Kopecký získal umístění na stupních vítězů

Kopecký získal umístění na stupních vítězů

Druhé místo pro továrního jezdce značky ŠKODA Jana Kopeckého a jeho spolujezdce Pavla Dreslera ve Francouzské rally v FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2).

Tovární jezdec Jan Kopecký získal 20. umístění na stupních vítězů pro tým ŠKODA Motorsport ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) s vozem FABIA R5. Zkušený jezdec obsadil na obávané Francouzské rally na středomořském ostrově Korsika se spolujezdcem Pavlem Dreslerem druhé místo. Kopecký, specialista na asfalt, sváděl po celých 390,92 km souboj s vítězem Elfynem Evansem a vítězstvím na pěti z deseti rychlostních zkoušek jen podtrhl své kvality.

„Samozřejmě bychom rádi vyhráli, ale blahopřejeme Elfynu Evansovi k zaslouženému vítězství. Máme radost z malého výročí. Naplňuje nás hrdostí, že jsme od loňské premiéry našeho vozu FABIA R5 získali s týmem ŠKODA Motorsport již 20. umístění na stupních vítězů na celosvětovém jevišti WRC 2. Poděkování patří celému týmu,“ komentoval Michal Hrabánek. Šéf týmu ŠKODA Motorsport ale vidí v úspěchu také závazek: „Budeme dále tvrdě pracovat, abychom byli ještě lepší. Není čas na oddych. Na následující Španělské rally chceme opět bojovat o vítězství.“

Nekonečné zatáčky, žhnoucí slunce, silné dešťové přeháňky v sobotu – „rally 10 000 zatáček“ si během tří dnů na Korsice vyžádala od jezdců i vozů vše. To ukazuje již skutečnost, že z kategorie WRC 2 absolvovaly celou rally pouze čtyři vozy. Mezi nimi dva vozy ŠKODA FABIA R5. Francouz Julien Maurin skončil se svým vozem ze zákaznického programu na své domácí rally na čtvrtém místě.

 

Spokojeno tisíce diváků

Tovární jezdec značky ŠKODA Kopecký nadchl tisíce diváků u trati svým duelem s pilotem Fordu Elfynem Evansem o vítězství ve třídě. Rozhodující přitom byla první rychlostní zkouška Aqua Dria – Albitreccia 1 v délce 49,72 km, ve které Kopecký ztratil 17,9 s. Pak se 34letému jezdci sice podařilo dočasně snížit Evansův náskok špičkovými časy, ale v celkové klasifikaci zkušeného účastníka mistrovství světa nepřekonal.

Zůstal tak na Tour de Corse na 2. místě. Tuto pozici zde Kopecký již obsadil v letech 2011 až 2013 třikrát za sebou. V letech 2011 a 2012 patřila rally k Intercontinental Rally Challenge (IRC), v r. 2013 do FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC). Od loňského roku je tato tradiční rallye opět součástí kalendáře mistrovství světa. „Se svým výkonem jsem spokojený, i když bych samozřejmě rád vyhrál. Tratě na Korsice jsou vždy mimořádnou zkouškou pro pneumatiky a brzdy, tentokrát byly kvůli dešti navíc kluzké, takže vše bylo ještě komplikovanější,“ dodal tovární jezdec značky ŠKODA.

Kopecký se ve Francouzské rally pošesté umístil s vozem ŠKODA FABIA R5 na stupních vítězů ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). V r. 2015 obsadil na Italské rallye na Sardinii nejprve třetí místo, poté dosáhl ve Německé rallye svého prvního vítězství ve WRC 2. Pak následovalo druhé místo ve Španělské rallye. Letos skončil Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem na Italské rallye, Německé rallye a nyní i ve Francouzské rallye vždy na druhém místě.

V posledních sedmi rallye WRC2 vždy zvítězil jezdec s vozem ŠKODA FABIA R5. Tovární jezdec Lappi vyhrál svou domácí rallye ve Finsku a v Německu, jeho týmový kolega Pontus Tidemand zvítězil v této sezóně na Portugalské rallye. V Mexiku, na Italské rally na Sardinii a na Polské rallye zvítězil Teemu Suninen, na Argentinské rallye triumfoval za značku ŠKODA Nicolás Fuchs.

V celkové klasifikaci WRC 2 posílil Elfyn Evans svůj náskok a má celkem 120 bodů. Boj o titul ovšem ještě není rozhodnutý, protože Brit již nemůže získat žádné další body. Již absolvoval možných sedm soutěží, v nichž může sbírat body do celkové klasifikace. Suninen (93 bodů) a tovární jezdec ŠKODA Lappi (82), mají ve zbývajících třech podnicích sezóny s vozy FABIA R5 ještě dvakrát šanci na zisk 25 bodů za vítězství.

Teoretická šance na titul je i obou zbývajících továrních jezdců ŠKODA Jana Kopeckého (55 bodů) a Pontuse Tidemanda (49 bodů). K tomu by ovšem potřebovali tři vítězství. První pokus podniknou Kopecký a Tidemand ve Španělské rallye od 13. do 16. října, kde se postarají o reprezentaci týmu ŠKODA Motorsport.

Konečný stav Francouzské rallye (WRC 2):

  1. Evans/Parry (GB/GB); Ford Fiesta R5; 4:14:22,0 hod.
  2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ); ŠKODA FABIA R5; + 0:33,3 min.
  3. Bonato/Boulloud (F/F); Citroën DS3 R5; + 3:39,6 min.
  4. Maurin/Thimonier (F/F); ŠKODA FABIA R5; + 4:10,1 min.

 

Datum zveřejnění

3. října 2016

Zdroj informací

Škoda Motorsport

Autor

Vladimír Rybecký

Fotogalerie

Výběr jazyka

Test Motoru

MotorCheckUp
Rychlý test pro všechny motory!

Facebook

Naše projekty

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2898 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál