplatil na nebezpečí, které nehrozí nikde jinde než ve Švédsku, což jej stálo téměř čtyři minuty.

 

Pontus Tidemand / Göran Bergsten, ŠKODA FABIA S2000. Rally Sweden 2012

Navzdory časové ztrátě pokračoval Tidemand s velkým nasazením i v průběhu dalších dvou etap. Nakonec dosáhl velmi pěkného výsledku, když obsadil třetí místo v klasifikaci SWRC a páté v pořadí vozů S2000. Se svým debutem ve světovém šampionátu tudíž mohl být Tidemand spokojen.

V následujícím průběhu sezóny 2012 vybojoval Tidemand za volantem vozu FABIA S2000 ve švédském mistrovství tři vítězství a jedno druhé místo. Přestože se členem továrního týmu ŠKODA Motorsport stal až v roce 2015, právě dobrý výkon při Švédské rally 2012 patřil k těm, jimiž Švéd na mezinárodní scéně výrazně upozornil na svůj nebývalý talent a schopnosti.

V následujících pěti letech Pontus Tidemand získával zkušenosti, které hodlá při Švédské rally 2017 jako jezdec továrního týmu ŠKODA Motorsport naplno zúročit.

Datum zveřejnění

6.2.2017

Zdroj informací

skoda-motorsport.com

Autor

Převzato ze stránek skoda-motorsport.com

(Miroslav Frouz)

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2478 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál